Mexiko

Ríša Aztékov a Mayov
Popis zájazdu
 • Max. 16 osôb

Láka vás hlbšie spoznať Mexiko na ceste, ktorá sa nesústredí iba na Yucatán, ale prevedie Vás naprieč bývalou mayskou ríšou? Na jedinej ceste Vás čakajú zaujímavé dávne civilizácie a ruiny mayských hlavných miest, mystické posvätné miesta pohltené džungľou. Koloniálne mestečká s architektonickými, kulinárskymi a kultúrnymi zážitkami. Čaká Vás teda história – prírodné skvosty – vynikajúca kuchyňa – hudba mariaches – slávna tequila! Kto by odolal toľkému mexickému pokušeniu?

Program zájazdu

Program zájazdu

1. - 3. DEŇ:

Odlet z Európy do hlavného mesta Mexika – Mexico City. Na úvod naše kroky povedú do miesta s názvom Teotihuacán, čo v preklade znamená miesto bohov a pre svet predstavuje jedno z najdôležitejších miest mixtéckej civilizácie. Pôvod tohto pôsobivého miesta sa viaže k civilizácii, ktorá je omnoho staršia ako civilizácia Aztékov. Pokračujeme prehliadkou mexického hlavného mesta – tancujúca katedrála, Avenida Reforma, Chapultepec, hlavné námestie Zocaló, palác Bellas Artes. Navštívime aj slávnu katedrálu Panny Márie Guadelupskej,  významné pútnické miesto, hojne navštevované domácimi aj zahraničnými veriacimi. Presun do nádherného “mesta anjelov” – Puebla, ktoré je typickým reprezentantom koloniálnej éry. V historickom centre si pozrieme hlavné námestie s trhoviskom a katedrálu, navštívime chrám Santa Maria Tonantzintla.  Určite ochutnajte vynikajúcu omáčku mole!

4. - 5. DEŇ:

Čaká nás ďalší historický skvost, Oaxaca. Hlavné námestie – zócalo - je jedným z najkrajších námestí v Mexiku. Navštívime i katedrálu Santo Domingo. Nasledovať bude prehliadka archeologického náleziska kultúry Zapotékov – ruiny na hore Monte Albán. Navštívime aj posvätné pohrebisko Mitla, ktoré je považované za najlepší príklad kamenárskej zručnosti v Mexiku. Miesto je preslávené zložitými, vykladanými kamennými vzormi. Cestou späť do Oaxaca sa zastavíme v dedinke Santa Maria de Tule, aby sme nahliadli do pekného  kostolíka, pri ktorom rastie obrovský tisovec s obvodom kmeňa až 36 metrov.

6. - 7. DEŇ:

Cez mesto Tuxtla Gutierez sa presunieme do oblasti Chiapas a ubytujeme sa v mestečku San Cristobal, ktoré je hlavným mestom tejto provincie. Namáhavú cestu nám spríjemnia výhľady na krásne scenérie okolitých hôr. Čaká nás majestátna plavba loďou v kaňone Sumidero v oblasti Chiapa de Corzo. Pri plavbe sa okolo nás budú týčiť steny kaňonu až do výšky 1000 metrov. Po ceste nazrieme na tradičný život a miestne kostolíky v pôvodných dedinkách San Juan Chamula a Zinacantan. Dodnes tu miestni obyvatelia prevádzajú pôvodné rituály, majú vlastnú vládu a spravodlivosť sa uplatňuje podľa „zvykového práva“. Po návrate do San Cristobal si pozrieme centrum mesta.

8. - 10. DEŇ:

Ďalším úchvatným prírodným skvostom na našej ceste sú najznámejšie vodopády Aqua Azul, jedinečná 8 km dlhá sústava travertínových kaskád a vodopádov, kde sa môžete vykúpať. Neďaleko v dažďovom pralese si pozrieme fotogenický vodopád Misol Ha. Mayovia nazývali Palenque „miestom, kde slnko večer umiera“. Jedno z bývalých mayskych hlavných miest, kde chrámy, pyramídy a paláce sú obklopené čarom tajomnosti a hustým tropickým dažďovým pralesom. Spojenie architektúry a prírody robí z tohto miesta najfascinujúcejšiu lokalitu vykopávok v celej Strednej Amerike. Chrám nápisov ukrýval sarkofág vládcu Pakala, Chrám Slnka, Chrám Kríža. Cesta pokračuje do Campeche. Po príchode prehliadka zócalo, teda hlavného námestia.

