Mongolsko

V ríši Džingischána
Popis zájazdu
  • Vstupy v cene
  • Folklór
  • Národné parky
  • Možnosť rybolovu
  • Max 16 osôb
  • Garancia realizácie zájazdu už od 5 osôb

Domov modrej oblohy a nekonečných zelených pasienkov. Zelené more len občas prerušia malé biele fliačiky - stáda oviec a jurty domácich pastierov. Krajina s rozlohou 30x väčšou ako Slovensko, ale iba polovicou obyvateľov. Cesta nás povedie z čarovného údolia Terelj až do Kharkhorinu, legendárneho bývalého hlavné sídla Džingischána. Vystúpime aj na sopečný kužeľ nad prekrásnym jazerom Therkiin Tsagaan Nuur. Vychutnajte si plnými dúškami nekonečnú slobodu medzi nebom a zemou, a v útulných bielych jurtách zas povestnú nomádsku pohostinnosť.

Termíny a ceny
ODLET
prílet
ŠPECIFIKÁ
CENA ZA OSOBU
DOPLATKY ZA OSOBU ?
CENA ZA OSOBU
DOPLATKY ZA OSOBU ?

Program zájazdu

Program zájazdu

1. - 2. DEŇ:

Odlet z Európy do hlavného mesta krajiny, Ulanbátaru. Neuveriteľný kontrast hneď na začiatku: takto vyzerá najmenej osídlená krajina na svete? V jej metropole žije na ploche 4700 km2 viac než milión obyvateľov! Zvyšok, takmer 2 milióny, býva roztrúsených na území 30x väčšom ako Slovensko. Z vyhliadky pamätníka Zaisan sa nám ponúkne nezvyčajný pohľad: v „lepších štvrtiach“ nechýbajú výškové budovy zo skla a železobetónu, na obzore sa však do kopcov šplhajú tisícky júrt. Stavebný boom je zjavný, množstvo žeriavov nespočítateľné. Aspoň malá časť peňazí ukrytá v mimoriadnom nerastnom bohatstve krajiny sa vracia aj jej obyvateľom. Vedeli ste, že významnú úlohu pri objavovaní ložísk zohrali práve československí geológovia? V budhistickom chráme Gandan Khiid nás šokuje množstvo holubov – ich kŕmenie patrí k tradičným rituálom domácich. Pred náboženstkými čistkami v roku 1937 tvorilo komplex až 100 chrámových a kláštorných budov. My si pozrieme najvýznamnejších z chrámov, zasvätený bohyni dlhovekosti. Námestie Sukhbaatara (zaslúžil sa o mongolskú nezávislosť) s budovou parlamentu a sochou Džingischána, ktorý evidentne dohliada na poriadok na námestí. K mimoriadnym zážitkom pre každého návštevníka krajiny patrí aj hrdelný spev – my si ho vychutnáme na predstavení spolu s tradičnou hudbou a tancami v tsamových maskách. Prvá ochutnávka miestnych mongolských špecialít – dáte si khusuur, khorkhog aleb buuz? Sprievodkyňa vám vysvetlí všetky rozdiely. Nocľah v hoteli.

3. - 4. DEŇ:

Pokračovanie do národného parku Terelj, ležiaceho iba 80 kilometrov od hlavného mesta. S hlavným mestom ho spája celkom kvalitná asfaltka. Len v roku 2013 postavila mongolská vláda až 1900 kilometrov asfaltových komunikácií a v roku 2014 ich chce dokončiť ďalších 2200 km. Tu turistov vidno častejšie, avšak stále je najviac z nich aj tak mongolských. Prekrásne alpské scenérie a úchvatné skalné zoskupenia – obrovská korytnačka sa stala symbolom parku. Prenádherné a magické miesto. Nocľah v takzvanom „jurtovom hoteli“ – jeho „izby“ tvoria jednotlivé jurty, na výber je ubytovanie v double, twin aj triple jurte :-) Vo veľkej spoločenskej miestnosti sa chutne varí, a komu už z domu chýba presso káva, tu ju môže mať! Tu nás budú čakať aj naše kone a my sa budeme pomaly presúvať gýčovitými scenériami, až kým nás opäť nepríde vyzdvihnúť náš vodič. Kto by sa na jazdu na koni necítil, môže s príjemne oddychovať na miestnych lúkach s prekrásnymi výhľadmi, či vo svojej jurte.

5. DEŇ:

Náročný presun do Karakorumu, bývalého hlavného mesta Džingischánovej ríše. Na obed sa zastavíme u známych nášho šoféra – typickej nomádskej rodiny, ktorá sa venuje chovu oviec, kôz, koní aj jakov. Povieme si, ako vyzerá pastiersky rok, kde sa sťahujú na zimu a ako ju prežijú, keď naokolo nie je vidno ani jeden strom. Každá návšteva sa začína miskou čaju, do ktorého pridávajú mlieko a soľ. Väčšinou príde k slovu aj mongolská vodka – veľmi slabulinká. Najprv je však potrebné urobiť rituál požehnania a odovzdať pár kvapiek Matke Zemi a Otcovi Nebo.

