Arménsko

Starobylé a úchvatné
Popis zájazdu
 • Vstupy v cene
 • Národné parky
 • Kultúrne pamiatky
 • Ochutnávka vína a brandy
 • Kulinárske zážitky
 • Turistika
 • Max 16 osôb
 • Garancia realizácie už od 10 osôb

Ďalší prírastok do našej skupinky “zakaukazských” zájazdov z dielne nášho regionálneho sprievodcu, ktorý má tak rád nielen miestnu históriu a kultúru, ale obzvlášť aj miesta, ktoré nie sú vždy vyznačené na mapách hlavných turistických trás. V tomto okruhu sa okrem návštevy známych kláštorov pri jazere Sevank, pod horou Ararat, či na konečnej stanici najdlhšej lanovky sveta naučíme piecť miestny chlieb, ochutnáme morušovú pálenku a zvládneme aj workshop tradičnej keramiky.

Program zájazdu

Program zájazdu

1. - 2. DEŇ:

Odlet z Viedne, prílet do hlavného mesta Arménska, oddych. Kláštor Chor Virap s jedinečným výhľadom na oba vrcholy bájneho Araratu – miesto, kde trpel v hlbokej jame vierozvestec Arménov sv. Rehor Osvietený (prelom 3. a 4. storočia). Zrúcaniny starej arménskej metropoly Dvin uprostred sadov, odkiaľ pochádzajú pochúťky zo sušeného a kandizovaného ovocia. Asýrska komunita s kostolíkom. Jaskyňa Areni s jedným z najstarších dokladov o pestovaní vínnej révy a najstaršou koženou obuvou; exkurzia do arenského vinárstva. Kláštor Noravankh, umiestnený v malebnom horskom kaňone, jeden z klenotov arménskej architektúry takzvaného “strieborného veku”.

3. - 4. DEŇ:

Okolie juhoarménskeho Sisianu spoznáme formou celodennej pešej turistiky (spolu cca 6 hodín, 13 km). Dopoludnia vyjdeme pod vodopád Šakhi a k megalitom Zorac Kharer (arménsky Stonehenge). Popoludní budeme pokračovať údolím rieky Vorotan s prekrásnym „kamenným organom“ až ku kamennému kláštoru Vorotnavankh. Na záver dňa spoločné pečenie typického miestneho chleba „lavaš“ a príprava arménskych špecialít spojená s večerou a ochutnávkou morušovej pálenky. Cesta džípmi po alpských lúkach a 4-hodinový výstup k dvetisíc rokov starým petroglyfom pod sopečnou horou Ughtasar vo výške 3300 m.n.m. Podvečná exkurzia do hrnčiarskej dielne v Sisiane a krátky workshop výroby tradičnej miestnej keramiky.

5. DEŇ:

Najdlhšia jednoúseková vzdušná lanovka sveta „Krídla Tathev“ s dĺžkou 5,7 km náš privezie k rovnomennému vysokohorskému kláštoru Tathev. Prehliadka spirituálneho centra celého Južného Arménska, sídla jednej z najznámejších arménskych stredovekých duchovných akadémií. Popoludní nás čaká výstup od kláštora k veľkej tatevskej pustovni Anapat, do skalnatého údolia rieky Vorotan so zaujímavým prírodným útvarom, tzv. Diablovým mostom.

6. DEŇ:

Chndzoresk – dedinka vytesaná do skaly, opustená v päťdesiatych rokoch 20. storočia. Prechádzka po jednotlivých jaskyniach a ku kostolíku s hrobom Mchithara Sparapeta, hrdinu povstania proti Peržanom a Turkom. Návrat cez mestečko Martuni k jazeru Sevan, modrej perle Arménska. Dedinka Noratus a jej cintorín v plný chačkharov – starých, neuveriteľno ornamentálne zdobených krížových kameňov.  Ikonický kláštor Sevanavankh situovaný na polostrove so skvelým výhľadem na jazero. Večera v reštaurácii s rybími špecialitami, vrátane presláveného sevanského pstruha, ktorému sa hovorí išchan (knieža).

7. DEŇ:

Garni – obnovený antický chrám, monument z helenistickej éry, týčiaci sa majestátne nad skalnatým údolím rieky Azat. Architektonicky unikátny jaskynný kláštor Geghard (kláštor Svätej Kristovej Kopije, ktorá tu bola uchovávaná). Obe pamiatky sú zapísané do zoznamu svetového dedičstva UNESCO. Návšteva jerevanského trhu plného sladkých dobrôt a exkurzia do slávnej továrne na koňak Noj Ararat spojená s ochutnávkou brandy a archívneho polosladkého červeného vína.

