USA

Divoká príroda Aljašky
Popis zájazdu
 • Max. 14 osôb
 • Garancia realizácie už od 7 osôb

Medvede hnedé či medvede grizly, medvede čierne, losy, soby divé aj domestikované, horské ovce, vlci, sysle, svište, losy, veľryby, vydry, tulene, uškatce a nespočetné kŕdle vtáctva. Aljašská príroda prekypuje životom. Obyvatelia Aljašky si za svoju národnú kvetinu zvolili nezábudku. Jej krása a trvácnosť vyjadrujú ducha ich domoviny. Keď začne kvitnúť, nežnemodré koberce pokrývajú vysokohorské lúky aj arktickú tundru. Ani vy celkom určite na tú „vašu“ Aljašku nezabudnete.

Termíny a ceny
ODLET
prílet
ŠPECIFIKÁ
CENA ZA OSOBU
DOPLATKY ZA OSOBU ?
CENA ZA OSOBU
DOPLATKY ZA OSOBU ?

Program zájazdu

Program zájazdu

1. - 2. DEŇ:

Letecký presun ponad celý Atlantik až do Anchorage, najväčšieho mesta (hlavným mestom je Juneau) štátu Aljaška, k torom žije cca 40% všetkých jeho obyvateľov. Anchorage je symbolom prepojenia prírody a mestského života.

Niekde býva najčastejšou témou rozhovoru počasie, na Aljaške sú to lososy. Určujú pulz života, celé leto sa točí okolo nich, podľa toho, ako tiahnu, sa presúvajú rybári, ich loďky, siete, a dokonca aj medvede, pretože lososy sú pre nich tou pravou pochúťkou – ikry, mozog a koža sú tým najlepším zdrojom tukov, ktorými sa potrebujú na zimu hojne „obaliť“. Fakultatívne možnosť vyhliadkového letu hydroplánom z Anchorage ponad dychberúce fjordy a snehové pláne, popri úchvatných kopcoch a dymiacich sopkách k vodopádom Brooks v národnom parku Katmai, ktoré sú medzi medveďmi najobľúbenejšie - pri zaujatí správnej polohy im tu "lososy skáču rovno do pusy (papule)". Toto jedinečné divadlo nepotrebuje veľké predstavovanie, pozorovanie grizzly z bezprostrednej blízkosti v rieke či na pláži je celoživotný zážitok. 

Alternatívne návšteva kultúrneho centra a múzea Alaska Native Heritage Centre, ktoré je zamerané na poznanie a pochopenie pôvodných etník. Zdieľa dedičstvo 11 hlavných kultúrnych skupín Aljašky, súčasťou múzea sú aj pravidelné prezentácie remeselníkov a vystúpenia umeleckých skupín. Poobedný výstup na Flat Top Mountain, plochý, no výrazný vrchol ležiaci v pohorí Chugach Range s panoramatickou vyhliadkou na Anchorage a okolitú prírodu, hory aj more. Kto by sa na trek necítil, môže si dopriať oddych v niektorom z mestských parkov, obchodíkov, kaviarní, reštaurácií či krčmičiek.

3. - 4. DEŇ:

Národný park Denali, ktorý sa nachádza päť hodín jazdy od Anchorage smerom na sever, je jedným z najznámejších národných parkov v Severnej Amerike. Cesta do národného parku je plná krásnych a zaujímavých kratších či dlhších zastávok. Tou hlavnou je Talkeetna, malebné mestečko na Aljaške s farebnými drevenými budovami a tradičnou atmosférou, ležiace na pobreží rieky Susitna. Pri troche šťastia sa nám z brehu rieky naskytne pohľad na majestátnu horu Mt. McKinley (6 194 m.n.m.), v jazyku pôvodných obyvateľov Denali (Veľký či Vysoký), najvyšší vrch Aljašky aj celej Severnej Ameriky. Hora, ktorá sa týči nad okolitým terénom je dominantným bodom, ikonou a symbolom parku. Absolútne odporúčame dopriať si vyhliadkový let s možnosťou pristánia na ľadovci. Dychvyrážajúca trasa sa preplieta okolo impozantného masívu Denali, z ktorého sa vinú do údolí nespočetné ľadovcové splazy. Medzipristátie na ľadovci je čerešničkou na torte, ktorá vám umožní dokonale vnímať a užiť si výhľady na okolitú neskutočnú prírodu a vychutnávať si plnými dúškami krištáľovo čistý vzduch. 