6. - 8. DEŇ:

Prvý budhistický kláštor Erdenee Zuu Khiidpostavený v roku 1586, obývalo v čase najväčšieho rozkvetu až 1000 mníchov. Dôkladná prehliadka chrámového komplexu ohraničeného 108 stúpami. Prechádzka k tzv. korytnačej skale, ktorá kedysi označovala jeden z hraničných bodov mesta. Pokračovanie do mestečka Tsenker, presláveného horúcimi prameňmi. Každý hotelový komplex tu má svoje bazény s termálnou vodou a aj my si tu poriadne oddýchneme a zrelaxujeme. Ďalej do národného parku Therkiin Tsagaan Nuur (Veľké biele jazero) so zaujímavými kamennými „sochami“ na brehu jazera.  V rámci krátkej prechádzky vystúpime aj na sopečný kužel Khorgo Uul s vyhliadkou na okolie. Už od prvého momentu budete prekvapení neuveriteľným orientačným zmyslom domácich šoférov – všade vedú krížom-krážom stopy kolies a náš „Davka“ (v preklade „utorok“ – Mongoli si často dávajú krstné mená podľa dňa, kedy sa narodili) predsa vždy presne vie, kade má pokračovať. Nocľah v „hosťovskej jurte“ u domácich – autentický zážitok! Presne tak, ako dnes my, tradične cestujú všetci Mongoli – nepotrebujú nič, len svoj dlhý kabát (dél) a dobrého koňa – o všetky nocľahy, nápoje aj jedlo sa starajú príbuzní, u ktorých sa zastavujú cestou. Prichýli ich však akákoľvek jurta – nomádska pohostinnosť je povestná, a vzťahuje sa bez výnimky aj na príchodzích cudzincov :-)

9. - 10. DEŇ:

Návrat do Ulanbátaru, čas na nákup posledných suvenírov. Na večeru tie najlepšie steaky, aké si viete predstaviť. Ukončíme náš výlet v štýle tradičnej mongolskej zábavy v karaoke bare? Nocľah v hoteli, pomalá adaptácia na európske pomery začína. Prílet domov.

Dôležité informácie k zájazdu

Cena zahŕňa

  • Medzinárodnú leteckú dopravu
  • Všetku pozemnú dopravu – minibus, furgon
  • V prípade záujmu o výlet na koňoch v cene aj prenájom koní so špecializovaným sprievodcom
  • Ubytovanie v 3* hoteli s raňajkami (3x), v jurtách domácich s polpenziou (2x) a v kvalitných jurtových hoteloch s raňajkami (4x), slávnostná záverečná večera
  • Vstupné do pamiatok a múzeí podľa programu
  • Predstavenie tradičného folklóru
  • Vstupné do národných parkov
  • Služby slovensky hovoriaceho sprievodcu
  • Služby miestnych sprievodcov podľa potreby

Cena nezahŕňa

  • Stravu okrem vyššie uvedenej
  • Prepitné pre vodiča (nepovinné)
  • Komplexné cestovné poistenie (možnosť objednať v CK)

Povinné doplatky

  • Letiskové a servisné poplatky 390 EUR
  • Vstupné víza (vrátane pozývacieho listu) 75 EUR

Upozornenie

  • Zmena poradia navštívených lokalít vyhradená

UPOZORNENIE: Možnosť predĺženia pobytu o fantastickú rybačku s ubytovaním v plne vybavenej chate (zrube) pri rieke plnej lososov a pstruhov. Slovensky hovoriaci personál! Viac informácií na vyžiadanie.

Prihláste sa ešte dnes

V prípade záujmu alebo doplňujúcich otázok nás neváhajte kontaktovať

Najbližšie termíny

Vyberáme z našich zájazdov

Zanzibar

Tyrkysový raj
O zájazde
  • Max. 16 osôb

Ostrov korenia a voňavých klinčekov ležiaci v teritóriu africkej republiky Tanzánia, bol kedysi dávno križovatkou obchodníkov z Ázie, Európy a Afriky. V ponuke bol hodváb, slonovina, ebenové drevo, zlato, korenie a aj otroci. Skúste si predstaviť, čo všetko videlo a zažilo kamenné mesto Stone Town vybudované z koralového kameňa! Vyberte sa s nami na spice tour - navštívite malú miestnu farmu, kde pestujú tradičné plodiny: klinček, korenie, vanilku, muškátový oriešok, zázvor, šafran, škoricu, ktoré bežne poznáme len v sušenej podobe. Spoznajte vzácne zvieratá v národnom parku Jozani. A potom už len HAKUNA MATATA (žiadny problém): kúpanie a oddych na prekrásnych pieskových plážach a v tyrkysových vodách oceánu.

Detaily a termíny

Novinky do mailu

Odoslaním vašej e-mailovej adresy sa prihlásite k odberu nášho informačného newslettera. Neprídete tak o žiadne dôležité informácie.

Ďakujeme za váš záujem o zasielanie newslettra.

UPOZORNENIE: vašu emailovú adresu je ešte potrebné potvrdiť kliknutím na tlačítko „Áno, prihláste ma do tohto zoznamu“ v emaili s názvom „Prosím potvrďte odber newslettra“, ktorý ste práve dostali do svojej schránky (ak ho nevidíte, skontrolujte svoj pričinok „SPAM“).

Odporúčame

Máte otázky? Pýtajte sa

Ďakujeme. Váša správa bola zaznamenaná.

Pošleme vám náš katalóg

Pozrite si náš tlačený katalóg plný nezabudnuteľných zájazdov za skvelé ceny. Plánujte v pohodlí domova o svojej budúcej dovolenke.