Gruzínsko

Vínna cesta
Popis zájazdu
 • Odlet: Viedeň
 • Max 16 osôb
 • Garancia realizácie zájazdu už od 6 osôb

Tak na tomto zájazde si doslova “zgustnete”! Gruzínsko sa považuje za kolísku vína (pôvodné slovo je gruzínske “gvino”) – historické doklady o pestovaní révy sú až 8 tisíc rokov staré. V krajine poznajú neuveriteľných 541 odrôd, komerčne sa však využíva len necelých 10%. K správnemu popíjaniu patrí počas supry (slávnostnej večere) aj majstrovstvo tamadu – človeku prednášajúceho prípitky. Okrem slova vám k skvelému vínu predloží aj tie najlahodnejšie pokrmy – syrové chačapuri, mäsové šašliky, zeleninové pkhali, či kuracie chkmeruli. Veľmi nebezpečná kombinácia :-)

Termíny a ceny
ODLET
prílet
ŠPECIFIKÁ
CENA ZA OSOBU
DOPLATKY ZA OSOBU ?
CENA ZA OSOBU
DOPLATKY ZA OSOBU ?

Program zájazdu

Program zájazdu

1. - 2. DEŇ:

Letecký presun do Gruzínska (priamy let z Viedne), pristávame v Kutaisi. Presun do Tbilisi, najväčšieho mesta krajiny. Raňajky na terase hotela s krásnym výhľadom na centrum mesta – doprajeme si prvé voňavé chačapuri plnené delikátnym syrom. Prehliadka starého hlavného mesta Gruzínska Mcchethy - vykopávky kráľovskej rezidencie, chrámy Sveticchoveli a Samthavro. Podľa síl a chuti prechádzka večerným centrom Tbilisi - vodopád pod pevnosťou, kostol Sioni s révovým krížom sv. Nino.

3. DEŇ:

Ráno v Tbilisi na blšom trhu pri Suchom moste: stánky miestnych hrnčiarov, výrobcov keramických „uhýbacích rohov“ qanci a misiek thasi. Prejazd cez Gomborský priesmyk s výhľadom na vinorodú Alazanskú dolinu a Veľký Kaukaz. Mestečko Telavi a návšteva vínnej fabriky GWS, ktorá sa ako prvá z väčších výrobcov zameriava aj na bio produkciu – samozrejme si doprajeme aj jej ochutnávku. Trhovisko v Telavi s ponukou okrem iného domácích vín a pálenky. Pokračovanie do Cinandali: navštívime rovnomenný palác, sídlo kniežat Čavčavadzovcov, ktorí v 19. storočí po prvýkrát priniesli do Gruzínska životný štýl vtedajšej európskej aristokracie a spolu s ňou zaviedli aj výrobu vína európskym spôsobom. Prehliadka  exteriérov historickej továrne na víno so zbierkou fľaší z kniežacieho obdobia, degustácia miestnych vín v prízemí paláca. Presun do Alaverdi – ľahký obed a prehliadka monumentálneho kláštora, založeného jedným z tzv. asýrskych otcov už v 6. storočí. Rodinná vínna pivnička Lagazi v dedinke Zemo Alvani s ochutnávkou tradičních kachetských khvevriových vín a suphrou – tradičnou hostinou s prípitkami.

4. DEŇ:

Gremi, zaniknuté hlavné mesto Kachetie so zachovaným hradným chrámom a vežovitou rezidenciou. Exkurzia v tunelových pivniciach vinárstva Chareba, spojená s ochutnávkou vín gruzínskeho i európského typu a následným vystúpením miestneho súboru polyfónnych piesní.  Sighnaghi – prechádzka po centre hradbami obohnaného mestečka s výhľadmi na hlavný kaukazský chrbát. Hrad Manavi, ktorý bol istú dobu rezidenciou kachetských kráľov, zastávka vo viniciach Manavského zeleného (Manavis mcvane). Zoznámenie s výrobou pochúťok z vínnej šťavy – čurčchel, tklapi a badagi. Sagaredžo – návšteva rodinného vinárstva Thedos marani, spojená s hostinou typu suphra s výberom „zabúdaných“ odrôd vína a veľkým druhov ovocných destilátov. Návrat do Tbilisi.

5. DEŇ:

Prejazd mestom Gori s výhľadom na bizardný "monument" vystavaným nad rodným domom Stalina. Prejazd cez Aliské údolie s ukážkou pečenia chleba a sladkých chlebíčkov nazukhi v hlinenej peci thone. Návšteva u výrobcov tradičních keramických džbánov na víno khvevri v dedinke Tqemlovana s praktickou ukážkou výroby. Čiathura – mesto s ťažbou mangánu a lanovkami vo forme mestskej hromadnej dopravy, jaskynný kláštor Mghvimevi uprostred industriálnej krajiny. Kacchský stĺp – pustovňa na vrchole skalného zubu. Návšteva vinárstva v městečku Therdžola s miestnymi unikátnymi odrodami occhanuri saphere a krachuna a najrozšírenějšími imeretskými odrodami cickha a colikauri (Gia Čubinidze sa úspešne zúčastnil aj vínneho veľtrhu v Prahe), degustácia a bohatá večera.

