Gruzínsko

Bájna Kolchida
Popis zájazdu
 • Odlet: Viedeň
 • Max. 16 osôb

Krajina bájnej histórie, fantastickej kuchyne a lahodného vína, stále nedotknutá moderným turizmom. Kto raz zažije jej autentický charakter a pohostinnosť, bude chcieť zostať navždy. Nepretržitý tok pôžitkov pre chuťové poháriky, pastva prírody pre oči a zasľúbená zem všetkých milovníkov histórie. Zažite nezabudnuteľný týždeň – od najkrajších štítov a miest Kaukazu až po príjemné pohladenie vĺn Čierneho mora v letovisku Batumi.

Program zájazdu

Program zájazdu

1. - 2. DEŇ:

Letecký presun do Gruzínska (priamy let z Viedne), pristávame v Tbilisi. Štartujeme prehliadkou starého mesta, pomenovaného podľa horúcich prameňov, ktoré tu objavil kráľ Vachtang Gorgasali a nariadil tu vybudovať mesto, z ktorého urobil hlavné mesto Gruzínska. Prechádzka úzkymi uličkami mesta nám umožní nadýchať sa historickej atmosféry dávnych storočí vďaka množstvu pôsobivých historických, cirkevných aj svetských stavieb: kostoly, synagógy, mešity, ale aj domy z 19.storočia s pestrofarebnými drevenými balkónmi. Od sochy Matky Gruzínska vedľa zrúcanín stredovekej pevnosti Narikala si zároveň si budeme môcť vychutnať množstvo krásnych panoramatických pohľadov na hory i mesto - okrem iného aj na najväčšiu náboženskú stavbu v Gruzínsku a na Kaukaze, katedrálu Sameba (Svätá Trojica). Stará gruzínska ortodoxná katedrála Sioni. Bulvár Rustaveli – hlavná ulica mesta, zastavíme sa aj v Národnom historickom múzeu. Príležitosť na návštevu blšieho trhu, kde môžete získať staré koberce, maľby či iné zaujímavé artefakty ako spomienku. Večer alebo nasledujúci deň ráno možnosť relaxu v slávnych sírnych kúpeľoch, ktoré mali tak radi aj Puškin, Lermontov a Duma.

3. - 4. DEŇ:

Výlet do polopúšte. Unikátny kláštorný komplex David Garedža zahŕňa stovky cel a kaplniek vyhĺbených v skale. Návšteva rodinného vinárstva v mestečku Sagaredžo. Skvelá chuť červených a bielych vín sa dosahuje v hlinených nádobách kvevri, zakopaných do zeme. Pokračovanie do opevneného Sighnaghi - „mesta lásky“ s jedinečnou prírodou, bohatstvom historických pamiatok, presláveného aj výrobou kvalitných vín a tradičných kobercov. Návšteva kláštora svätej Nino (osvietenkyňa Gruzínska z roku 338 - žena, ktorá zaviedla v krajine kresťanskú vieru). A samozrejme, aké by to bolo Gruzínsko bez “koňaku”? Hoci sa teraz smie oficiálne nazývať už len brandy, fantastická chuť mu zostala – a my ho ochutnáme priamo vo výrobni vo VeliscicheTelavi, administratívne centrum regiónu Kacheti s malebnou polohou na úpätí pohoria Civ-Gombori. Návšteva miestneho farmárskeho trhu, kam chodia miestni nakupovať čerstvú zeleninu, ovocie, mäso. Aj my budeme ochutnávať a zjednávať. Pokračovanie ku kniežaciemu palácu v Cinandali s prekrásnou záhradou. Palác patril šľachtickému básnikovi, ktorý bol prvým výrobcom fľaškových vín podľa  európskych postupov. Po návšteve monumentálneho kláštora Alaverdi sa dobre naladíme večerou v typickom gruzínskom rodinnom vinárstve s organickou produkciou.

5. - 6. DEŇ:

Bývalé hlavné mesto a náboženské centrum Gruzínska – Mccheta ležiace na sútoku riek Aragvi a Mtkvari má vek až 3000 rokov! Prehliadka najvýznamnejších pamiatok, zapísaných na zoznam svetového dedičstva UNESCO: kostol Džvari (kláštor sv. Kríža) a katedrála Sveticchoveli (Katedrála Životodárneho stĺpu) so vzácnym Kristovým rúchom. Kostol a hrad Ananuri zo 16. storočia, dejisko mnohých bitiek. Stále naberáme výšku, popri nás defilujú hory Veľkého Kaukazu. Zastávka pri tzv. „Plačúcej stene“. Dychvyrážajúce scenérie počas jazdy pozdĺž rieky Tergi nás privedú až do Stepancmindy (Kazbegi) – hlavného mesta regiónu. Džípmi sa dostaneme až ku kostolu Svätej Trojice (Gergetis Sameba) vo výške 2170 m.n.m., s nádherným panoramatickým výhľadom na celé horstvo Kaukazu. Pri troche šťastia uvidíme aj jeden z najvyšších kaukazských ľadovcov na vrchole hory Kazbegi (5047 m.n.m.), kde bol podľa legendy kedysi pripútaný odbojný Prometeus. Nocľah v horskom stredisku Stepancminda alebo Gudauri.

