Gruzínsko

Najkrajšie hory a more
Popis zájazdu

Päťtisícové štíty Kaukazu z jednej strany a štvortisícovky Svanetského chrbáta z druhej – to je Horná Svanetia. Horské dedinky plné vysokých obranných veží, historických tradícií a krásnych kostolíkov. Nie nadarmo má celá oblasť povesť tej najkrajšej v Gruzínsku. Na záver vás čaká oddych v čiernomorskom stredisku Batumi s možnosťou predĺženia pobytu.

Termíny a ceny
ODLET
prílet
ŠPECIFIKÁ
CENA ZA OSOBU
DOPLATKY ZA OSOBU
CENA ZA OSOBU
DOPLATKY ZA OSOBU

Program zájazdu

Program zájazdu

1. - 2. DEŇ:

Letecký presun do Gruzínska (priamy let z Viedne), pristávame v Kutaisi, druhom najväčšom meste krajiny. V Zugdidi si doprajeme prvé voňavé chačapuri plnené delikátnym syrom. Pokračujeme smerom do Mestie, hlavného mesta celej Svanetie (vedeli ste, že sa tu rozpráva po svansky?), s možnou krátkou zastávkou na hrádzi mohutnej Engurskej priehrady. Nenáročný trek k ľadovcu Čalaadi pod Ušbou, najkrajším kopcom oblasti. Večera plná lahodných miestnych špecialít - kubdari, tašmdžabi, zischora, čvištari, ... nebojte sa, váš sprievodca vám všetko vysvetlí. Nenecháme si ujsť ani návštevu starého svanského domu s typickou obrannou vežou (odvážnejší môžu vyliezť až na strechu!) a pamätníku horolezca Chergianniho - Tigra skál, ktorý okrem iného zdolal aj legendárnu stenu "Zrkadlo Ušby". Lanovkou sa dovezieme na panoramtickú vyhliadku nad Mestiou na kopci Zuruldi a po horskom hrebeni budeme pokračovať až do dedinky Cvirmi.  

3. DEŇ:

Prehliadku Mestie dokončíme v miestnom historickom múzeu, ktorého nová expozícia krásnych tepaných ikon rozhodne stojí za videnie (vedeli ste, že Svanetia v minulosti slúžila ako úkryt pre cirkevné relikvie z celého Gruzínska?). Odtiaľ budeme pokračovať terénnou jazdou až  k typickému svanskému kostolíku v Hadiši, krásnej a odľahlej dedinky neskazenej masovou turistikou.  

4. DEŇ:

Z Hadiši, ležiacej v nadmorskej výške 2050 m, nás čaká 650 výškových metrov šliapania do priesmyku Čchutnieri – a o niečo málo viac smerom nadol. Táto námaha nás však bohato odmení krásnymi výhľadmi na ľadovce Hadiši a Chalde.  Celý trek nám zaberie cca 6-7 hodín, do dedinky Ušguli (pod patronátom UNESCO) v nadmorskej výške 2200 m.n.m. sa z Iprari následne dovezieme terénnym autom.  

5. - 6. DEŇ:

Na dedinku Ušguli, asi najkrajšiu dedinku, akú si viete na úpätí hôr predstaviť, sa díva zvysoka Shkhara, najvyšší vrchol Gruzínska (5 068 m.n.m.). Opäť stredoveká architektúra, obranné veže a chrám Lamaria. Pohodová prechádzka na koňoch až k vyhliadke na scharský ľadovec - unikátny zážitok! Večer možnosť návštevy premietania filmu "Dede", ktorý je dejovo zasadený práve tu. Vo filme v jednej scéne vypadne počas premietania elektrina - snáď sa to nezopakuje aj práve počas toho vášho :-) Cez vysokohorský priesmyk a Dolnú Svanetiu sa presunieme do oblasti Leččchumi: v Cageri objavíme pod hradom Muri kostol s hrobom „Maxima Vyznávača“, v Okureši ochutnáme skvelé lečchumského víno Usachelouri formou tradičného gruzínskeho večera - hostiny supra s typickými prípitkami. Večer návrat do Kutaisi.  

7. DEŇ:

Kutaisi - hlavné mesto bájnej Kolchidy bolo v rokoch 2012-2019 aj sídlom gruzínskeho parlamentu. Nad mestom sa týči zrekonštruovaná katedrála Bagrati. Prehliadka historického centra. Z Bieleho mosta uvidíme biele kamene rieky Rioni – možno práve na tomto mieste bol prikovaný drak, ktorý strážil zlaté rúno! Kláštor v blízkom Gelati (súčasť svetového dedičstva UNESCO) s asi najkrajšími freskami na Kaukaze a hrobom jedného z najmocnejších panovníkov, Dávida Staviteľa. Kláštor Mocameta s unikátnou polohou na okraji skalného útesu, s unikátnymi výhľadmi na okolité dedinky a „červenú“ rieku Tskhaltsitela. Čaká nás aj folklórne predstavenie so spevmi slávnej gruzínskej polyfónie.  

8. DEŇ:

Prírodná rezervácia Sataplia s rovnomennou jaskyňou plnou nádherných stalagnitov aj stalaktitov. Bola objavená v roku 1925 a o osem rokov neskôr v nej boli odkryté stopy dinosaurov staré až 20 miliónov rokov. Pozrieme si ich pekne zblízka a prejdeme sa aj po subtropickom lese. Transfer na letisko a návrat do Viedne.  