11. DEŇ:

Hovorí sa, že kto nevidel Chichen Itzá, nebol v Mexiku. Vy máte samozrejme možnosť spoznať bájne mayske mesto a jeden z novozvolených divov sveta, ktoré je súčasťou kultúrneho dedičstva UNESCO. Najznámejšou stavbou v Chichen Itza je Kukulkánova pyramída. Kukulkan (alebo tiež Quetzalcoatl) je hlavný mayský Boh slnka a nebies. Názov Chichen Itzá pochádza z mayského Chich'en Itzá, čo znamená "v ústach studne Itza". Názov je zložením dvoch slov "itz"-kúzelný a "ha"-&voda. Predprípravou na pláž bude osviežujúce kúpanie v cenote (dávnej mayskej studni) Ik Kil. Prírodne vytvorené "studne" slúžili ako zásobárne pitnej vody. Na poloostrove Yucatán sa nevyskytuje skoro žiadna povrchová voda, Mayovia boli teda odkázání práve na cenotes. Teraz už isto viete o Mayoch veľa a je načase presunúť sa ku Cancúnu, na pobrežie Yucatánu, ktoré je spojením medzi Golfským zálivom a Karibikom.

12. – 16. DEŇ:

Cancún je asi najväčším turistickým letoviskom celého Mexika. Po väčšinu roka ideálne podmienky pre slnenie z neho robia mimoriadne obľúbenú destináciu. Čaká vás pobyt na nádherných dlhých plážach, kúpanie, opaľovanie, šnorchlovanie a možnosť fakultatívnych výletov. Mimochodom - názov mesta v preklade vraj znamená "hadie hniezdo", iní zase tvrdia, že ide o spojenie "Žltý had". Tvar hada má piesočné pobrežie, na ktorom leží hlavná hotelová zóna v Cancúne. Všade okolo tyrkysová voda a biely jemný piesok, a k tomu naviac hotelové all-inclusive služby. Rozmaznávajte sa!

Recenzie k zájazdu

Mexiko - Bohaté poznávanie vyvážené oddychom na pláži

Peter Šopinec

Ríša Aztékov a Mayov
Mexiko

S CK SVET som absolvoval poznavacku Mexika (ríša Mayov a Aztekov). Veľmi kvalitne zorganizovaný zájazd, výborný itinerár. Aj keď poznávanie bolo skrz cestovanie náročné, množstvo nádherných pamiatok a mexických zaujímavosti vás nechajú zabudnúť na únavu a náročnosť ciest. Ako čerešnička bolo leháro na pláži v Cancune, kde na hoteli naozaj výborne varili. Klobúk dole aj pred miestnym slovensky hovoriacim sprievodcom - Rasťom, ktorý počas poznávacej časti pútavo rozprával o histórii, zvykoch a tradíciách krajiny. Za mna palec hore!

Úžasná dovolenka v Mexiku

Valeria Rajmanova

Ďakujem CK Svet, p. Evke Rosikovej, sprievodcovi Rasťovi Jancikovi v mene všetkých za úžasnú dovolenku v Mexiku.

Páčilo sa nám, že zájazd bol určený pre malú skupinu

Vladimir Balaz

S CK Svet sme boli na poznávačke v Mexiku v novembri 2018. Páčilo sa nám, že zájazd bol určený pre malú skupinu (osem ľudí). Trasa zájazdu Mexico City - Teotihuacan - Puebla - Oaxaca - Campeche - Chichen Itza - Cancún bola štandardná pre tento typ zájazdu. Sprievodca M. Richter bol fajn. Na požiadanie vedel aj mierne upraviť trasu a navštívniť napríklad Cholulu s Veľkou pyramídou. Pri veľkých cestovkách s veľkými skupinami takéto niečo spravidla nie je možné. Pomer ceny a kvality bol dobrý.