7. - 8. DEŇ:

Návrat známou gruzínskou vojenskou cestou do Gorirodiska vládcu historicky najväčšieho štátu na svete, Iosifa Stalina (Džughašviliho). Práve v tomto meste stála posledná nadživotná socha Stalina v Gruzínsku. Možnosť návštevy Stalinovho múzea. Historický unikát, jaskynné chrámové mesto Uplisciche (Pánov hrad) – zaujímavý komplex skalných priestorov - prekresťanské chrámy podzemných obydlí, do skaly vytesaná trojloďová bazilika, marani (akási vinotéka), a snáď dokonca aj antické divadlo. Práve tadiaľto kedysi viedla slávna Hodvábna cesta. Pokračovanie do Kutaisi. Druhé najväčšie mesto krajiny a hlavné mesto bájnej Kolchidy bolo od roku 2012 aj sídlom gruzínskeho parlamentu. Nad mestom sa týči zrekonštruovaná Bagratova katedrála. Prehliadka historického centra. Z Bieleho mosta uvidíme biele kamene rieky Rioni – možno práve na tomto mieste bol prikovaný drak, ktorý strážil zlaté rúno! Kláštor v blízkom Gelati s asi najkrajšími freskami na Kaukaze a hrobom jedného z najmocnejších panovníkov, Dávida Staviteľa, súčasť svetového dedičstva UNESCO. Čaká nás aj folklórne predstavenie so spevmi slávnej gruzínskej polyfónie.

9. - 10. DEŇ:

Čo by si dnes pomyslel Jáson a jeho Argonauti, keby zazreli zo svojej lode dnešné Batumi? Isto by sa v tomto modernom prosperujúcom meste rozhodli zakotviť a ktohovie, možno by sa do hlavného mesta Kolchidy – Kutaisi, ani nikdy nedostali. Mesto na brehu Čierneho mora, na hranici s Tureckom, sa vyznačuje rozmanitosťou, v ktorej sa miešajú náboženstvá a kultúry a kde sa história spája s budúcnosťou. Zrekonštruované historické jadro s budovami v klasickom štýle s drevenými balkónmi sa snúbi s novými, grandióznymi a architektonicky originálnymi novostavbami – veľkolepá plážová promenáda, spievajúce fontány, delfinárium, panoramatické koleso, krásna budova opery, historické divadlo, či batumská Piazza podľa vzoru talianskych Benátok. Možnosť oddychu na miestnej pláži (v letných mesiacoch v ponuke aj plážový servis - slnečníky, lehátka a pod.). Transfer na letisko v Kutaisi a odlet domov.

Recenzie k zájazdu

Gruzínsko - Ďakujeme za skvelý tip

Katarina Szarazova

Bájna Kolchida
Gruzínsko

Dakujeme za skvely tip Evky Rosikovej na Gruzinsko - prekvapivo rozmanite prirodne scenerie - od mora po sity Kaukazu, stepi, udolia, kopce, vsadepritomna vona koriandra, pohlady do blizkej aj vzdialenej historie, domaca kuchyna, ochutnavka vina, zvlastny jazyk a sympaticke pismo...Kto sa kedysi ucil rustinu, dobra prilezitost vyskusat si vedomosti :-) Chceli sme si oddychnut v netradicnom prostredi, ale ziskali sme viac :-) Dakujeme.

Všetko bolo fajn a užili sme si to

Nora Falb Simonicova

Dobry den, radi by sme sa podakovali za skvely zajazd do Gruzinska a zaroveň musime pochvalit nasho sprievodcu Vojtecha ... vsetko bolo fajn,užili sme si to...

+1 RECENZIA
UKÁZAŤ VŠETKY RECENZIE
Zatvoriť

Dôležité informácie k zájazdu

Cena zahŕňa

 • Medzinárodná letecká doprava (odlet z Viedne)
 • Transfer z letiska a na letisko z Bratislavy
 • Doprava vlastným minibusom/terénne vozidlo
 • Ubytovanie v 3* hoteloch/penziónoch s raňajkami, v Tbilisi v kvalitnom penzióne s terasou, v úplnom centre mesta s krásnym výhľadom, vždy v izbách s vlastným príslušenstvom
 • Každý deň obed alebo večera, vrátane nápoja
 • 1x typický obed alebo večera u domácich s ochutnávkou miestnych špecialít
 • Vstupy do pamiatok a múzeí
 • Ochutnávka vína a brandy, folklórne vystúpenie
 • Služby slovensky/česky hovoriaceho sprievodcu

Cena nezahŕňa

 • Vstupné do sírnych kúpeľov
 • Príplatok za jednolôžkovú izbu 290 EUR
 • Komplexné cestovné poistenie (možnosť objednať v CK)
 • Prepitné

Povinné doplatky

 • Letiskové a servisné poplatky 270 EUR

Náš tip

 • Na vstup do Gruzínska vám stačí občiansky preukaz!

