Južné Gruzínsko a Arménsko

Nepoznané srdcovky
Popis zájazdu
 • Vstupy v cene
 • Kultúrne pamiatky
 • Národné parky
 • Folklór
 • Max 16 osôb

Kombinácia ušitá na mieru od nášho sprievodcu, ktorý v tomto regióne žije takmer desaťročie. Navštívite množstvo jeho srdcoviek, ktoré veľa ľudí nepozná. Čaká vás nielen polopúšť, ale aj kaňony, kláštory a dve metropoly. Budete žasnúť nad perlou Arménska – jazerom Sevan s neskutočnými kláštormi a gruzínskymi bahennými sopkami. Zabudnúť netreba ani na tradičnú gruzínsku pohostinnosť a chutnú regionálnu kuchyňu.

Program zájazdu

Program zájazdu

1. - 2. DEŇ:

Pohodlný let z Viedne priamo do Tbilisi. Prechádzka historickou časťou mesta – stredoveká štvrť so sírnými kúpeľmi, otvorenými pavlačovými dvormi a svätyňami mnohých náboženstiev. Zlatý fond gruzínskeho Národného múzea (skvosty z Kolchidy aj Ibérie).

3. DEŇ:

Slávny vinársky región Kacheti s vinicami v mikrozóne manavského zeleného vína, ochutnávka miestnej špeciality čurčchela (orechy máčané v zahustenej vínnaj šťave). Sighnaghi – toskánsky vyzerajúce mestečko s výhľadom na Alazanskú dolinu a hlavný kaukazský chrbát. Mirzaani - múzeum s obrazmi originálneho gruzínskeho naivistu Nika Phirosmaniho. Hrad Chornabudži, založený kráľom Vachtangom Vlčihlavom na skalnom zube nad mestom Dedoplisckaro.

4. DEŇ:

Od vykopávok kráľovskej rezidencie Armazi sa nám naskytne krásny výhľad na staré hlavné mesto Mccheta ležiace na sútoku riek. Vyhliadková jazda po hrebeni cez bojisko Didgori, odkiaľ budeme môcť za dobrého počasia obdivovať štíty hlavného kaukazského hrebeňa aj arménsku horu Lalvar. Kaňon v Birtvisi – krásna vychádzka s vyhliadkou na krásne vápencové útvary, hradnú vežičku a údolie, na záver pre zdatných možnosť vystúpiť k malým opevneniam na monumentálnych skalných zuboch, ktoré sa podarilo dobyť až Tamerlánovi.  

5. DEŇ:

Zaniknuté stredoveké mesto Samšvilde na myse rokliny rieky Chrami. Mestečko Bolnisi – pramene minerálnej kyselky, hrazdené domy nemeckých kolonialistov z 19. storočia a bazilika Bolniského Sionu s nápismi a reliéfmi z 5. storočia. Dmanisi – hradisko s katedrálou aj moslimskými hrobkami, vykopávky s nálezmi kostier unikátnych hominidov – „prvých Európanov“ Zezvy a Mzia. Prechod do Arménska. Ubytovanie v Stephanavane v historickom kraji Lori.  

6. DEŇ:

Prejazd kaňonom s kláštorom Hnevank do údolia rieky Debed. Chrám v dedinke Odzun - najstarší momumentálny kostol v kraji s unikátnym stĺpovým pamätníkom. Peší výlet (cca 3-4 hodiny po veľmi mierne klesajúcom chodníku) z Odzunu po rímse pod skalnou stenou cez jaskynnú pustovňu Horomajr až ku kláštoru Khobajr so zaujímavými freskami (dielo gruzínskych pravoslávnych mníchov).  

7. DEŇ:

Jazda lesnatými horami Dilidžanského národného parku a prechádzka v okolí kláštora Hagharcin. Monumentálne jazero Sevan – prechádzka po jazernom myse s kláštorem Sevanavankh, ochutnávka rakov (pokiaľ bude sezóna) a slávneho pstruha, ktorému Arméni hovoria išchan (knieža). Cintorín v dedine Noratus s množstvom reliéfne zdobených chačkharov - "krížových kameňov". Presun okolím Abovjanu do Jerevanu, ubytovanie.  