Pohyb autom po parku je zakázaný (s výnimkou jednorazového vstupi ubytovaných hostí), a tak aj my využijeme systém špeciálnych autobusových liniek, ktoré slúžia na minimalizovanie dopravy a udržiavanie divokého charakteru parku. Počas 6-hodinovej autobusovej trasy si dosýta užijeme výhľady na okolitú prírodu a pri troche šťastia aj na miestnu bohatú faunu. Pretože park sa nachádza pomerne vysoko, je tu len málo stromov, prevláda tundra a listnatá tajga. Na planinách sa pasú (a nezriedka aj medzi sebou bojujú) soby karibu, túlajú sa tu zdravé populácie medveďov grizlly a čiernych medveďov, po skalách sa ladne pohybujú ovce Dallove, žijú tu tiež svište aljašské, kuny americké, sokol poľovnícky, orol skalný a mnoho iných zvierat. Samozrejme, obrovským lákadlom je aj los aljašský, najväčší druh losa na svete. Nakoľko park predstavuje ideálne prostredie pre život týchto veľkých kopytníkov, losy sú v tomto regióne pomerne bežné. 

5. - 6. DEŇ:

Mesto Fairbanks bolo pôvodne založené počas Zlatej horúčky ako servisné stredisko pre zlatokopov, a vďaka svojej vhodnej polohe na križovatke mnohých ciest si zachovalo rušnosť až do dnešných čias. Má aj vlastnú univerzitu s lukratívnym výhľadom na Denali. My sa tu vyberieme na plavbu zrekonštruovaným parníkom  po rieke Chena. Pre divákov na palube je prichystaných niekoľko zastávok a atrakcií, okrem iného aj pristávanie hydroplánu na vode. Jedna zo zastávok parníka je na mieste, kde sa rieka Chena vlieva do rieky Tanana. Tu sa nachádza dedinka, v ktorej môžete na množstve stanovísk nazrieť do života lovcov kožušín (trapperov), lovcov lososov, pôvodného života obyvateľov miestneho etnika Atabaskov, ale aj chovateľov psov a musherov. 

Neďaleko od Fairbanks sa nachádza dedinka North Pole, ktorej zakladatelia pôvodne navrhovaný názov „Mosquito Junction“ (Komária križovatka) považovali síce za výstižný, ale nie veľmi príťažlivý.  Názov „North Pole“ bol jeho pravým opakom – zaujal dokonca aj samotného Deda Mráza, ktorý tu má odvtedy svoje trvalé bydlisko. A na prekvapenie v lete nechodí na dovolenku, ale sedí vo svojom kresle a načúva prianiam detí aj dospelých - a tak sa tu zastavíme aj my :)

Naša cesta pokračuje na juh po Richardson Highway, ktorá je považovaná za jednu z najkrajších ciest v Spojených štátoch. Meria približne 587 km a počas jazdy zo severne položeného Fairbanks cez mesto Glennallen prejdeme popri mnohých riekach a jazerách, fjordoch aj vodopádoch, užijeme si nezabudnuteľné pohľady na okolité strmé skalnaté hory aj ľadovce. Rozhodne využijeme množstvo zastávok na fotografovanie a obdivovanie prírodných krás Aljašky. Z obľúbeného sedla Thompson Pass sa nám budú ponúkať stále nové, úchvatné alpské scenérie. Richardson Highway končí na juhu prístavnom meste Valdez na pobreží zálivu Prince William Sound, ktorý mu poskytuje prístup k Tichému oceánu.

