Kirgizsko

Kráľovstvo zelenej a modrej
Popis zájazdu
 • Max. 10 osôb
 • Jazda na koni

Kirgizsku vládnu hory a horám v lete zo sedla koní pastieri. Kráľovstvo zelenej a modrej, popretkávanej útulnými bielymi jurtami a stádami pasúceho sa dobytka ... Sloboda medzi nebom a zemou - ten pocit si vychutnáme spoločne! Zasnežené vrcholky veľhor Ťan-Šanu, jedinečné nomádske zážitky a stretnutia v jurtách a u domácich, legendárni orlí lovci. Tisícky hviezd na čistej oblohe. Tash Rabat, vôňa exotiky a histórie. Druhé najvyššie položené alpínske jazero sveta Isyk-Kul, tradičné letovisko domácich a neskutočné tvary a farby ohnivočerveného kaňona Jetty Oguz. A v neposlednom rade vynikajúce ceny a lahodná miestna kuchyňa - šašlik je kráľ!

Program zájazdu

Program zájazdu

1. - 2. DEŇ:

Odlet z Viedne smer Stredná Ázia, prílet do hlavného mesta Kirgizska. Prehliadka Biškeku so sprievodcom: návšteva námestia Pobeda (Námestie víťazstva), Duboviyho parku (Dubový park), námestia Central Ala-Too, Národnej filharmónie a hľadanie sochy Lenina. Žiadna prehliadka Biškeku však nie je úplná bez návštevy ázijského bazáru! Dynamický rušný miestny život. Tento bazár je miesto stretávania sa obchodníkov a kupujúcich, farieb, vôní a plný atmosféry orientu. Tradičná večera.

3. DEŇ:

Po raňajkách začíname cestu k druhému najväčšiemu Kirgizskému jazeru - jazeru Son Kul. Modrá perla, jazero obklopené horami a je najvyššie položeným alpským jazerom v Kirgizsku. Nachádza sa v nadmorskej výške 3013 metrov nad morom. Kirgizskí nomádi začali do tejto nádhernej oblasti prichádzať so svojimi rodinami za účelom odpočinku a relaxácie. Pastieri z oblasti Naryn prichádzajú k jazeru, aby ho využívali ako pastvinu. Po našom príchode budete môcť preskúmať a vychutnať si panenskú prírodu jazera a jeho okolia. Večera a noc v kočovných skladacích obydliach - jurtách. Top zážitok! Tieto tradičné príbytky sú vyrobené z dreveného skeletu, pokrytého filcovými krytinami. Zažijeme dve noci ako skutoční nomádi, autenticky, s výhľadmi na „živú pohľadnicu Kirgizska“, ako toto magické jazero nazývame.

4. DEŇ:

Dnes budeme kráčať a stretneme skutočných nomádov. Je to veľká šanca zoznámiť sa s nomádskymi tradíciami a kultúrou. Všetci nomádi sú veľmi pohostinní. Vždy vás pozvú do svojich jurt, aby ste s nimi popíjali čaj. Nie sú zvyknutí na  návštevy od turistov a vždy sa s vami radi porozprávajú. Pohostinstvo je jedným z hlavných zákonov medzi nomádmi. Hovorí sa: „Hosť je poslaný Bohom“. Takže vás nemôžu len tak nechať prejsť bez toho, aby ste si s nimi oddýchli. Tradičná večera sa bude podávať v jurtách. V prípade záujmu prechádzka na koňoch popri jazere.

5. DEŇ:

Po raňajkách sa presunieme do Tash Rabat Caravanserai na Veľkej hodvábnej ceste (kamenný hrad zo 14. storočia) popri priesmyku MELS (Marks Engels Lenin Stalin), ležiacom vo výške 3 200 m.n.m. Budova hradu je úplne jedinečná. Tash Rabat sa nachádza v samom srdci pohoria Tian Shan. Tash Rabat bol postavený z kamenných blokov vo vnútri hory v nadmorskej výške 3 400 m.n.m. Celkom je tu 31 miestností priamo v skalách, steny sú hrubé 1 m. Nachádzajú sa tu aj podzemné väzenské cely, ktoré sa v staroveku používali na väznenie zlodejov. Tradičná večera a noc v jurtách neďaleko karavanserai Tash Rabat. 

6. DEŇ:

Dnes vedie cesta úžasnou roklinou cez priesmyk Dolon vysoký 3 030 metrov s obedňjšou prestávkou v mestečku Naryn, ktorá naás privedie až do dedinky Kochkor. Tu strávime nejaký čas s rodinou, ktorá nám ukáže, ako sa vyrábajú ich národné plstené koberce shyrdak. Spolu s nimi sa môžeme priučiť výrobe týchto kobercov zapísaných na zozname UNSECO i na vlastnej koži. Tiež tu navštívime malé múzeum remesiel - mnoho strieborných ozdôb, kabátov z vlkov, ozdôb do konského sedla, kobercov a veľa ďalších vecí. Noc bude u domácich v homestay.