Plánované letové časy

 • 1. DEŇ I VIE-TBS 14:10-21:25
 • 11. DEŇ I KUT-VIE 18:10-19:45
 • VIE - Viedeň, TBS - Tbilisi, KUT - Kutaisi

Upozornenie

 • Zmena poradia navštívených lokalít vyhradená

Prihláste sa ešte dnes

V prípade záujmu alebo doplňujúcich otázok nás neváhajte kontaktovať

Najbližšie termíny

Vyberáme z našich zájazdov

Mexiko

Ríša Aztékov a Mayov
O zájazde
 • Max. 16 osôb

Láka vás hlbšie spoznať Mexiko na ceste, ktorá sa nesústredí iba na Yucatán, ale prevedie Vás naprieč bývalou mayskou ríšou? Na jedinej ceste Vás čakajú zaujímavé dávne civilizácie a ruiny mayských hlavných miest, mystické posvätné miesta pohltené džungľou. Koloniálne mestečká s architektonickými, kulinárskymi a kultúrnymi zážitkami. Čaká Vás teda história – prírodné skvosty – vynikajúca kuchyňa – hudba mariaches – slávna tequila! Kto by odolal toľkému mexickému pokušeniu?

Detaily a termíny

Novinky do mailu

Odoslaním vašej e-mailovej adresy sa prihlásite k odberu nášho informačného newslettera. Neprídete tak o žiadne dôležité informácie.

Ďakujeme za váš záujem o zasielanie newslettra.

UPOZORNENIE: vašu emailovú adresu je ešte potrebné potvrdiť kliknutím na tlačítko „Áno, prihláste ma do tohto zoznamu“ v emaili s názvom „Prosím potvrďte odber newslettra“, ktorý ste práve dostali do svojej schránky (ak ho nevidíte, skontrolujte svoj pričinok „SPAM“).

Odporúčame

31
máj
8 dní
 • DOOBSADENIE - MUŽ
 • Vstupy v cene
 • ĽAHKÁ TURISTIKA
 • Národné parky
 • Letné prázdniny
Sao Miguel a Santa Maria
Azorské ostrovy
Sao Miguel a Santa Maria
Azorské ostrovy
 • DOOBSADENIE - MUŽ
 • Vstupy v cene
 • ĽAHKÁ TURISTIKA
 • Národné parky
 • Letné prázdniny
 • Odlet: Viedeň
 • Max. 14 osôb

Niekde na polceste medzi Európou a Amerikou, približne v strede Atlantického oceánu sa nachádza exotické súostrovie vulkanického pôvodu patriace Portugalsku. AZORSKÉ OSTROVY. Mnohí návštevníci im (a určite právom) prisudzujú titul "Havaj Európy" - sú preslávené svojou nádhernou prírodou s množstvom jazier, sopečných tvarov, dramatických útesov a zelenej krajiny. Mnohé miesta sú pokryté čarovnými stromami až mystických, rozprávkových lesov laurisilva. Fantasticky sa tu darí nesmiernemu množstvu rastlinných druhov, prím ale hrajú hortenzie - cesty lemované obrovskými fialovými, ružovými a bielymi kvetmi patria k najkrajším ostrovným skvostom. Mnohé z týchto oblastí sú chránené a patria do siete národných parkov. Azorská kultúra je ovplyvnená portugalským dedičstvom, ale s výraznými regionálnymi rozdielmi. Miestni obyvatelia sú hrdí na svoju históriu, tradičné festivaly a rôzne folklórne podujatia. Ostrovy sopečného pôvodu, ktoré niektorí považujú za pozostatky bájnej Atlantídy, zostávajú zatiaľ stále relatívne neznáme ... sú synonymom dokonalej exotiky, a dychberúce dojmy z ich návštevy ich aj u vás poľahky zaradia na popredné miesta. Počas tohoto zájazdu navštívime dva ostrovy: najväčší a najpopulárnejší SAO MIGUEL a najjužnejší a zároveň najvýchodnejší ostrov SANTA MARIA.

Máte otázky? Pýtajte sa

Ďakujeme. Váša správa bola zaznamenaná.

Pošleme vám náš katalóg

Pozrite si náš tlačený katalóg plný nezabudnuteľných zájazdov za skvelé ceny. Plánujte v pohodlí domova o svojej budúcej dovolenke.