Južné Gruzínsko a Arménsko

Nepoznané srdcovky
Popis zájazdu
 • Vstupy v cene
 • Kultúrne pamiatky
 • Národné parky
 • Folklór
 • Max 16 osôb

Kombinácia ušitá na mieru od nášho sprievodcu, ktorý v tomto regióne žije takmer desaťročie. Navštívite množstvo jeho srdcoviek, ktoré veľa ľudí nepozná. Čaká vás nielen polopúšť, ale aj kaňony, kláštory a dve metropoly. Budete žasnúť nad perlou Arménska – jazerom Sevan s neskutočnými kláštormi a gruzínskymi bahennými sopkami. Zabudnúť netreba ani na tradičnú gruzínsku pohostinnosť a chutnú regionálnu kuchyňu.

Termíny a ceny
ODLET
prílet
ŠPECIFIKÁ
CENA ZA OSOBU
DOPLATKY ZA OSOBU ?
CENA ZA OSOBU
DOPLATKY ZA OSOBU ?

Program zájazdu

Program zájazdu

1. - 2. DEŇ:

Pohodlný let z Viedne priamo do Tbilisi. Prechádzka historickou časťou mesta – stredoveká štvrť so sírnými kúpeľmi, otvorenými pavlačovými dvormi a svätyňami mnohých náboženstiev. Zlatý fond gruzínskeho Národného múzea (skvosty z Kolchidy aj Ibérie).

3. DEŇ:

Slávny vinársky región Kacheti s vinicami v mikrozóne manavského zeleného vína, ochutnávka miestnej špeciality čurčchela (orechy máčané v zahustenej vínnaj šťave). Sighnaghi – toskánsky vyzerajúce mestečko s výhľadom na Alazanskú dolinu a hlavný kaukazský chrbát. Mirzaani - múzeum s obrazmi originálneho gruzínskeho naivistu Nika Phirosmaniho. Hrad Chornabudži, založený kráľom Vachtangom Vlčihlavom na skalnom zube nad mestom Dedoplisckaro.

4. DEŇ:

Od vykopávok kráľovskej rezidencie Armazi sa nám naskytne krásny výhľad na staré hlavné mesto Mccheta ležiace na sútoku riek. Vyhliadková jazda po hrebeni cez bojisko Didgori, odkiaľ budeme môcť za dobrého počasia obdivovať štíty hlavného kaukazského hrebeňa aj arménsku horu Lalvar. Kaňon v Birtvisi – krásna vychádzka s vyhliadkou na krásne vápencové útvary, hradnú vežičku a údolie, na záver pre zdatných možnosť vystúpiť k malým opevneniam na monumentálnych skalných zuboch, ktoré sa podarilo dobyť až Tamerlánovi.  

5. DEŇ:

Zaniknuté stredoveké mesto Samšvilde na myse rokliny rieky Chrami. Mestečko Bolnisi – pramene minerálnej kyselky, hrazdené domy nemeckých kolonialistov z 19. storočia a bazilika Bolniského Sionu s nápismi a reliéfmi z 5. storočia. Dmanisi – hradisko s katedrálou aj moslimskými hrobkami, vykopávky s nálezmi kostier unikátnych hominidov – „prvých Európanov“ Zezvy a Mzia. Prechod do Arménska. Ubytovanie v Stephanavane v historickom kraji Lori.  

6. DEŇ:

Prejazd kaňonom s kláštorom Hnevank do údolia rieky Debed. Chrám v dedinke Odzun - najstarší momumentálny kostol v kraji s unikátnym stĺpovým pamätníkom. Peší výlet (cca 3-4 hodiny po veľmi mierne klesajúcom chodníku) z Odzunu po rímse pod skalnou stenou cez jaskynnú pustovňu Horomajr až ku kláštoru Khobajr so zaujímavými freskami (dielo gruzínskych pravoslávnych mníchov).  

7. DEŇ:

Jazda lesnatými horami Dilidžanského národného parku a prechádzka v okolí kláštora Hagharcin. Monumentálne jazero Sevan – prechádzka po jazernom myse s kláštorem Sevanavankh, ochutnávka rakov (pokiaľ bude sezóna) a slávneho pstruha, ktorému Arméni hovoria išchan (knieža). Cintorín v dedine Noratus s množstvom reliéfne zdobených chačkharov - "krížových kameňov". Presun okolím Abovjanu do Jerevanu, ubytovanie.  

8. DEŇ:

Prehliadka Jerevanu - centrum mesta postavené v 30. rokoch podľa odvážneho plánu architekta Thamanjana, promenáda pod Kaskádou a blší trh Vernisáž, perzská Modrá mešita, trh s pochúťkami zo sušeného a kandizovaného ovocia. Výstava stredovekých iluminovaných rukopisov v Matenadarane a pamätník excentrického filmára a výtvarníka Sergo Pharadžanova.  