7. - 8. DEŇ:

Poloha Valdez je strategická nielen pre rybolov, ale aj pre námornú dopravu a obchod. Je dôležitým bodom pre terminál ropovodu Trans-Alaska, ktorý transportuje ropu zo severnej Aljašky na juhovýchodné pobrežie. Neslávne známa je havária naftového tankera Exxon Valdez v roku 1989, kedy prišlo k jednej z najväčších ropných katastrof v histórii Spojených štátov. My sa v zálive Prince William vyberieme na plavbu k ľadovcu Columbia Glacier, ktorá bude rozhodne ďalším z nezabudnuteľných aljašských zážitkov. Budeme mať nekonečné príležitosti na fotografovanie ohromujúcej prírody, ľadovcových scenérií a morských živočíchov a vtáctva. Columbia Glacier je približne 45 km dlhý, jedná sa o jeden z najväčších a najrýchlejšie sa pohybujúcich ľadovcov v Severnej Amerike. Počas plavby budete môcť obdivovať nádherné fjordy, ostrovy a skalnaté pobrežie zálivu. Celá táto oblasť je domovom mnohých druhov vtákov, morských cicavcov a iných divokých zvierat. Najčastejšie vidíme veselé morské vydry, a tulene, množstvo morských vtákov a pri šťastí aj veľryby. Jedným z vrcholov plavby je príležitosť vidieť tzv. "calving" alebo odlamovanie obrovských ľadovcových blokov z čela ľadovca a ich padanie do vody. 

Ráno sa nalodíme na trajekt, ktorý nás za necelých šesť hodín privezie až do mestečka Whittier. Nebude to však obyčajná plavba - počas trasy budeme mať príležitosť sledovať nádherné fjordy, hory a ľadovce tohto pôvabnom regióne a pri troche šťastia sa v blízkosti našej lode vyskytne aj tiahnuca črieda veľrýb. Whittier je malebné mestečko s približne 200 obyvateľmi, známe svojím jedinečným urbanistickým usporiadaním. Má v podstate jedinú budovu, známu ako Begich Towers, ktorá slúži ako kombinovaná obytná, komerčná aj verejná štruktúra. Bývajú tu obyvatelia mesta, nachádza sa tu obchod a zároveň aj verejné priestory. Ďalšou miestnou zvláštnosťou je tunel Anton Anderson, jeden z najdlhších kombinovaných železničných a cestných tunelov na svete. Tunel slúži nielen pre autá, ale aj pre vlaky a je hlavným dopravným spojením s pevninou. Dôležité je, že premávka je tu striedavá - pokiaľ teda v mestečku nechcete "uviaznuť", je dôležité poznať, v ktorých časoch je tunel otvorený pre cestnú dopravu (aktuálne informácie má vždy sprievodca :).

Z mestečka podnikneme jeden z najkrajších krátkych trekov štátu "Posledná hranica", ako znie podtitul pre Aljašku. Má celkovú dĺžku 8 kilometrov a prevýšenie len 250 metrov a privedie nás do sedla Portage Pass, odkiaľ sa nám naskytne úchvatný pohľad na rovnomenný ľadovec a jazero, modrými vodami zálivu Princa Williama sa budeme kochať pri ceste späť.

9. - 10. DEŇ:

Seward je ďalším fascinujúcim mestečkom na Aljaške, nachádzajúcim sa na východnom konci polostrova Kenai. Má bohatú históriu, úžasnú prírodu a je významným prístavom, ktorý hrá dôležitú úlohu v aljašskej doprave a rybolove. Budovy v meste sú spojené so zlatou horúčkou, stavbou Aljašskej železnice a pôsobením pionierov. Seward je tiež bránou do Kenai Fjords National Park, ktorý je známy svojimi ľadovcami, fjordmi a bohatým morským životom. Jeden z najznámejších a najľahšie prístupných ľadovcov v oblasti je Exit Glacier - doprajeme si tu nenáročnú túru s vyhliadkou na čelo ľadovca, ktoré postupom času mizne viac a viac v diaľke. Exit Glacier je dôležitým ukazovateľom vplyvov klimatických zmien na arktický ekosystém a jeho citlivosť voči globálnemu otepľovaniu.

Dnes budete mať na výber: Plavba loďou v Kenai Fjords National Park alebo rafting na Six Miles Creek - vieme, bude ťažké si vybrať, lebo obe aktivity sú top! 

Šesťhodinová plavba Kenai Fjords Tours je zážitok, ktorý kombinuje prieskum divokej prírody parku s návštevou malebného ostrova Fox Island. Počas plavby sa môžete tešiť z pozorovania morského života, vrátane veľrýb, tuleňov, uškatcov a množstva druhov vtákov. Plavba zahŕňa aj zastávky pri niektorých z najznámejších ľadovcov, kde budeme pozorovať kusy ľadu odpadávajúce z čela ľadovca do mora. Na Fox Island si vychutnáte grilovanú večeru s výhľadom na more. 

