Mongolsko

V ríši Džingischána
Popis zájazdu

Domov modrej oblohy a nekonečných zelených pasienkov. Zelené more len občas prerušia malé biele fliačiky - stáda oviec a jurty domácich pastierov. Krajina s rozlohou 30x väčšou ako Slovensko, ale iba polovicou obyvateľov. Cesta nás povedie z čarovného údolia Terelj až do Kharkhorinu, legendárneho bývalého hlavné sídla Džingischána. Vystúpime aj na sopečný kužeľ nad prekrásnym jazerom Therkiin Tsagaan Nuur. Vychutnajte si plnými dúškami nekonečnú slobodu medzi nebom a zemou, a v útulných bielych jurtách zas povestnú nomádsku pohostinnosť.

Termíny a ceny
ODLET
prílet
ŠPECIFIKÁ
CENA ZA OSOBU
DOPLATKY ZA OSOBU
CENA ZA OSOBU
DOPLATKY ZA OSOBU

Program zájazdu

Program zájazdu

1. - 2. DEŇ:

Odlet z Európy do hlavného mesta krajiny, Ulanbátaru. Neuveriteľný kontrast hneď na začiatku: takto vyzerá najmenej osídlená krajina na svete? V jej metropole žije na ploche 4700 km2 viac než milión obyvateľov! Zvyšok, takmer 2 milióny, býva roztrúsených na území 30x väčšom ako Slovensko. Z vyhliadky pamätníka Zaisan sa nám ponúkne nezvyčajný pohľad: v „lepších štvrtiach“ nechýbajú výškové budovy zo skla a železobetónu, na obzore sa však do kopcov šplhajú tisícky júrt. Stavebný boom je zjavný, množstvo žeriavov nespočítateľné. Aspoň malá časť peňazí ukrytá v mimoriadnom nerastnom bohatstve krajiny sa vracia aj jej obyvateľom. Vedeli ste, že významnú úlohu pri objavovaní ložísk zohrali práve československí geológovia? V budhistickom chráme Gandan Khiid nás šokuje množstvo holubov – ich kŕmenie patrí k tradičným rituálom domácich. Pred náboženstkými čistkami v roku 1937 tvorilo komplex až 100 chrámových a kláštorných budov. My si pozrieme najvýznamnejších z chrámov, zasvätený bohyni dlhovekosti. Námestie Sukhbaatara (zaslúžil sa o mongolskú nezávislosť) s budovou parlamentu a sochou Džingischána, ktorý evidentne dohliada na poriadok na námestí. K mimoriadnym zážitkom pre každého návštevníka krajiny patrí aj hrdelný spev – my si ho vychutnáme na predstavení spolu s tradičnou hudbou a tancami v tsamových maskách. Prvá ochutnávka miestnych mongolských špecialít – dáte si khusuur, khorkhog aleb buuz? Sprievodkyňa vám vysvetlí všetky rozdiely. Nocľah v hoteli.

3. - 4. DEŇ:

Pokračovanie do národného parku Terelj, ležiaceho iba 80 kilometrov od hlavného mesta. S hlavným mestom ho spája celkom kvalitná asfaltka. Len v roku 2013 postavila mongolská vláda až 1900 kilometrov asfaltových komunikácií a v roku 2014 ich chce dokončiť ďalších 2200 km. Tu turistov vidno častejšie, avšak stále je najviac z nich aj tak mongolských. Prekrásne alpské scenérie a úchvatné skalné zoskupenia – obrovská korytnačka sa stala symbolom parku. Prenádherné a magické miesto. Nocľah v takzvanom „jurtovom hoteli“ – jeho „izby“ tvoria jednotlivé jurty, na výber je ubytovanie v double, twin aj triple jurte :-) Vo veľkej spoločenskej miestnosti sa chutne varí, a komu už z domu chýba presso káva, tu ju môže mať! Tu nás budú čakať aj naše kone a my sa budeme pomaly presúvať gýčovitými scenériami, až kým nás opäť nepríde vyzdvihnúť náš vodič. Kto by sa na jazdu na koni necítil, môže s príjemne oddychovať na miestnych lúkach s prekrásnymi výhľadmi, či vo svojej jurte.

5. DEŇ:

Náročný presun do Karakorumu, bývalého hlavného mesta Džingischánovej ríše. Na obed sa zastavíme u známych nášho šoféra – typickej nomádskej rodiny, ktorá sa venuje chovu oviec, kôz, koní aj jakov. Povieme si, ako vyzerá pastiersky rok, kde sa sťahujú na zimu a ako ju prežijú, keď naokolo nie je vidno ani jeden strom. Každá návšteva sa začína miskou čaju, do ktorého pridávajú mlieko a soľ. Väčšinou príde k slovu aj mongolská vodka – veľmi slabulinká. Najprv je však potrebné urobiť rituál požehnania a odovzdať pár kvapiek Matke Zemi a Otcovi Nebo.