6. DEŇ:

Región Samegrelo: plavba v malebnom Martvilskom kaňone s perejami a návšteva katedrály Čkondidi (Veľký dub) na mieste pohanského chrámu; kaňon Okace s rezidenciou megrelských vojvodov v Gordi. V dedinke Salchino vo vinárstve Paaty Lašchiu degustujeme miestne unikátne červené odrody odžaleši, ktorá sa pôvodne popínala po stromoch. Deň završi večera s megrelskými pochúťkami - vrchol gruzínskeho kulinárstva.

7. - 8. DEŇ:

Prehliadka Bagratovej katedrály v Kutaisi s folklórnym predstavením a krátka prechádzka centrom mesta. Prejazd kúpeľným mestečkom Ckaltubo do dedinky Okureši v kraji Lečchumi, prechádzka po mýtickej hore Chvamli - k nej bol podľa gréckych pútnikov pripútaný Prométeus a degustácia jedinečného vína usachelouri. Tejto réve sa darí len v troch dedinkách miestneho okresu - ochutnávka spojená s večerou a gruzínskou suprou s tradičnými prípitkami priamo v marani Kachu Giorbelidzeho. Nocľah v Kutaisi. Po raňajkách nenáročný presun na letisko a návrat domov.

Dôležité informácie k zájadzu

Cena zahŕňa

 • Medzinárodná letecká doprava (priamy let z Viedne)
 • Transfer BA-letisko-BA
 • Doprava vlastným minibusom
 • Ubytovanie v 3* hoteloch a rodinných penziónoch s raňajkami, v Tbilisi v kvalitnom penzióne s terasou, v úplnom centre mesta s krásnym výhľadom, v izbách s vlastným príslušenstvom
 • Ochutnávky, obedy a večere podľa programu
 • Vstupy do pamiatok a múzeí
 • Služby slovensky hovoriaceho sprievodcu

Cena nezahŕňa

 • Vstupné do sírnych kúpeľov
 • Príplatok za jednolôžkovú izbu
 • Komplexné cestovné poistenie (možnosť objednať v CK)
 • Prepitné

Povinné doplatky

 • Letiskové a servisné poplatky 250 EUR
 • Prípadný doplatok za letenku (kalkulovaná cena letenky 400 EUR)

Covid-19 situácia

 • Gruzínsko s účinnosťou od 15. júna zrušilo všetky obmedzenia pri vstupe do krajiny (nevyžaduje sa doklad o očkovaní ani negatívny test).

Upozornenie

 • Na vstup do Gruzínska vám stačí občiansky preukaz!

Prihláste sa ešte dnes

V prípade záujmu alebo doplňujúcich otázok nás neváhajte kontaktovať

Najbližšie termíny

Vyberáme z našich zájazdov

Nórsko

Rozprávkové Lofoty a magická Senja
O zájazde
 • TURISTIKA
 • Max. 8 osôb

Rozprávkové Lofoty a magická Senja – za polárnym kruhom azda neexistuje krajší tandem ostrovov. Typické drevené červené domčeky v malebných zálivoch, prekrásne pláže a dychberúce vyhliadky. Majestátna skalná stena pripomínajúca plachtu – to je Segla, hlavný magnet turistami zatiaľ nepomerne menej navštevovaného ostrova Senja. Mnohé veľkolepé scenérie sú dostupné vďaka panoramatickej ceste aj z auta. Predsa aj tu stále platí, že najkrajšie výhľady sú buď z vtáčej perspektívy, alebo z vrcholov vyšľapaných skalnatých vrcholov.

Detaily a termíny

Novinky do mailu

Odoslaním vašej e-mailovej adresy sa prihlásite k odberu nášho informačného newslettera. Neprídete tak o žiadne dôležité informácie.

Ďakujeme za váš záujem o zasielanie newslettra.

UPOZORNENIE: vašu emailovú adresu je ešte potrebné potvrdiť kliknutím na tlačítko „Áno, prihláste ma do tohto zoznamu“ v emaili s názvom „Prosím potvrďte odber newslettra“, ktorý ste práve dostali do svojej schránky (ak ho nevidíte, skontrolujte svoj pričinok „SPAM“).

Odporúčame

Máte otázky? Pýtajte sa

Ďakujeme. Váša správa bola zaznamenaná.

Pošleme vám náš katalóg

Pozrite si náš tlačený katalóg plný nezabudnuteľných zájazdov za skvelé ceny. Plánujte v pohodlí domova o svojej budúcej dovolenke.