Nórsko

Rozprávkové Lofoty, Vesterály a magická Senja
Popis zájazdu
 • Max. 8 osôb

Rozprávkové Lofoty a magická Senja – za polárnym kruhom azda neexistuje krajší tandem ostrovov. Typické drevené červené domčeky v malebných zálivoch, prekrásne pláže a dychberúce vyhliadky. Majestátna skalná stena pripomínajúca plachtu – to je Segla, hlavný magnet turistami zatiaľ nepomerne menej navštevovaného ostrova Senja. Mnohé veľkolepé scenérie sú dostupné vďaka panoramatickej ceste aj z auta. Predsa aj tu stále platí, že najkrajšie výhľady sú buď z vtáčej perspektívy, alebo z vrcholov vyšľapaných skalnatých vrcholov.

Program zájazdu

Program zájazdu

1. - 2. DEŇ:

Transfer na letisko Schwechat z Bratislavy, odlet. Prestup v Oslo, prílet do mestečka Evenes, nocľah. Cez mestečko Finsness sa presunieme rovno do dedinky Fjordgård, nad ktoru sa týči majestátna Segla, ikonická scenéria ostrova. Najskôr však vystúpime na vrchol kopca nad jazerom Storvatnet, odkiaľ je parádny rozhľad na celé okolie. Pri podvečernom výstupe na vrchol Hesten (cca 1,5 hodiny s prevýšením približne 400 metrov) budeme v lúčoch zapadajúceho slnka sledovať, ako pozlacuje skalnú stenu tohto majestátneho vrchola pripomínajúceho rozvinutú plachtu – áno, najznámejší pohľad na Seglu nie je pochopiteľne zo Segly samotnej :-)

3. - 4. DEŇ:

Dopoludnia vystúpime na kopec Husfjellet, situovaný  priamo nad naším ubytovaním (celkové prevýšenie 680 metrov, cca 3-4 hodiny) v Skalande. Budeme mať skvelý výhľad na okolité zálivy, šíre more aj zubatý Oksahornan, prezývaný aj „diablova čelusť“. Budeme pokračovať scénickou jazdou po severnom okraji ostrova Senja, patriacou do siete 18 nórskych panoramatických trás „nasjonaleturistveger“ so zastávkami na vyhliadkových bodoch. Trajekt z prístavu Gryllefjord na najsevernejší cíp ostrova Andøya, ubytovanie v mestečku Andenes. Naším prvým dobytým vrcholom Vesterálov bude Matind (402 m.n.m.) s dychvyrážajúcou vyhliadkou na more a hrebeň Bleiksøya obľúbený predovšetkým množstvom vtáčích druhov (plánovaný je tzv. "polnočný výstup" - v lete tu slnko vôbec nezapadá za obzor!).

5. DEŇ:

Navštívime aj rodinnú sobiu farmu Inge Saami na najväčšom nórskom ostrove Hinnøya, kde sa dozvieme množstvo podrobností o tradičnom chove týchto prekrásnych a mimoriadne užitočných zvierat. Ostrov Langøya a prístav Stokmarknes s múzeom legendárnej plavebnej společnosti Hurtigruten. Plavba do Svolvear cez najvýchodnejší lofotský fjord – Trollfjorde. V najužšom mieste fjordu sú kolmé štíty hôr od seba vdzialené iba  100 metrov a okolité skalné steny dosahujú úctyhodných výšok – až okolo 1000 metrov. „Hlavné mesto“ lofotského súostrovia a každoročné dejisko majstrovstiev sveta v love tresiek Svolvaer. Najznámejšou ikonou mesta je bizarný skalný útvar, kopec s dvoma hrotmi nazývaný „Koza“. 

6. - 7. DEŇ:

Presun cez ostrovy Vestvagøy a Flakstadøy s fotozastávkami na najznámejších plážach s azúrovým morom v pozadí. Výstup na vrchol Ryten s rozprávkovým výhľadom na pláž Kvalvika (9 km, prevýšenie 680 metrov, cca 3-4 hodiny chôdze). Čarovný rybársky prístav Reine na ostrove Moskenøy, považovaný za najkrajšie situovanú obec Nórska vôbec. Farebné drevené domčeky obklopené ostrými štítmi vynárajúcimi sa z hlbín mora. Ubytovanie v typickom rorbu – jedná sa o pôvodné drevené ubytovania rybárov, dnes premenené na krásne hotely s ešte krajšími výhľadmi. Výstup po schodoch zhotovených nepálskými šerpami až na vyhliadku Reinebringen (448 m.n.m.) s výhľadom, ktorý budete dobre poznať z pohľadníc – realita je však ešte oveľa lepšia!