6. - 8. DEŇ:

Prvý budhistický kláštor Erdenee Zuu Khiid, postavený v roku 1586, obývalo v čase najväčšieho rozkvetu až 1000 mníchov. Dôkladná prehliadka chrámového komplexu ohraničeného 108 stúpami. Prechádzka k tzv. korytnačej skale, ktorá kedysi označovala jeden z hraničných bodov mesta. Pokračovanie do mestečka Tsenker, presláveného horúcimi prameňmi. Každý hotelový komplex tu má svoje bazény s termálnou vodou a aj my si tu poriadne oddýchneme a zrelaxujeme. Ďalej do národného parku Therkiin Tsagaan Nuur (Veľké biele jazero) so zaujímavými kamennými „sochami“ na brehu jazera.  V rámci krátkej prechádzky vystúpime aj na sopečný kužel Khorgo Uul s vyhliadkou na okolie. Už od prvého momentu budete prekvapení neuveriteľným orientačným zmyslom domácich šoférov – všade vedú krížom-krážom stopy kolies a náš „Davka“ (v preklade „utorok“ – Mongoli si často dávajú krstné mená podľa dňa, kedy sa narodili) predsa vždy presne vie, kade má pokračovať. Nocľah v „hosťovskej jurte“ u domácich – autentický zážitok! Presne tak, ako dnes my, tradične cestujú všetci Mongoli – nepotrebujú nič, len svoj dlhý kabát (dél) a dobrého koňa – o všetky nocľahy, nápoje aj jedlo sa starajú príbuzní, u ktorých sa zastavujú cestou. Prichýli ich však akákoľvek jurta – nomádska pohostinnosť je povestná, a vzťahuje sa bez výnimky aj na príchodzích cudzincov :-)

9. - 10. DEŇ:

Návrat do Ulanbátaru, čas na nákup posledných suvenírov. Na večeru tie najlepšie steaky, aké si viete predstaviť. Ukončíme náš výlet v štýle tradičnej mongolskej zábavy v karaoke bare? Nocľah v hoteli, pomalá adaptácia na európske pomery začína. Prílet domov.

Dôležité informácie k zájadzu

Cena zahŕňa

 • Medzinárodnú leteckú dopravu
 • Všetku pozemnú dopravu – minibus, furgon
 • V prípade záujmu o výlet na koňoch v cene aj prenájom koní so špecializovaným sprievodcom
 • Ubytovanie v 3* hoteli s raňajkami (3x), v jurtách domácich s polpenziou (2x) a v kvalitných jurtových hoteloch s raňajkami (4x), slávnostná záverečná večera
 • Vstupné do pamiatok a múzeí podľa programu
 • Predstavenie tradičného folklóru
 • Vstupné do národných parkov
 • Služby slovensky hovoriaceho sprievodcu
 • Služby miestnych sprievodcov podľa potreby

Cena nezahŕňa

 • Stravu okrem vyššie uvedenej
 • Prepitné pre vodiča (nepovinné)
 • Komplexné cestovné poistenie (možnosť objednať v CK)

Povinné doplatky

 • Letiskové a servisné poplatky 390 EUR
 • Vstupné víza (vrátane pozývacieho listu) 75 EUR

UPOZORNENIE: Možnosť predĺženia pobytu o fantastickú rybačku s ubytovaním v plne vybavenej chate (zrube) pri rieke plnej lososov a pstruhov. Slovensky hovoriaci personál! Viac informácií na vyžiadanie.

Prihláste sa ešte dnes

V prípade záujmu alebo doplňujúcich otázok nás neváhajte kontaktovať

Najbližšie termíny

Vyberáme z našich zájazdov

Island

Živý živlami
O zájazde
 • PRÁZDNINY
 • POLNOČNÉ SLNKO***
 • POLÁRNA ŽIARA**
 • Max 14 osôb

Krajina gejzírov a vulkánov. Eyjafjallajökull, Grímsvötn, Bárdarbunga, Krafla, Katla, Hekla … najmladšia pevnina na svete žije živlami. Reykjavík, najsevernejšie hlavné mesto sveta. Plavba obojživelníkom medzi ľadovcovými kryhami, príbehy o elfoch a troloch, a na záver pohoda v legendárnych termálnych kúpeľoch Blá Lónid. Prekrásne dúhové hory Kerlingarfjoll a kúpanie v termálnom bazéniku. Vedeli ste, že Islanďania chodia radšej bosí, ako bez kníh? Prehliadka sily prírodných elementov v úžasnej farebnosti.

Detaily a termíny

Novinky do mailu

Odoslaním vašej e-mailovej adresy sa prihlásite k odberu nášho informačného newslettera. Neprídete tak o žiadne dôležité informácie.

Ďakujeme, práve ste sa prihlásili
k odberu noviniek

Odporúčame

Máte otázky? Pýtajte sa

Ďakujeme. Váša správa bola zaznamenaná.

Pošleme vám náš katalóg

Pozrite si náš tlačený katalóg plný nezabudnuteľných zájazdov za skvelé ceny. Plánujte v pohodlí domova o svojej budúcej dovolenke.