Rafting na Six Miles Creek patrí k tomu najlepšiemu v USA! Rozhodne sa bude jednať o vašu "životnú jazdu"! Vysoké steny kaňonu (miestami presahujú 100 metrov) sú zahalené v bujnej zeleni dažďového pralesa s kaskádovými vodopádmi stekajúcimi zo strán. Zdolanie krištáľovo čistých vôd kaňona si však vyžaduje koordinované tímové úsilie. S každým nasledujúcim kaňonom sa stretneme s divokou vodou s narastajúcou obtiažnosťou. Tretí a najťažší kaňon zahŕňa šesť perejí klasifikovaných v triede IV+ a triede V. Názvy ako "Schodisko", "Suckhole" (Vcucnutie), "Merry-Go-Round" (Kolotoč) a "Jaws" (Čeľuste) hovoria samy za seba ... v rámci našich zájazdov ich prekonáva už len rafting na rieke Zambezi počas pobytu na Viktróriiných vodopádoch - aj tu sme však už boli mnohonásobne úspešní :)

11. - 13. DEŇ:

Ak zvyknete vášnivo prepadnúť rybačke, tak mestečko Homer na západnom pobreží polostrova Kenai môže ľahko zapríčiniť, že sa po jeho návšteve už nepohnete ďalej. Homer je celosvetovo považovaný za hlavné mesto lovu halibutov a je možné uloviť tam aj 150 kg vážiace kúsky. Mestečko je obľúbeným miestom pre návštevníkov aj obyvateľov kvôli úžasnej panoráme okolitých hôr a Aljašského zálivu. Okrem toho je domovom pre mnohých umelcov a remeselníkov - nájdete tu mnoho galérií aj obchodov s umením. Rozhodne nevynecháme ani prechádzku po Homer Spit s malebným prístavom, obchodíkmi a reštauráciami.

Scénická jazda pozdĺž úzkeho fjordu Trunagain Arm obklopeného vysokými horami a zaujímavými geologickými formáciami na letisko Teda Stevensa v Anchorage. Šanca na pozorovanie belúg! Belugy sú pomerne malé veľryby (dosahujú dĺžku medzi 3 a 5 metrov a vážia približne od 1 do 1,5 ton) charakterizované bielou farbou a oblúkovitou hlavou s malými, zaoblenými plutvami. Odlet a návrat domov.

Dôležité informácie k zájazdu

Cena zahŕňa

 • Medzinárodná letecká doprava (odlet z Viedne), vrátane 23 kg batožiny do podpalubia
 • Transfer BA-letisko-BA
 • Ubytovanie v jednoduchých 2-3* hoteloch a moteloch s raňajkami, 2x ubytovanie v štúdiách s vlastnou kuchynkou
 • Doprava vlastným mikrobusom
 • Vstupy do národných parkov
 • Hop-on/off autobus v národnom parku Denali
 • Trajekt na trase Valdez-Whittier
 • Plavba k ľadovcu Columbia Glacier
 • Plavba na tradičnom parníku vo Fairbanks
 • Plavba v Kenai Fjords National Park / Rafting na rieke Six Miles Creek (každý účastník má na výber jednu z týchto dvoch možností)
 • Služby slovensky hovoriaceho sprievodcu

Cena nezahŕňa

 • Vstupné víza (ESTA formulár), vrátane poplatku za vybavenie 20 EUR
 • Komplexné cestovné poistenie (je možné pripoistiť sa v CK)
 • Vyhliadkový let s pristáním na ľadovci v národnom parku Denali
 • Vyhliadkový let za medveďmi grizzly v národnom parku Katmai
 • Presné ceny vyhliadkových letov budú záujemcom upresnené akonáhle ich organizátori sprístupnia cenníky na leto 2024 (odhadom v januári 2024)
 • Vyhliadkové lety je nevyhnutné zarezervovať vopred

Povinné doplatky

 • Letiskové a servisné poplatky 440 EUR

Plánované letové časy

 • 1. DEŇ I VIE-FRA 11:20-12:50 I FRA-ANC 15:00-14:30
 • 12. DEŇ I ANC-FRA 16:45-12:20 (13. DEŇ) I FRA-VIE 15:50-17:15
 • VIE - Viedeň, FRA - Frankfurt, ANC - Anchorage
 • Letecká spoločnosť: LUFTHANSA a AUSTRIAN AIRLINES