V prípade dohody celej skupiny možnosť celodennej turistiky na vrchol Munken (769 m.n.m). Dychberúce výhľady na okolité kopce, jazerá a fjordy, vrátane najvyššieho vrcholu celých Lofotov, majestátneho Himmeltinden týčiaceho sa úctyhodných 964 metrov nad morom. (cca 12 km, spolu 6-8 hodín chôdze – podľa zdatnosti účastníkov). Oddych si doprajeme pod vrcholom, neďaleko horskej útulne Munkebu s úchvatnými výhľadmi.

8. - 9. DEŇ:

Návrat do mestečka Evenes s odbočkou po trase vedúcu pod vežami útesov až do rybárskej dedinky Nusfjord, vybranej pre jeden z troch pilotných projektov na ochranu pôvodnej architektury v Nórsku (pod patrónom UNESCO).  Návšteva múzea "Lofotr Viking", kde si priblížime stručnú historiu osídľovania a spôsobu života slávnych vikingov. Zastávka v rozprávkovej rybárskej dedinke Henningsvær s prístavom v tvare podkovy. Prezývaná aj Benátky Lofotov, pre svoju malebnosť obľúbené miesto maliarov. Pláž Rorvika a najdôležitejšie pôvodné osídlenie Kabelvåg s najväčšiou drevenou katedrálou na sever od Trondheimu. Nocľah, odlet z Evenes v ranných hodinách, návrat domov.

Recenzie k zájazdu

Sprievodkyne sú úžasné, akčné, idú naplno. Nadšenie, obetavosť, vedomosti, zručnosti, ale aj ich láskavosť.

Vladimír Székely

Rozprávkové Lofoty, Vesterály a magická Senja
Nórsko

Jún 2023 a dážď so snehom s poryvmi vetra. Aj taký dokáže byť ostrov Senja v severnej časti Nórska , kam nás ako „predjedlo“ pred mediálne známejšími Lofotami priviedol tandem našich sprievodkýň – Evky Rosíkovej a Mišky Turanovej. Prostredie nás, exkluzívnu skupinu šestice klientov a Evky s Miškou, testuje zo všetkých strán. Krajinárske „predjedlo“ skladajúce sa aj z prekonávania výškových metrov po rozvodnených chodníkoch, ktoré chtiac-nechtiac intenzívne vnímame všetkými zmyslami, nám ponúka jedinečnú príležitosť na vzájomné spoznávanie sa a formovanie pocitu vzájomnej spolupatričnosti. Je to silné, mimoriadne obohacujúce a prináša to výsledky. Veď ako ináč vysvetliť, že ponuka vyrážať na „bonusovú“ túru počas polárneho dňa o 23.00 hod nás už ani neprekvapí. Biorytmy sú jednoducho potlačené. Dievčatá sú úžasné, akčné, idú naplno, a tak rozmýšľam, kde sa to v nich berie. To nadšenie, obetavosť, vedomosti, zručnosti, ale aj láskavosť a porozumenie pre naše slabosti. Nedajú sa ničím odradiť, hľadajú riešenia. A auto, v ktorom prekonávame pomerne veľké vzdialenosti, čelí opakujúcim sa vlnám srdečného smiechu. Je nám ozaj dobre. A ako to vidím do budúcnosti? Pomôžem si parafrázujúc slová Michala Tučného, ktoré spieval ako člen skupiny Fešáci a ktoré tak vystihujú severné Nórsko: „ ... ani sníh, ani mráz, ani déšť, ... na CK Svet neplatí, jenom já, jen já za CK Svet vždycky zaplatím“ (😊). Milá Evka, milá Miška, vďaka a nech sa vám dobre darí.

Dôležité informácie k zájazdu

Cena zahŕňa

 • Leteckú dopravu na trase do a z Evenes (odlet z Viedne, prestup v Oslo) vrátane 23 kg batožiny do podpalubia
 • Transfer BA-letisko-BA
 • Vlastný mikrobus
 • Ubytovanie v 3* hoteloch s raňajkami (6 nocí)
 • Ubytovanie v rorbu - k dispozícii je vlastná kuchynka (2 noci)
 • Všetky plavby a trajekty podľa programu
 • Vstup do veľrybieho múzea v Andenes
 • Vstup do múzea Lofotr Viking
 • Návšteva farmy saami s tradičným chovom sobov
 • Služby slovensky/česky hovoriaceho sprievodcu

Cena nezahŕňa

 • Komplexné cestovné poistenie (možnosť objednať v CK)
 • Plavbu za pozorovaním veľrýb v Andenes