Program je bohatý na históriu, kostoly a prírodu

Olga Paulovičová

Mexiko. Pani Rosíková mala šťastnú ruku pri vybere aj druhého sprievodcu a to Andreja. Andrej je archeológ a co môže byt lepšie ako sprievodca archeológ po archeologických pamiatkach ? Program je bohatý na históriu, kostoly a prírodu. Andreja sme mali všetci radi hlavne aké pre jeho milú a dobracku povahu. Zájazd doporučujem

Najlepší zájazd aký sme absolvovali :-)

Katarína Aberlová

V marci 2024 sme s manželom absolvovali poznávaciu cestu ríšou Mayov a Aztékov v Mexiku, v sprievode vynikajúceho Andreja Vaska. S Evou Rosikovou sme už cestovali,ale tento zájazd bol unikátny. Náš sprievodca veľmi originálne obohacoval naviac program o jeho skúsenosti, poznávanie Mexika bol skutočný zážitok a odporúčam. Za mňa najlepší zájazd aký sme absolvovali :-) Katka+Stanislav zo Žiliny

+4 RECENZIE
UKÁZAŤ VŠETKY RECENZIE
Zatvoriť

Dôležité informácie k zájazdu

Cena zahŕňa

 • Medzinárodná letecká doprava
 • Transfer BA-letisko-BA
 • Ubytovanie v 3* a 4* hoteloch s raňajkami počas okruhu a 4+* hotel s all inclusive službami na pláži
 • Vstupy do pamiatok a múzeí podľa programu
 • Plavba v kaňone Sumidero
 • Kúpanie v cenote (mayskej studni)
 • Počas poznávacej časti služby top znalca, slovensky hovoriaceho sprievodcu, ktorý v Mexiku žije už dlhé roky

Cena nezahŕňa

 • Príplatok za jednolôžkovú izbu 690 EUR
 • Komplexné cestovné poistenie (možnosť objednať v CK)
 • Prepitné (pre šoféra autobusu, nosičov batožiny, chyžné, ...)
 • Fakultatívne výlety (z Yucatánu)

Povinné doplatky

 • Letiskové a servisné poplatky 450 EUR

Upozornenie

 • Zmena poradia navštívených lokalít vyhradená

Plánované letové časy

 • 1. DEŇ I VIE-FRA 10:30-12:00 I FRA-MEX 13:40-19:00
 • 15. DEŇ I CUN-VIE 18:35-10:55 (16.DEŇ)
 • VIE - Viedeň, FRA - Frankfurt, MEX - Mexico City, CUN - Cancún
 • Letecká spoločnosť AUSTRIAN/LUFTHANSA

Prihláste sa ešte dnes

V prípade záujmu alebo doplňujúcich otázok nás neváhajte kontaktovať

Najbližšie termíny

Vyberáme z našich zájazdov

Island

Živý živlami
O zájazde
 • Max. 14 osôb

Krajina gejzírov a vulkánov. Eyjafjallajökull, Grímsvötn, Bárdarbunga, Krafla, Katla, Hekla … najmladšia pevnina na svete žije živlami. Reykjavík, najsevernejšie hlavné mesto sveta. Plavba obojživelníkom medzi ľadovcovými kryhami, príbehy o elfoch a troloch, a na záver pohoda v legendárnych termálnych kúpeľoch Blá Lónid. Prekrásne dúhové hory Kerlingarfjoll a kúpanie v termálnom bazéniku. Vedeli ste, že Islanďania chodia radšej bosí, ako bez kníh? Prehliadka sily prírodných elementov v úžasnej farebnosti.

Detaily a termíny

Novinky do mailu

Odoslaním vašej e-mailovej adresy sa prihlásite k odberu nášho informačného newslettera. Neprídete tak o žiadne dôležité informácie.

Ďakujeme za váš záujem o zasielanie newslettra.

UPOZORNENIE: vašu emailovú adresu je ešte potrebné potvrdiť kliknutím na tlačítko „Áno, prihláste ma do tohto zoznamu“ v emaili s názvom „Prosím potvrďte odber newslettra“, ktorý ste práve dostali do svojej schránky (ak ho nevidíte, skontrolujte svoj pričinok „SPAM“).

Odporúčame

Máte otázky? Pýtajte sa

Ďakujeme. Váša správa bola zaznamenaná.

Pošleme vám náš katalóg

Pozrite si náš tlačený katalóg plný nezabudnuteľných zájazdov za skvelé ceny. Plánujte v pohodlí domova o svojej budúcej dovolenke.