7. - 8. DEŇ: ALTERNATÍVA - FAKULTATÍVNE BEZ SPRIEVODCU:

Prehliadka Batumi - mesto na brehu Čierneho mora, na hranici s Tureckom, sa vyznačuje rozmanitosťou, v ktorej sa miešajú náboženstvá a kultúry a kde sa história spája s budúcnosťou. Zrekonštruované historické jadro s budovami v klasickom štýle sa snúbi s novými, grandióznymi a architektonicky originálnymi novostavbami – veľkolepá plážová promenáda, spievajúce fontány, delfinárium, panoramatické koleso, krásna budova opery, historické divadlo, či batumská Piazza podľa vzoru talianskych Benátok. Čas na relax na pláži, slnenie a prípadné kúpanie, či plavba loďkou k západu slnka. Teplý večer pozýva aj prechádzku po živej promenáde až k tancujúcej fontáne, ktorá svoju hudobno-svetelnú šou predvádza každý deň po zotmení až do polnoci. Transfer na letisko v Kutaisi, odlet a návrat domov.  

Recenzie k zájazdu

Pohodový sprievodca

Lucia Bryndzová

Najkrajšie hory a more
Gruzínsko

Júnové Gruzínsko (Hory a more) bol nezabudnuteľný zážitok. Prenádherná krajina, láskaví a pohostinní ľudia, pohodový sprievodca Vojta, v ktorom sa snúbia obrovské vedomosti so skromnosťou, plus nadaním na improvizáciu - to je koktail ideálneho dobrodružstva pre "na-všetko-pripravených" turistov. Zamilovali sme si Gruzínsko, a ak na zážitkovú dovolenku, tak s CK SVET Len tak ďalej!

Gruzínsko je nádherné a sprievodca neskutočný

p. Karolína

Gruzinsko je nádherne a pan Vojtech je neskutočný:) Veľký profesionál a nadšenec:)

Obvzlášť pochvala za skvelého sprievodcu

Peter Gondor

Ďakujem za Váš nádherný zájazd v Gruzínsku ( naj hory a more) , na ktorom sme sa zúčastnili v júni. Malá skupinka, nádherná príroda (bez toho celodenného treku by to nebolo ono), pôvabné svanské dedinky, rôznorodá a hojná gruzínska strava. Obvzlášť pochvala za skvelého sprievodcu Vojtu s obrovským prehľadom, ochotou a pohodovým prístupom. Odporúčam tento zájazd a ak sa aj nabudúce rozhodnem cestovať s cestovkou, tak pravdepodobne s CK SVET.

+2 RECENZIE
UKÁZAŤ VŠETKY RECENZIE
Zatvoriť

Dôležité informácie k zájadzu

Cena zahŕňa

 • Medzinárodná letecká doprava, transfer BA-letisko-BA
 • Terénne autá
 • V Svanetii ubytovanie s polpenziou v rodinných penziónoch
 • V Kutaisi a v Batumi (pri fakultatívnej alternatíve aj predĺžení) ubytovanie v 3* hoteloch s raňajkami
 • 1x typický obed alebo večera u domácich s prípitkami
 • Ochutnávka vína
 • Vstupy do pamiatok a múzeí
 • Služby slovensky hovoriaceho sprievodcu

Cena nezahŕňa

 • Príplatok za jednolôžkovú izbu 180 EUR
 • Komplexné cestovné poistenie (možnosť objednať v CK)
 • Prepitné
 • Vstupné do sírnych kúpeľov
 • Príplatok za predĺženie o Batumi (3 noci v 4* hoteli s raňajkami plus transfer kyvadlovým autobusom na letisko v Kutaisi) 170 EUR/osoba. Príplatok za jednolôžkovú izbu počas predĺženia 80 EUR

Povinné doplatky

 • Letiskové a servisné poplatky 180 EUR

Upozornenie

 • Na vstup do Gruzínska vám stačí občiansky preukaz!

Náš tip

 • Možnosť individuálneho predĺženia pobytu pri mori o 3 noci - cena predĺženia 170 EUR/osoba.

Covid-19 situácia

 • Od 15. júna sú zrušené všetky vstupné obmedzenia v súvislosti s COVID-19.
 • Vstup do Gruzínska je tak možný bez povinnosti preukazovať sa očkovacím certifikátom, negatívnym testom alebo potvrdením o prekonaní COVID-19.

Prihláste sa ešte dnes

V prípade záujmu alebo doplňujúcich otázok nás neváhajte kontaktovať

Najbližšie termíny

Vyberáme z našich zájazdov

Island

Živý živlami
O zájazde
 • PRÁZDNINY
 • POLNOČNÉ SLNKO***
 • POLÁRNA ŽIARA**
 • Max 14 osôb

Krajina gejzírov a vulkánov. Eyjafjallajökull, Grímsvötn, Bárdarbunga, Krafla, Katla, Hekla … najmladšia pevnina na svete žije živlami. Reykjavík, najsevernejšie hlavné mesto sveta. Plavba obojživelníkom medzi ľadovcovými kryhami, príbehy o elfoch a troloch, a na záver pohoda v legendárnych termálnych kúpeľoch Blá Lónid. Prekrásne dúhové hory Kerlingarfjoll a kúpanie v termálnom bazéniku. Vedeli ste, že Islanďania chodia radšej bosí, ako bez kníh? Prehliadka sily prírodných elementov v úžasnej farebnosti.

Detaily a termíny

Novinky do mailu

Odoslaním vašej e-mailovej adresy sa prihlásite k odberu nášho informačného newslettera. Neprídete tak o žiadne dôležité informácie.

Ďakujeme, práve ste sa prihlásili
k odberu noviniek

Odporúčame

Máte otázky? Pýtajte sa

Ďakujeme. Váša správa bola zaznamenaná.

Pošleme vám náš katalóg

Pozrite si náš tlačený katalóg plný nezabudnuteľných zájazdov za skvelé ceny. Plánujte v pohodlí domova o svojej budúcej dovolenke.