Upozornenie

 • Zmena programu a poradia navštívených lokalít vyhradená
 • Jednolôžková izba nie je možná

Prihláste sa ešte dnes

V prípade záujmu alebo doplňujúcich otázok nás neváhajte kontaktovať

Najbližšie termíny

Uzavreté
31
máj
8 dní
 • Vstupy v cene
 • ĽAHKÁ TURISTIKA
 • Národné parky
 • Letné prázdniny
Sao Miguel a Santa Maria
Azorské ostrovy
Sao Miguel a Santa Maria
Azorské ostrovy
 • Vstupy v cene
 • ĽAHKÁ TURISTIKA
 • Národné parky
 • Letné prázdniny
 • Odlet: Viedeň
 • Max. 14 osôb
 • PLAVBA ZA POZOROVANÍM VEĽRÝB V CENE

Niekde na polceste medzi Európou a Amerikou, približne v strede Atlantického oceánu sa nachádza exotické súostrovie vulkanického pôvodu patriace Portugalsku. AZORSKÉ OSTROVY. Mnohí návštevníci im (a určite právom) prisudzujú titul "Havaj Európy" - sú preslávené svojou nádhernou prírodou s množstvom jazier, sopečných tvarov, dramatických útesov a zelenej krajiny. Mnohé miesta sú pokryté čarovnými stromami až mystických, rozprávkových lesov laurisilva. Fantasticky sa tu darí nesmiernemu množstvu rastlinných druhov, prím ale hrajú hortenzie - cesty lemované obrovskými fialovými, ružovými a bielymi kvetmi patria k najkrajším ostrovným skvostom. Mnohé z týchto oblastí sú chránené a patria do siete národných parkov. Azorská kultúra je ovplyvnená portugalským dedičstvom, ale s výraznými regionálnymi rozdielmi. Miestni obyvatelia sú hrdí na svoju históriu, tradičné festivaly a rôzne folklórne podujatia. Ostrovy sopečného pôvodu, ktoré niektorí považujú za pozostatky bájnej Atlantídy, zostávajú zatiaľ stále relatívne neznáme ... sú synonymom dokonalej exotiky, a dychberúce dojmy z ich návštevy ich aj u vás poľahky zaradia na popredné miesta. Počas tohoto zájazdu navštívime dva ostrovy: najväčší a najpopulárnejší SAO MIGUEL a najjužnejší a zároveň najvýchodnejší ostrov SANTA MARIA.

Vyberáme z našich zájazdov

Mexiko

Ríša Aztékov a Mayov
O zájazde
 • Max. 16 osôb

Láka vás hlbšie spoznať Mexiko na ceste, ktorá sa nesústredí iba na Yucatán, ale prevedie Vás naprieč bývalou mayskou ríšou? Na jedinej ceste Vás čakajú zaujímavé dávne civilizácie a ruiny mayských hlavných miest, mystické posvätné miesta pohltené džungľou. Koloniálne mestečká s architektonickými, kulinárskymi a kultúrnymi zážitkami. Čaká Vás teda história – prírodné skvosty – vynikajúca kuchyňa – hudba mariaches – slávna tequila! Kto by odolal toľkému mexickému pokušeniu?

Detaily a termíny

Novinky do mailu

Odoslaním vašej e-mailovej adresy sa prihlásite k odberu nášho informačného newslettera. Neprídete tak o žiadne dôležité informácie.

Ďakujeme za váš záujem o zasielanie newslettra.

UPOZORNENIE: vašu emailovú adresu je ešte potrebné potvrdiť kliknutím na tlačítko „Áno, prihláste ma do tohto zoznamu“ v emaili s názvom „Prosím potvrďte odber newslettra“, ktorý ste práve dostali do svojej schránky (ak ho nevidíte, skontrolujte svoj pričinok „SPAM“).

Máte otázky? Pýtajte sa

Ďakujeme. Váša správa bola zaznamenaná.

Pošleme vám náš katalóg

Pozrite si náš tlačený katalóg plný nezabudnuteľných zájazdov za skvelé ceny. Plánujte v pohodlí domova o svojej budúcej dovolenke.