Azorské ostrovy

Sao Miguel a Santa Maria
Popis zájazdu
 • Max. 14 osôb
 • PLAVBA ZA POZOROVANÍM VEĽRÝB V CENE

Niekde na polceste medzi Európou a Amerikou, približne v strede Atlantického oceánu sa nachádza exotické súostrovie vulkanického pôvodu patriace Portugalsku. AZORSKÉ OSTROVY. Mnohí návštevníci im (a určite právom) prisudzujú titul "Havaj Európy" - sú preslávené svojou nádhernou prírodou s množstvom jazier, sopečných tvarov, dramatických útesov a zelenej krajiny. Mnohé miesta sú pokryté čarovnými stromami až mystických, rozprávkových lesov laurisilva. Fantasticky sa tu darí nesmiernemu množstvu rastlinných druhov, prím ale hrajú hortenzie - cesty lemované obrovskými fialovými, ružovými a bielymi kvetmi patria k najkrajším ostrovným skvostom. Mnohé z týchto oblastí sú chránené a patria do siete národných parkov. Azorská kultúra je ovplyvnená portugalským dedičstvom, ale s výraznými regionálnymi rozdielmi. Miestni obyvatelia sú hrdí na svoju históriu, tradičné festivaly a rôzne folklórne podujatia. Ostrovy sopečného pôvodu, ktoré niektorí považujú za pozostatky bájnej Atlantídy, zostávajú zatiaľ stále relatívne neznáme ... sú synonymom dokonalej exotiky, a dychberúce dojmy z ich návštevy ich aj u vás poľahky zaradia na popredné miesta. Počas tohoto zájazdu navštívime dva ostrovy: najväčší a najpopulárnejší SAO MIGUEL a najjužnejší a zároveň najvýchodnejší ostrov SANTA MARIA.

Program zájazdu

Program zájazdu

1. - 2. DEŇ:

Transfer z Bratislavy na letisko Schwechat (Viedeň). Po prestupe v Lisabone pristávame v Ponta Delgade, "metropole" Azorských ostrovov. Úchvatná scenéria západnej časti ostrova São Miguel: sopečné jazerá so smaragdovo zelenou a azúrovo modrou vodou prepojené romantickou legendou o ich vzniku. Podľa nej sa vody jazier objavili v dôsledku smútku a sĺz kvôli nešťastnej láske medzi princeznou so zelenými očam z jedného kmeňa a pastierom s modrými očami z iného kmeňa. Lagoa das Sete Cidades je ikonickým a fascinujúcim miestom, ktoré pritahuje návštevníkov svojou prirodzenou krásou a romantickým okolím. My sa tu vyberieme na bezpochyby najkrajšie vyhliadky Pico Carvão na južnú a severnú časť ostrova, a Vista do Rei, odkiaľ budete mať jeden zo siedmych divov Portugalska ako na dlani. 

Západ slnka si vychutnáme z dedinky Mosteiros, malebnej obce na západnom pobreží ostrova São Miguel obklopenej nádhernou prírodou vrátane mnohých útesov, skalnatých tvarov a malých zátok. Jedným z charakteristických prvkov Mosteiros sú čierne pieskové pláže, ktoré sú výsledkom sopečnej činnosti v minulosti. V prípade priaznivých časových možností (hlavne stavu odlivu) si užijeme aj jednu z top azorských atrakcií: kúpanie v termálnych prameňoch Ponta da Ferraria, ktoré vyvierajú z morského dna alebo inými slovami - kúpete sa v Atlantickom oceáne, no more je teplé!!! 

3. DEŇ:

Vyhliadka Santa Iria s výhľadom na útesy severného pobrežia Ponta Formosa, Ponta do Cintrao a vnútrozemie ostrova. Jedinečné čajové plantáže Gorreana. Rovnomerne zastrihnuté zelené kríčky, pôvodné stroje, výklad o spracovaní čajových lístkov a ochutnávka čierneho, pomarančového a zeleného čaju. Vyhliadka Pico do Ferro s výhľadmi do údolia Furnas s rovnomenným jazerom Lagoas das Furnas a dedinkou Furnas učupenou priamo v kráteri sopky s poslednou erupciou v r. 1630. Zem tu buble pod nohami, občas zasyčí gejzír pary a cez fumaroly v pôde unikajú do okolia sírne plyny s teplotou až 800 °C. Horúce žriedla, v ktorých sa pripravuje miestna špecialita Cozido de Furnas. Všetky ingrediencie sa vložia do obrovského hrnca, ktorý sa zakope na 6 hodín do zeme a keď sa vytiahne, je uvarené. Kúpeľ v termálnom jazierku (voda okrovej farby zaváňajúca sírou a teplotou 38 °C) obklopenom exotickou vegetáciou botanickej záhrady Terra Nostra Garden. Bývalé hlavné mesto Vila Franca do Campo s historickými budovami, krásnym mestským parkom, funkčnou fabrikou na tradičné portugalské koláče queijadas (ochutnáme!) a belostnou kaplnkou Nossa Senhora da Paz, ku ktorej vedie aspoň sto schodov. 