8. DEŇ:

Prehliadka Jerevanu - centrum mesta postavené v 30. rokoch podľa odvážneho plánu architekta Thamanjana, promenáda pod Kaskádou a blší trh Vernisáž, perzská Modrá mešita, trh s pochúťkami zo sušeného a kandizovaného ovocia. Výstava stredovekých iluminovaných rukopisov v Matenadarane a pamätník excentrického filmára a výtvarníka Sergo Pharadžanova.  

9. DEŇ:

Chor Virap, svätyňa nad hlbokou jamou, do ktorej bol v 4. storočí uvrhnutý vierozvestca Arménov, sv. Rehor  – dolina s nezabudnuteľným výhľadom na posvätnú horu Ararat. Rozoklané a skalnaté údolie rieky Azat s obnoveným anitckým chrámom v Garni a kláštorom Geghard, strážiacim relikviu Kristovej kopije (obe pamiatky sú na zozname UNESCO).  Podvečerná exkurzia do slávnej jerevanskej továrne na brandy spojená s výkladom o tradíciách arménskeho koňaku a štedrou ochutnávkou.  

10. - 11. DEŇ:

„Arménsky Vatikán“ Edžmiacin (starý Vagharšapat) – sídlo patriarchu Arménskej apoštolskej cirkvi s hlavnou katedrálou a kostolmi svätých Hriphsime a Gajane a zrúcaninami unikátneho Chrámu bdejúcich Anjelov (Zvarthnoc). Cesta pod horou Aragac so zastávkou v dedinke Rja Thaza, obývanou kudskými jezidmi. Cestou do Tbilisi prehliadka dvoch klenotov arménskej stredovekej architektúry – kláštorov v lesoch nad Mordor pripomínajúcimi medenými baňami v Alaverdi: Haghpat a Sanahin – skvostné chrámy a akadémia arménskej apoštolskej cirkvi na zozname pamiatok UNESCO. Odlet z Tbilisi a návrat do Viedne, transfer do Bratislavy.  

UPOZORNENIE:

V programe zájazdu je zahrnutá turistika strednej náročnosti. V prípade záverečného úseku na hrad Chornabudži a skalné zuby kaňonu Birtvisi sa jedná o obtiažny strmý výstup, tento je však v oboch prípadoch možné vynechať a zostať na vyhliadke predtým (v oboch prípadoch čakanie cca 1 hodinu - tú si však možno vychutnať výhľadmi, ktoré ponúka).

Recenzie k zájazdu

Gruzínsko a Arménsko - Vynikajúci zájazd

Jozef Snopek

Nepoznané srdcovky
Južné Gruzínsko a Arménsko

Vynikajúci zájazd

Dôležité informácie k zájazdu

Cena zahŕňa

 • Medzinárodná letecká doprava (priamy let z Viedne)
 • Spiatočný transfer BA-letisko-BA
 • Doprava na celej vlastným minibusom/terénne vozidlo
 • Ubytovanie v 3* hoteloch a kvalitných penziónoch s raňajkami, v Tbilisi v úplnom centre mesta s krásnym výhľadom, vždy v izbách s vlastným príslušenstvom
 • Každý deň obed alebo večera, vrátane nápoja
 • 1x typický obed u domácich s ochutnávkou miestnych špecialít
 • Vstupy do pamiatok a múzeí
 • Ochutnávka vína a gruzínsky večer so suprou, ochutnávka arménskeho koňaku
 • Služby slovensky/česky hovoriaceho sprievodcu

Cena nezahŕňa

 • Vstupné do sírnych kúpeľov v Tbilisi
 • Príplatok za jednolôžkovú izbu
 • Komplexné cestovné poistenie (možnosť objednať v CK)