7. DEŇ:

Raňajky a presun k nebeskému jazeru Issyk Kul, druhému najväčšiemu alpskému jazeru na svete. Jazero sa nazýva „perla strednej Ázie“. Po viac ako 1 500 rokov miestni ľudia považovali jazero za posvätné. Dáme si pauzu v dedine Bokonbaeva, kde navštívime miestneho lovca orlov. Loví zajace a líšky pomocou orlov (tradičný spôsob lovu nomádov). Čaká nás presun do slávnej rokliny Jeti Oguz, Red Rocks.  Prekrásna pieskovcová roklina pripomínajúca národné parky USA, skalnatá červená púšt akoby nepatriaca do Kirgizska. Potom pokračujeme v ceste do mesta Karakol. Noc v penzióne.

8. DEŇ:

Navštívime mešitu etnika Dungan v štýle čínskych pagod – Dungani sú pôvodom Číňania, ktorí sa podobne ako Ujguri usadili za pohorím Tien Shan na kirgizskej strane. Pozrieme si ruský pravoslávny kostol a pôjdeme po severnom brehu jazera Issyk Kul. Uvidíme celé jazero, opradené množstvom miestnych povestí a príbehov, legiend a osobností, zo všetkých strán. Je to najväčšie horské jazero v Strednej Ázii a v letnom období je obľúbeným miestom na kúpanie. Popoludní navštívite malé miestne múzeum s ukážkami remeselných výrobkov, hudobných nástrojov a mnohých artefaktov. Večera bude v miestnej reštaurácii. Nocľah v hoteli.

9. - 10. DEŇ:

Raňajky a pešia túra po červenom kaňone Konorchek ukončená piknikom. Pokračovanie do Biškeku, po ceste navštívte prekrásnu vežu Burana Tower (minaret z 11. storočia) a skanzen Balbans (kamenní bojovníci) – múzeum starodávnych petroglyfov pod holým nebom. Príchod do Biškeku. Večera v miestnej reštaurácii. Polnočný transfer na letisko, návrat do Európy.

Dôležité informácie k zájazdu

Cena zahŕňa

 • Medzinárodná letecká doprava, transfer BA-letisko-BA
 • Vlastný mikrobus s klimatizáciou, prípadne taxíky
 • Ubytovanie v 3* hoteloch, jurtách (top zážitok!) a u domácich s raňajkami, každý deň obed alebo večera
 • Folklórne vystúpenie
 • Slovensky hovoriaci sprievodca, miestni sprievodcovia podľa potreby
 • Vstupné do pamiatok a múzeí podľa programu

Cena nezahŕňa

 • Vstupné do kúpeľov
 • Príplatok za jednolôžkovú izbu 235 EUR
 • Komplexné cestovné poistenie (možnosť objednať v CK)

Povinné doplatky

 • Letiskové a servisné poplatky 380 EUR

Upozornenie 1

 • Pre občanov Slovenska platí s Kirgizskom bezvízový styk! :-)

Upozornenie 2

 • Zmena poradia navštívených lokalít vyhradená

Prihláste sa ešte dnes

V prípade záujmu alebo doplňujúcich otázok nás neváhajte kontaktovať

Najbližšie termíny

Vyberáme z našich zájazdov

Island

Živý živlami
O zájazde
 • Max. 14 osôb

Krajina gejzírov a vulkánov. Eyjafjallajökull, Grímsvötn, Bárdarbunga, Krafla, Katla, Hekla … najmladšia pevnina na svete žije živlami. Reykjavík, najsevernejšie hlavné mesto sveta. Plavba obojživelníkom medzi ľadovcovými kryhami, príbehy o elfoch a troloch, a na záver pohoda v legendárnych termálnych kúpeľoch Blá Lónid. Prekrásne dúhové hory Kerlingarfjoll a kúpanie v termálnom bazéniku. Vedeli ste, že Islanďania chodia radšej bosí, ako bez kníh? Prehliadka sily prírodných elementov v úžasnej farebnosti.

Detaily a termíny

Novinky do mailu

Odoslaním vašej e-mailovej adresy sa prihlásite k odberu nášho informačného newslettera. Neprídete tak o žiadne dôležité informácie.

Ďakujeme za váš záujem o zasielanie newslettra.

UPOZORNENIE: vašu emailovú adresu je ešte potrebné potvrdiť kliknutím na tlačítko „Áno, prihláste ma do tohto zoznamu“ v emaili s názvom „Prosím potvrďte odber newslettra“, ktorý ste práve dostali do svojej schránky (ak ho nevidíte, skontrolujte svoj pričinok „SPAM“).

Odporúčame

Máte otázky? Pýtajte sa

Ďakujeme. Váša správa bola zaznamenaná.

Pošleme vám náš katalóg

Pozrite si náš tlačený katalóg plný nezabudnuteľných zájazdov za skvelé ceny. Plánujte v pohodlí domova o svojej budúcej dovolenke.