4. DEŇ:

Malebné mestečko Ribeira Grande na severnom pobreží ostrova. Návšteva továrne na likéry Mulher de Capote s ochutnávkou. Caldeira Velha, teplý prameň s vodopádom zasadeným do prostredia s vegetáciou ako z Jurského parku. Čerešnička na torte, chránená prírodná rezervácia - vulkanické jazero Lagoa do Fogo (Ohňové jazero) vyplňujúce dno krátera obklopené divokou prírodou s krásnymi výhľadmi. 

5. DEŇ:

Severovýchodná časť ostrova: Nordeste, mesto na východnom najdivokejšom konci ostrova s horami presahujúcimi 1000 metrov nad morom. Subtropický prírodný park Ribeira dos Caldeirões, vyhliadka z Vista dos Barcos na najvýchodnejší výbežok ostrova Ponto do Arnel (maják a malá rybárska osada pod útesom), Ponta do Sossego, záhrada plná rôznych kvetov s výhľadmi na more a okolité hory. Ponta da Madruga, miesto s jedinečným výhľadom na ostrov, kde mnoho ľudí chodí pozorovať východ slnka z oceánu. Povoação, prvé osídlené miesto na ostrove (1432), známe tiež pre svoje typické cukríky Fofa da Povoação.  Na záver dňa si doprajeme pohodičku na pláži Faial da Terra, ktorá je (zatiaľ) naštastie mimo záujmu väčšiny turistov.

6. DEŇ:

Ostrov SANTA MARIA alebo aj "slnečný ostrov". Bol prvým ostrovom objaveným portugalskými prieskumníkmi, prvým osídleným a tiež najstarším z deviatych Azorských ostrov. Klíma je teplejšia, suchšia a oveľa menej vlhká. Vila do Porto, hlavné a jediné mesto ostrova je tiché a krásne. Prejdeme sa po hlavnej triede mesta a pozrieme sa na architektúru starého sveta jej budov a pekných kostolov. Na jej konci vás privíta úžasný výhľad na záliv s krištáľovými vodami. Vyhliadka miraduaro Macela na pláž Praia Formosa nám odhalí mystickú krásu jednej z mála bielych pieskových pláží na Azoroch. Uchvátia nás aj scenérie majáku Gonçalo Velho, ktorý funguje od roku 1927. Pri pohľade na pozostatky starej veľrybárskej továrne si objasníme veľrybársku minulosť Azorských ostrovov. Vinice rastúce medzi  kamennými sopečnými múrmi (currais) dávajú zrod miestnemu  „vinho de cheiro“ (vyrábané len na domácu spotrebu), keďže je v Európskej únii zakázané. Najikonickejšie miesto ostrova, Baía de Sao Lourenco - zátoka v tvare amfiteátra. Zelený svah, zdobí mozaika viníc na kamených terasách nad bielymi domami. Priezračné vody ocenené modrou vlajkou, pláž s bielym pieskom a sklanými prírodnými bazénmi. Barreiro da Faneca, označená ako „Červená púšť Azorských ostrovov“ je jedinečným kúskom geologickej histórie. Terén červenkastých až jasne oranžových odtieňov bol vytvorený lávovými prúdmi, sopečným popolom a teplým, vlhkým počasím za 3 až 4 milióny rokov. Na záver pobytu na ostrove Santa Maria nás prekvapí jediné malé jazero ostrova Poço da Pedreira a dedinka Anjos, zastávka Krištofa Kolumbusa pri návrate z Ameriky. Večerný prelet späť na ostrov Sao Miguel.