9. DEŇ:

Chor Virap, svätyňa nad hlbokou jamou, do ktorej bol v 4. storočí uvrhnutý vierozvestca Arménov, sv. Rehor  – dolina s nezabudnuteľným výhľadom na posvätnú horu Ararat. Rozoklané a skalnaté údolie rieky Azat s obnoveným anitckým chrámom v Garni a kláštorom Geghard, strážiacim relikviu Kristovej kopije (obe pamiatky sú na zozname UNESCO).  Podvečerná exkurzia do slávnej jerevanskej továrne na brandy spojená s výkladom o tradíciách arménskeho koňaku a štedrou ochutnávkou.  

10. - 11. DEŇ:

„Arménsky Vatikán“ Edžmiacin (starý Vagharšapat) – sídlo patriarchu Arménskej apoštolskej cirkvi s hlavnou katedrálou a kostolmi svätých Hriphsime a Gajane a zrúcaninami unikátneho Chrámu bdejúcich Anjelov (Zvarthnoc). Cesta pod horou Aragac so zastávkou v dedinke Rja Thaza, obývanou kudskými jezidmi. Cestou do Tbilisi prehliadka dvoch klenotov arménskej stredovekej architektúry – kláštorov v lesoch nad Mordor pripomínajúcimi medenými baňami v Alaverdi: Haghpat a Sanahin – skvostné chrámy a akadémia arménskej apoštolskej cirkvi na zozname pamiatok UNESCO. Odlet z Tbilisi a návrat do Viedne, transfer do Bratislavy.  

UPOZORNENIE:

V programe zájazdu je zahrnutá turistika strednej náročnosti. V prípade záverečného úseku na hrad Chornabudži a skalné zuby kaňonu Birtvisi sa jedná o obtiažny strmý výstup, tento je však v oboch prípadoch možné vynechať a zostať na vyhliadke predtým (v oboch prípadoch čakanie cca 1 hodinu - tú si však možno vychutnať výhľadmi, ktoré ponúka).

Recenzie k zájazdu

5*

Jozef Snopek

Nepoznané srdcovky
Južné Gruzínsko a Arménsko

Vynikajúci zájazd Gruzinsko Armensko

Dôležité informácie k zájadzu

Cena zahŕňa

 • Medzinárodná letecká doprava (priamy let z Viedne)
 • Spiatočný transfer BA-letisko-BA
 • Doprava na celej vlastným minibusom/terénne vozidlo
 • Ubytovanie v 3* hoteloch a kvalitných penziónoch s raňajkami, v Tbilisi v úplnom centre mesta s krásnym výhľadom, vždy v izbách s vlastným príslušenstvom
 • Každý deň obed alebo večera, vrátane nápoja
 • 1x typický obed u domácich s ochutnávkou miestnych špecialít
 • Vstupy do pamiatok a múzeí
 • Ochutnávka vína a gruzínsky večer so suprou, ochutnávka arménskeho koňaku
 • Služby slovensky/česky hovoriaceho sprievodcu

Cena nezahŕňa

 • Vstupné do sírnych kúpeľov v Tbilisi
 • Príplatok za jednolôžkovú izbu
 • Komplexné cestovné poistenie (možnosť objednať v CK)

Povinné doplatky

 • Letiskové a servisné poplatky 220 EURPrihláste sa ešte dnes

V prípade záujmu alebo doplňujúcich otázok nás neváhajte kontaktovať

Najbližšie termíny

Vyberáme z našich zájazdov

Nórsko

Rozprávkové Lofoty a magická Senja
O zájazde
 • TURISTIKA
 • Max. 8 osôb

Rozprávkové Lofoty a magická Senja – za polárnym kruhom azda neexistuje krajší tandem ostrovov. Typické drevené červené domčeky v malebných zálivoch, prekrásne pláže a dychberúce vyhliadky. Majestátna skalná stena pripomínajúca plachtu – to je Segla, hlavný magnet turistami zatiaľ nepomerne menej navštevovaného ostrova Senja. Mnohé veľkolepé scenérie sú dostupné vďaka panoramatickej ceste aj z auta. Predsa aj tu stále platí, že najkrajšie výhľady sú buď z vtáčej perspektívy, alebo z vrcholov vyšľapaných skalnatých vrcholov.

Detaily a termíny

Novinky do mailu

Odoslaním vašej e-mailovej adresy sa prihlásite k odberu nášho informačného newslettera. Neprídete tak o žiadne dôležité informácie.

Ďakujeme za váš záujem o zasielanie newslettra.

UPOZORNENIE: vašu emailovú adresu je ešte potrebné potvrdiť kliknutím na tlačítko „Áno, prihláste ma do tohto zoznamu“ v emaili s názvom „Prosím potvrďte odber newslettra“, ktorý ste práve dostali do svojej schránky (ak ho nevidíte, skontrolujte svoj pričinok „SPAM“).

Odporúčame

Máte otázky? Pýtajte sa

Ďakujeme. Váša správa bola zaznamenaná.

Pošleme vám náš katalóg

Pozrite si náš tlačený katalóg plný nezabudnuteľných zájazdov za skvelé ceny. Plánujte v pohodlí domova o svojej budúcej dovolenke.