Povinné doplatky

 • Letiskové a servisné poplatky 250 EUR

Plánované letové časy

 • 1. DEŇ I VIE-EVE 16:10-00:05 (2. DEŇ)
 • 9. DEŇ I EVE-VIE 06:35-14:20
 • VIE - Viedeň, EVE - Evenes (Harstad)
 • Letecká spoločnosť: NORWEGIAN

Upozornenie

 • Zmena poradia navštívených lokalít vyhradená
 • V uvedenom zájazde nie je možná jednolôžková izba

Prihláste sa ešte dnes

V prípade záujmu alebo doplňujúcich otázok nás neváhajte kontaktovať

Najbližšie termíny

Uzavreté
31
máj
8 dní
 • Vstupy v cene
 • ĽAHKÁ TURISTIKA
 • Národné parky
 • Letné prázdniny
Sao Miguel a Santa Maria
Azorské ostrovy
Sao Miguel a Santa Maria
Azorské ostrovy
 • Vstupy v cene
 • ĽAHKÁ TURISTIKA
 • Národné parky
 • Letné prázdniny
 • Odlet: Viedeň
 • Max. 14 osôb
 • PLAVBA ZA POZOROVANÍM VEĽRÝB V CENE

Niekde na polceste medzi Európou a Amerikou, približne v strede Atlantického oceánu sa nachádza exotické súostrovie vulkanického pôvodu patriace Portugalsku. AZORSKÉ OSTROVY. Mnohí návštevníci im (a určite právom) prisudzujú titul "Havaj Európy" - sú preslávené svojou nádhernou prírodou s množstvom jazier, sopečných tvarov, dramatických útesov a zelenej krajiny. Mnohé miesta sú pokryté čarovnými stromami až mystických, rozprávkových lesov laurisilva. Fantasticky sa tu darí nesmiernemu množstvu rastlinných druhov, prím ale hrajú hortenzie - cesty lemované obrovskými fialovými, ružovými a bielymi kvetmi patria k najkrajším ostrovným skvostom. Mnohé z týchto oblastí sú chránené a patria do siete národných parkov. Azorská kultúra je ovplyvnená portugalským dedičstvom, ale s výraznými regionálnymi rozdielmi. Miestni obyvatelia sú hrdí na svoju históriu, tradičné festivaly a rôzne folklórne podujatia. Ostrovy sopečného pôvodu, ktoré niektorí považujú za pozostatky bájnej Atlantídy, zostávajú zatiaľ stále relatívne neznáme ... sú synonymom dokonalej exotiky, a dychberúce dojmy z ich návštevy ich aj u vás poľahky zaradia na popredné miesta. Počas tohoto zájazdu navštívime dva ostrovy: najväčší a najpopulárnejší SAO MIGUEL a najjužnejší a zároveň najvýchodnejší ostrov SANTA MARIA.

Vyberáme z našich zájazdov

Mexiko

Ríša Aztékov a Mayov
O zájazde
 • Max. 16 osôb

Láka vás hlbšie spoznať Mexiko na ceste, ktorá sa nesústredí iba na Yucatán, ale prevedie Vás naprieč bývalou mayskou ríšou? Na jedinej ceste Vás čakajú zaujímavé dávne civilizácie a ruiny mayských hlavných miest, mystické posvätné miesta pohltené džungľou. Koloniálne mestečká s architektonickými, kulinárskymi a kultúrnymi zážitkami. Čaká Vás teda história – prírodné skvosty – vynikajúca kuchyňa – hudba mariaches – slávna tequila! Kto by odolal toľkému mexickému pokušeniu?

Detaily a termíny

Novinky do mailu

Odoslaním vašej e-mailovej adresy sa prihlásite k odberu nášho informačného newslettera. Neprídete tak o žiadne dôležité informácie.

Ďakujeme za váš záujem o zasielanie newslettra.

UPOZORNENIE: vašu emailovú adresu je ešte potrebné potvrdiť kliknutím na tlačítko „Áno, prihláste ma do tohto zoznamu“ v emaili s názvom „Prosím potvrďte odber newslettra“, ktorý ste práve dostali do svojej schránky (ak ho nevidíte, skontrolujte svoj pričinok „SPAM“).

Máte otázky? Pýtajte sa

Ďakujeme. Váša správa bola zaznamenaná.

Pošleme vám náš katalóg

Pozrite si náš tlačený katalóg plný nezabudnuteľných zájazdov za skvelé ceny. Plánujte v pohodlí domova o svojej budúcej dovolenke.