Nórsko

Lofoty a Vesterály
Popis zájazdu
 • Max 8 osôb

Zubaté skalné hory stúpajúce od morskej hladiny, snehom poprášené vrcholky. Striedajúce sa sýtozelené údolia a modrá farba všade prítomných fjordov a zátok. Rybárske dedinky navešané pozdĺž pobrežia ako korálky. Typicky červené drevené domčeky rorbu postavené na stĺpoch nad vodou, rybárske člny a drevené sušiaky, na ktorých sa pohupujú tresky. Pre mnohých raj na zemi, cestovateľský sen či veľkolepé umelecké dielo prírody. Dokonalosť sama o sebe. Lofoty a Vesterály. Ostrovy za polárnym kruhom, o ktorých sa hovorí ako o najkrajších ostrovoch Nórska.

Program zájazdu

Program zájazdu

1. DEŇ:

Transfer z Bratislavy na Schwechat. Odlet z Viedne s prestupom v Oslo, prílet do Evenes.  

2. – 4. DEŇ:

Súostrovie Vesterály. Najsevernejší cíp ostrova Andøya a mestečko Andenes. Veľrybie safari za polárnym kruhom (patrí medzi top 3 v Európe). Najčastejšie vyskytujúcou veľrybou je tu vorvaň tuponosý s váhou dosahujúcou 45 až 55 ton. Podľa počasia, chuti a kondície sa rozhodneme medzi dlhším výletom na kopec Matind alebo kratšou prechádzkou na vyhliadku nad Andenes a sever súostrovia Vesterály. Prejdeme sa tiež po nádhernej pláži Bleik s bielym pieskom. Návšteva u našej sámskej kamarátky, ktorá sa venuje chovu sobov a zaujímavé rozprávanie o severskom etniku. Ostrov Langøya a prístav Stokmarknes. Múzeum legendárnej plavebnej spoločnosti Hurtigruten. Rovnako ako kedysi Karel Čapek, aj my sa vydáme na Lofoty loďou Hurtigruten. Plavba do Svolvear cez najvýchodnejší lofotský fjord – TrollfjordV najužšom mieste fjordu sú kolmé štíty hôr od seba vzdialené iba 100 metrov a okolité skalné steny dosahujú úctyhodných výšok. Nad hladinou fjordu sú bežne pozorovateľné krúžiace morské orly vyhľadávajúce úlovok.

5. DEŇ:

Prístavné a rušné mesto Svolvaer je každoročne dejiskom majstrovstiev sveta v love tresiek. „Hlavné mesto“ lofotského súostrovia zabaví návštevníka cez deň aj večer. Ponúka výbornú severskú gastronómiu, ľahkú prechádzku na vyhliadku, prípadne náročnejší výstup k Svolvaergeita (v preklade svolvaerská koza). Skala s dvoma hrotmi,  je najznámejšou ikonou mesta.  Je až neuveriteľné, aké krásne pláže sa tu na severe nachádzajú. Pozrieme si surferský Unstad alebo Utakliev. Skrytý kút ostrova Flakstadoya – rybárska dedinka Nusfjord, vybraná pre jeden z troch pilotných projektov na ochranu pôvodnej architektury v Nórsku (pod patronátom UNESCO). Ďalšia perla Lofot, fotogenická biela pláž Ramberg s azúrovým morom. Po ceste na juh súostrovia máme možnosť spraviť aj výlet cez kopec na krásnu opustenú pláž. Jej meno vám zatiaľ neprezradíme. :)

6. DEŇ:

Ostrov Vestagoy a múzeum Lofotr Viking s replikou jednej z najväčších vikigských stavieb na svete, ktorej základy boli objavené práve v tejto oblasti. V múzeu je niekoľko Vikingov, ktorí nám porozprávajú o živote, remeslách, bojoch a ďalších témach. Farebné drevené domčeky obklopené ostrými štítmi vynárajúcimi sa z hlbín mora. Čarovný rybársky prístav Reine na ostrove Moskenøy, považovaný za najkrajšie situovanú obec Nórska vôbec. Výstup na kopec Reinebringen, na ktorý vedie 1560 schodov, ktoré stavali nepálski šerpovia. Prípadne plavba do fjordu Reinefjorden. Najjužnejšie miesto súostrovia a zároveň mesto s najkratším názvom na svete Å. Pohľady na rybársku architektúru, pobrežie a sušené tresky.

