Uzbekistan

Po stopách karaván
Popis zájazdu
 • Max. 16 osôb
 • Nocľah v jurte

Kráľovská trasa, ktorú lemujú nádherné minarety, medresy a mešity Hodvábnej cesty. Navštívte bohaté mestá prekypujúce zlatom a tyrkysom, ktoré sú ako vystrihnuté z rozprávky. Orientálne hostince „karavanseraje” vám zas umožnia vychutnať si pocity dávnych pútnikov. Čaká vás nielen lahodná miestna kuchyňa, ale aj vynikajúce ceny.

Program zájazdu

Program zájazdu

1. - 2. DEŇ:

Odlet do hlavného mesta Uzbekistanu. Taškent, čo v preklade znamená Kamenné mesto, je staré viac ako 2000 rokov. V stredoveku profitovalo ako významná križovatka karaván. V metropole plnej kontrastov sa snúbi čaro starého orientu s modernou európskou eleganciou. Súčasnosť reprezentuje Námestie Amira Temura a Námestie Nezávislosti, ducha minulosti k nám zaveje bazár Chors s prekrásnou Piatkovou mešitou a medresou Kukeldash, moslimské centrum Chast Imom s medresou Barok Hon a mešitou a knižnica, kde sa nachádza najstarší známy korán na svete - Osmanov korán zo 7. storočia. Koho lákajú miestne špeciality, musí ochutnať plov!

3. - 4. DEŇ:

Presun pohodlným rýchlovlakom "Afrosiab" do Samarkandu. Povestná metropola centrálnej Ázie je taká stará ako Rím či Babylon. Básnici a historici starovekého sveta jej dávali prívlastky ako „Rím východu“ či „Perla moslimského sveta“. Historické centrum je zapísané v zozname svetových kultúrnych pamiatok UNESCO. Dnes uvidíme mauzóleum Guri-Emir, kde je pochovaný sám Tamerlán alebo Timur dobyvateľ, Ulugbek a ďalší členovia vladárskej rodiny. Voľný čas na nákupy suvenírov - nechajte sa očariť šarmom orientálneho bazáru Siab so špeciálnou sekciou uzbeckých sladkostí! 

Registan, nazývaný aj „Srdce Samarkandu“, je unikátny architektonický komplex, ide pravdepodobne o najkrajšie námestie na svete. Tvoria ho brány, minarety a hlavne medresy s rozprávkovo krásnou mozaikovou výzdobou. Ani ďalšie pamiatky však v kráse nezaostávajú: mešita Bibi-Khanym (opradená legendou o láske architekta k čínskej manželke Timura, za ktrorú zaplatil životom) či nekropolis Šach-i-Zinda (komplex mauzóleí sústredených okolo „Hrobky žijúceho kráľa“) - všade na stenách a kupolách oslňujúca záplava tyrkysu a zlata. Nevynecháme ani Ulugbekovo observatórium postavené matematikom a astronómom Mirzom Ulugbekom v roku 1420.  Dnes môže byť aj ten správny čas na šašlik. Možnosť ochutnávky regionálnych vín. 

Večerná cesta do Buchary, prastarého hlavného mesta obchodu, vzdelanosti, kultúry a náboženstva na Hodvábnej ceste - opäť pohodlným rýchlovlakom Afrosiab.

5. - 6. DEŇ:

Historické centrum Buchary s námestím Lyabi Hauz – typickým priestranstvom s vodnou nádržou. Pestrá ponuka miestnych bazárov. Folklórne vystúpenie spojené s večerou. V „meste-múzeu“ sa nachádza viac ako 140 architektonických pamiatok! My navštívime aspoň zlomok z nich - architektonický komplex Kaljan (47m vysoký minaret s mešitou so strechou s 288 kopulami a priestorom pre 10 000 veriacich), medresy Mir-i-Arab a Ulugbeka, mauzóleum Izmaila Samaniho, monumentálnu pevnosť Ark (mesto v meste, sídlo vládcov z 5. storočia), a mnohé ďalšie. Voľný čas na nákupy suvenírov.

Náš autobus nás cez púšť Kyzylkum a ponad rieku Amudarja prepraví do oblasti Karapalkastanu. Muzikanti nomádskeho etnika nás privítajú v tradičnej jurte na území tzv. „40 pevností“ – pieskových hradov postavených ešte pred Kristom. Lahodné jedlo, tanec a spev pri autentickej vatre! Možnosť vychádzkovej jazdy na koňoch.