7. - 8. DEŇ:

Dnes nás opäť čaká jedna z "legendárnych" ostrovných aktivít - pozorovanie veľrýb a delfínov, ktoré patrí jednoznačne k najlepším v Európe. Medzi miestne zaujímavosti patrí aj spôsob, akými sa tieto majestátne cicavce hľadajú: nepoužíva sa sonar ani žiadne iné rušivé zariadenia - pozorovatelia sú jednoducho na brehu na vyvýšených stanoviskách, odkiaľ ich sledujú veľkými ďalekohľadmi a posádke lode hlásia azimut, ktorým sa majú za týmito obrovskými tvormi vybrať. Najlepšie obdobie na pozorovanie veľrýb na Azoroch je zvyčajne od apríla do októbra, keď okolo ostrovov migrujú mnohé druhy veľrýb. Najsilnejšíme mesiacmi sú apríl a máj, vtedy okolitými koridormi migrujú najväčšie druhy. Najčastejšími návštevníkmi sú vráskavce (vráskavec ozrutný, vráskavec dlhoplutvý, vráskavec mišok) a množstvo druhov sťahovavých delfínov. K stálym obyvateľom súostrovia patrí aj známy vorvaň tuponosý - kedysi veľmi dôležitý zdroj veľrybieho oleja a tuku.

Plní dojmov si popoludní ešte v oddychovom štýle doplníme poznatky o prehliadku Baixas, historického centra Ponta Delgady vybudovanom v koloniálnom štýle. Určite dobre padne aj záverečný chladený drink v niektorom z miestnych barov. Odlet do Viedne s prestupom v Lisabone, transfer do Bratislavy a návrat domov.

Dôležité informácie k zájazdu

Cena zahŕňa

 • Leteckú dopravu z Viedne (s prestupom) vrátane 20 kg batožiny do palubia
 • Transfer BA-letisko-BA
 • Mikrobusovú dopravu na Azoroch
 • Ubytovanie v 3* hoteloch s raňajkami
 • 1x obed - špecialita Cozido de Furnas
 • Plavba za pozorovaním veľrýb
 • Letecký výlet na ostrov Santa Maria
 • Návšteva čajovej a ananásovej plantáže
 • Služby slovensky/česky hovoriaceho sprievodcu

Cena nezahŕňa

 • Príplatok za jednolôžkovú izbu
 • Komplexné cestovné poistenie (je možné pripoistiť sa v CK)

Povinné doplatky

 • Letiskové a servisné poplatky 250 EUR

Plánované letové časy

 • 1. DEŇ I VIE-LIS 13:25-16:05 I LIS-PDL 17:05-18:30
 • 8. DEŇ I PDL-LIS 06:30-09:45 I LIS-VIE 14:40-19:05
 • VIE - Viedeň, LIS - Lisabon, PDL - Ponta Delgada (Sao Miguel)
 • Letecká spoločnosť TAP Portugal

Upozornenie

 • Zmena poradia navštívených lokalít vyhradená

Prihláste sa ešte dnes

V prípade záujmu alebo doplňujúcich otázok nás neváhajte kontaktovať

Najbližšie termíny

Vyberáme z našich zájazdov

Island

Živý živlami
O zájazde
 • Max. 14 osôb

Krajina gejzírov a vulkánov. Eyjafjallajökull, Grímsvötn, Bárdarbunga, Krafla, Katla, Hekla … najmladšia pevnina na svete žije živlami. Reykjavík, najsevernejšie hlavné mesto sveta. Plavba obojživelníkom medzi ľadovcovými kryhami, príbehy o elfoch a troloch, a na záver pohoda v legendárnych termálnych kúpeľoch Blá Lónid. Prekrásne dúhové hory Kerlingarfjoll a kúpanie v termálnom bazéniku. Vedeli ste, že Islanďania chodia radšej bosí, ako bez kníh? Prehliadka sily prírodných elementov v úžasnej farebnosti.

Detaily a termíny

Novinky do mailu

Odoslaním vašej e-mailovej adresy sa prihlásite k odberu nášho informačného newslettera. Neprídete tak o žiadne dôležité informácie.

Ďakujeme za váš záujem o zasielanie newslettra.

UPOZORNENIE: vašu emailovú adresu je ešte potrebné potvrdiť kliknutím na tlačítko „Áno, prihláste ma do tohto zoznamu“ v emaili s názvom „Prosím potvrďte odber newslettra“, ktorý ste práve dostali do svojej schránky (ak ho nevidíte, skontrolujte svoj pričinok „SPAM“).

Odporúčame

Máte otázky? Pýtajte sa

Ďakujeme. Váša správa bola zaznamenaná.

Pošleme vám náš katalóg

Pozrite si náš tlačený katalóg plný nezabudnuteľných zájazdov za skvelé ceny. Plánujte v pohodlí domova o svojej budúcej dovolenke.