7. DEŇ:

Rozprávková rybárska dedinka Henningsvær s prístavom v tvare podkovy, prezývaná Benátkami Lofotov. Pre svoju malebnosť obľúbené miesto maliarov. Galérie a umelecké dielne - prevažne sklárne s ručnou výrobou skla. Pre prístav je dodnes typický lov tresiek a ich sušenie na obrovských drevených sušiakoch. Najväčšia drevená katedrála na sever od Trondheimu a akvárium morských živočíchov v pôvodne rybárskej osade Vikingov – Kabelvåg.

8. DEŇ:

Odlet z Evenes, návrat domov.

Dôležité informácie k zájadzu

Cena zahŕňa

 • Leteckú dopravu do Evenes (odlet z Viedne s prestupom v Oslo) s batožinou do podpalubia 20 kg
 • Transfer BA-letisko-BA
 • Vlastný mikrobus
 • 7x ubytovanie (kombinácia hotelov a tradičného nórskeho ubytovania rorbu)
 • 5x raňajky

Cena nezahŕňa

 • Vstupy
 • Komplexné cestovné poistenie (možnosť objednať v CK)
 • Príplatok za jednolôžkovú izbu 550 EUR
 • Plavby a veľrybie safari

Povinné doplatky

 • Letiskové a servisné poplatky 250 EUR

Kedy je najvhodnejšie obdobie k ceste na Lofoty a Vesterály? Ak sa máme riadiť a spoliehať na odporúčania domácich a znalcov miestnych pomerov, tak asi najkrajším obdobím je práve „lofotská jar“, teda čas od mája do konca júna. Príroda je v plnom rozkvete, všetko je svieže a po zime ako nové. Slnko sa iba jemne dotkne hladiny oceánu a (takmer) nezapadá za obzor. Na ostrov sa vracajú farebné alky a doba nahráva aj pozorovaniu veľrýb. Teploty sú veľmi priaznivé a my si môžeme vychutnať unikátnosť prírodných scenérií, ktoré toto súostrovie severnej pologule prináša. A to bez náporu turistov prichádzajúcich počas prázdninových mesiacov.

UPOZORNENIE: Tento okruh je zameraný aj na aktvíny pobyt v krajine.  Nie je to zájazd iba o vyhliadkach cez okno mikrobusu či fotozastávkach, ale aj prechádzkach a turistike. Tá je vždy prispôsobená kondícii a očakávaniam skupiny od úplne jednoduchých hodinových prechádzok na pláže až po prípadné niekoľko hodinové túry.

Prihláste sa ešte dnes

V prípade záujmu alebo doplňujúcich otázok nás neváhajte kontaktovať

Najbližšie termíny

Vyberáme z našich zájazdov

Nórsko

Rozprávkové Lofoty a magická Senja
O zájazde
 • TURISTIKA
 • Max. 8 osôb

Rozprávkové Lofoty a magická Senja – za polárnym kruhom azda neexistuje krajší tandem ostrovov. Typické drevené červené domčeky v malebných zálivoch, prekrásne pláže a dychberúce vyhliadky. Majestátna skalná stena pripomínajúca plachtu – to je Segla, hlavný magnet turistami zatiaľ nepomerne menej navštevovaného ostrova Senja. Mnohé veľkolepé scenérie sú dostupné vďaka panoramatickej ceste aj z auta. Predsa aj tu stále platí, že najkrajšie výhľady sú buď z vtáčej perspektívy, alebo z vrcholov vyšľapaných skalnatých vrcholov.

Detaily a termíny

Novinky do mailu

Odoslaním vašej e-mailovej adresy sa prihlásite k odberu nášho informačného newslettera. Neprídete tak o žiadne dôležité informácie.

Ďakujeme za váš záujem o zasielanie newslettra.

UPOZORNENIE: vašu emailovú adresu je ešte potrebné potvrdiť kliknutím na tlačítko „Áno, prihláste ma do tohto zoznamu“ v emaili s názvom „Prosím potvrďte odber newslettra“, ktorý ste práve dostali do svojej schránky (ak ho nevidíte, skontrolujte svoj pričinok „SPAM“).

Odporúčame

Máte otázky? Pýtajte sa

Ďakujeme. Váša správa bola zaznamenaná.

Pošleme vám náš katalóg

Pozrite si náš tlačený katalóg plný nezabudnuteľných zájazdov za skvelé ceny. Plánujte v pohodlí domova o svojej budúcej dovolenke.