Povinné doplatky

 • Letiskové a servisné poplatky 220 EUR

Upozornenie

 • Zmena poradia navštívených lokalít vyhradenáPrihláste sa ešte dnes

V prípade záujmu alebo doplňujúcich otázok nás neváhajte kontaktovať

Najbližšie termíny

Uzavreté
31
máj
8 dní
 • Vstupy v cene
 • ĽAHKÁ TURISTIKA
 • Národné parky
 • Letné prázdniny
Sao Miguel a Santa Maria
Azorské ostrovy
Sao Miguel a Santa Maria
Azorské ostrovy
 • Vstupy v cene
 • ĽAHKÁ TURISTIKA
 • Národné parky
 • Letné prázdniny
 • Odlet: Viedeň
 • Max. 14 osôb
 • PLAVBA ZA POZOROVANÍM VEĽRÝB V CENE

Niekde na polceste medzi Európou a Amerikou, približne v strede Atlantického oceánu sa nachádza exotické súostrovie vulkanického pôvodu patriace Portugalsku. AZORSKÉ OSTROVY. Mnohí návštevníci im (a určite právom) prisudzujú titul "Havaj Európy" - sú preslávené svojou nádhernou prírodou s množstvom jazier, sopečných tvarov, dramatických útesov a zelenej krajiny. Mnohé miesta sú pokryté čarovnými stromami až mystických, rozprávkových lesov laurisilva. Fantasticky sa tu darí nesmiernemu množstvu rastlinných druhov, prím ale hrajú hortenzie - cesty lemované obrovskými fialovými, ružovými a bielymi kvetmi patria k najkrajším ostrovným skvostom. Mnohé z týchto oblastí sú chránené a patria do siete národných parkov. Azorská kultúra je ovplyvnená portugalským dedičstvom, ale s výraznými regionálnymi rozdielmi. Miestni obyvatelia sú hrdí na svoju históriu, tradičné festivaly a rôzne folklórne podujatia. Ostrovy sopečného pôvodu, ktoré niektorí považujú za pozostatky bájnej Atlantídy, zostávajú zatiaľ stále relatívne neznáme ... sú synonymom dokonalej exotiky, a dychberúce dojmy z ich návštevy ich aj u vás poľahky zaradia na popredné miesta. Počas tohoto zájazdu navštívime dva ostrovy: najväčší a najpopulárnejší SAO MIGUEL a najjužnejší a zároveň najvýchodnejší ostrov SANTA MARIA.

Vyberáme z našich zájazdov

Mexiko

Ríša Aztékov a Mayov
O zájazde
 • Max. 16 osôb

Láka vás hlbšie spoznať Mexiko na ceste, ktorá sa nesústredí iba na Yucatán, ale prevedie Vás naprieč bývalou mayskou ríšou? Na jedinej ceste Vás čakajú zaujímavé dávne civilizácie a ruiny mayských hlavných miest, mystické posvätné miesta pohltené džungľou. Koloniálne mestečká s architektonickými, kulinárskymi a kultúrnymi zážitkami. Čaká Vás teda história – prírodné skvosty – vynikajúca kuchyňa – hudba mariaches – slávna tequila! Kto by odolal toľkému mexickému pokušeniu?

Detaily a termíny

Novinky do mailu

Odoslaním vašej e-mailovej adresy sa prihlásite k odberu nášho informačného newslettera. Neprídete tak o žiadne dôležité informácie.

Ďakujeme za váš záujem o zasielanie newslettra.

UPOZORNENIE: vašu emailovú adresu je ešte potrebné potvrdiť kliknutím na tlačítko „Áno, prihláste ma do tohto zoznamu“ v emaili s názvom „Prosím potvrďte odber newslettra“, ktorý ste práve dostali do svojej schránky (ak ho nevidíte, skontrolujte svoj pričinok „SPAM“).

Máte otázky? Pýtajte sa

Ďakujeme. Váša správa bola zaznamenaná.

Pošleme vám náš katalóg

Pozrite si náš tlačený katalóg plný nezabudnuteľných zájazdov za skvelé ceny. Plánujte v pohodlí domova o svojej budúcej dovolenke.