8. DEŇ:

Klenot arménskej architektúry zlatého veku Zvarthnoc (Chrám bdejúcich anjelov) postavený v 7. storočí – z tohoto miesta pochádza úchvatná fotografia kamenných stĺpov so zasneženým biblickým Araratom v pozadí. Katedrála Edžmiacin (Zostúpenie jednorodeného), sídlo patriarchu arménskej apoštolskej církvi. Prejazd mestečkom Aštarak s tromi malými kostolíkmi spojenými legendou o troch nešťastných pannách. Zrúcaniny stredovekého hradu Amberd na úbočí hory Aragac, známeho aj ako „pevnosť v oblakoch“.

9. - 11. DEŇ:

Prehliadka sympatického Jerevanu – centrum mesta postavené v 30. rokoch podľa odvážneho plánu architekta Thamanjana. Promenáda pod Kaskádou – gigantickým schodiskom, dominantou mesta. Blší trh Vernisáž, perzská Modrá mešita, urartská pevnosť Erebuni a pekné hlavné námestie so spievajúcimi fontánami. Výstava stredovekých iluminovaných rukopisov v múzeu Matenadaran a pamätník excentrického filmára a výtvarníka Sergo Pharadžanova. Záverečná večera, odlet a návrat domov.

Dôležité informácie k zájazdu

Cena zahŕňa

 • Medzinárodná letecká doprava
 • Transfer BA-letisko-BA
 • Doprava na celej trase vlastným minibusom/terénne vozidlá
 • Ubytovanie v 3* hoteloch a kvalitných penziónoch s raňajkami
 • Každý deň obed alebo večera, vrátane nápoja
 • 1x typická večera u domácich s ochutnávkou miestnych špecialít
 • Ochutnávka arménskeho koňaku
 • Vstupy do pamiatok a múzeí
 • Služby slovensky/česky hovoriaceho sprievodcu

Cena nezahŕňa

 • Príplatok za jednolôžkovú izbu
 • Komplexné cestovné poistenie (možnosť objednať v CK)

Povinné doplatky

 • Letiskové a servisné poplatky 180 EUR

Náš tip

 • Vďaka zavedeniu priamej linky na trase Viedeň - Jerevan - Viedeň spoločnosťou wizzair sme upravili termíny zájazdov tak, aby bolo možné využiť toto pohodlnejšie spojenie. Zájazd je o 1 noc dlhší (noc naviac v Jerevane, cena sa nemení :-)

Upozornenie

 • V programe zájazdu je zahrnutá turistika strednej náročnosti.

Upozornenie

 • Zmena poradia navštívených lokalít vyhradená

Prihláste sa ešte dnes

V prípade záujmu alebo doplňujúcich otázok nás neváhajte kontaktovať

Najbližšie termíny

Vyberáme z našich zájazdov

Island

Živý živlami
O zájazde
 • Max. 14 osôb

Krajina gejzírov a vulkánov. Eyjafjallajökull, Grímsvötn, Bárdarbunga, Krafla, Katla, Hekla … najmladšia pevnina na svete žije živlami. Reykjavík, najsevernejšie hlavné mesto sveta. Plavba obojživelníkom medzi ľadovcovými kryhami, príbehy o elfoch a troloch, a na záver pohoda v legendárnych termálnych kúpeľoch Blá Lónid. Prekrásne dúhové hory Kerlingarfjoll a kúpanie v termálnom bazéniku. Vedeli ste, že Islanďania chodia radšej bosí, ako bez kníh? Prehliadka sily prírodných elementov v úžasnej farebnosti.

Detaily a termíny

Novinky do mailu

Odoslaním vašej e-mailovej adresy sa prihlásite k odberu nášho informačného newslettera. Neprídete tak o žiadne dôležité informácie.

Ďakujeme za váš záujem o zasielanie newslettra.

UPOZORNENIE: vašu emailovú adresu je ešte potrebné potvrdiť kliknutím na tlačítko „Áno, prihláste ma do tohto zoznamu“ v emaili s názvom „Prosím potvrďte odber newslettra“, ktorý ste práve dostali do svojej schránky (ak ho nevidíte, skontrolujte svoj pričinok „SPAM“).

Odporúčame

Máte otázky? Pýtajte sa

Ďakujeme. Váša správa bola zaznamenaná.

Pošleme vám náš katalóg

Pozrite si náš tlačený katalóg plný nezabudnuteľných zájazdov za skvelé ceny. Plánujte v pohodlí domova o svojej budúcej dovolenke.