7. - 8. DEŇ:

Odtiaľto je to už len na skok do prastarej, magickej a jednoducho prenádhernej Khivy. Fantastický komplex mešít, palácov a medres budeme môcť obdivovať aj z výšky hradieb a jedného z minaretov. Dovidíme až do Turkmenistanu: je vzdialený len 10 kilometrov! Nevynecháme návštevu pevnosti a rezidencie vládcov mesta Ichon Quala – Kuhna Ark s vlastnou mešitou, väzením a háremom. V úzkych uličkách nás uvítajú rezbárske dielne, farbiareň hodvábu a drobní trhovníci. Staré mesto je obohnané hlinenými hradbami mäkkých tvarov, aké v Európe nepoznáme a vďaka mimoriadne celistvo zachovanej mestskej štruktúre patrí medzi svetové kultúrne dedičstvo UNESCO. Rozlúčka s Hodvábnou cestou v niektorom z mnohých podnikov s výborným servisom. 

9. DEŇ:

 Transfer na letisko do neďalekého Urgenča, návrat do Európy.

Recenzie k zájazdu

Uzbekistan - Sprievodca aj prístup na vysokej úrovni

Ondrej Cjapka

Po stopách karaván
Uzbekistan

Sprievodcovia aj pristup na velmi vysokej úrovni. Radi s Vami pojdeme aj nabudúce.

CK, ktorá nikdy nesklame

Mária Šupínová

Chcem sa veľmi pekne poďakovať CK SVET za dva super zájazdy v tomto roku, so super sprievodcami: Island s Miškom Richterom a úžasný Uzbekistan s Ďurkom Kordíkom. Zájazdy boli zorganizované vysoko profesionálne a sprievodcovia z klientov urobili priateľský kolektív, Ďakujem Evka Rosíková. CK ktorá nikdy nesklame.

+1 RECENZIA
UKÁZAŤ VŠETKY RECENZIE
Zatvoriť

Dôležité informácie k zájazdu

Cena zahŕňa

 • Medzinárodná letecká doprava, vrátane 20 kg batožiny do podpalubia
 • Transfer BA-letisko-BA
 • Vlak na trase Taškent-Samarkand-Buchara
 • Vlastný mikrobus s klimatizáciou
 • Ubytovanie v 3 a 4* hoteloch s raňajkami
 • 1x nocľah v jurte (top zážitok!)
 • Každý deň obed alebo večera
 • Folklórne vystúpenie
 • Slovensky hovoriaci sprievodca, miestny sprievodca
 • Vstupné do pamiatok a múzeí podľa programu
 • Vstupná turistická taxa (zavedená v roku 2023)

Cena nezahŕňa

 • Príplatok za jednolôžkovú izbu 280 EUR
 • Komplexné cestovné poistenie (možnosť objednať v CK)

Povinné doplatky

 • Letiskové a servisné poplatky 390 EUR

Plánované letové časy

 • 1. DEŇ I VIE-IST 13:55-17:15 I IST-TAS 18:25-00:55 (2. DEŇ)
 • 9. DEŇ I UGC-IST 08:20-10:35 I IST-VIE 11:50-13:05
 • VIE - Viedeň, IST - Istanbul, TAS - Taškent, UGC - Urgenč
 • Letecká spoločnosť TURKISH AIRLINES

Upozornenie

 • S účinnosťou od 1.2.2019 platí pre občanov Slovenska s Uzbekistanom bezvízový styk! Hurá :-)
 • Zmena poradia navštívených lokalít vyhradená

Prihláste sa ešte dnes

V prípade záujmu alebo doplňujúcich otázok nás neváhajte kontaktovať

Najbližšie termíny

Vyberáme z našich zájazdov

Mexiko

Ríša Aztékov a Mayov
O zájazde
 • Max. 16 osôb

Láka vás hlbšie spoznať Mexiko na ceste, ktorá sa nesústredí iba na Yucatán, ale prevedie Vás naprieč bývalou mayskou ríšou? Na jedinej ceste Vás čakajú zaujímavé dávne civilizácie a ruiny mayských hlavných miest, mystické posvätné miesta pohltené džungľou. Koloniálne mestečká s architektonickými, kulinárskymi a kultúrnymi zážitkami. Čaká Vás teda história – prírodné skvosty – vynikajúca kuchyňa – hudba mariaches – slávna tequila! Kto by odolal toľkému mexickému pokušeniu?

Detaily a termíny

Novinky do mailu

Odoslaním vašej e-mailovej adresy sa prihlásite k odberu nášho informačného newslettera. Neprídete tak o žiadne dôležité informácie.

Ďakujeme za váš záujem o zasielanie newslettra.

UPOZORNENIE: vašu emailovú adresu je ešte potrebné potvrdiť kliknutím na tlačítko „Áno, prihláste ma do tohto zoznamu“ v emaili s názvom „Prosím potvrďte odber newslettra“, ktorý ste práve dostali do svojej schránky (ak ho nevidíte, skontrolujte svoj pričinok „SPAM“).

Odporúčame

31
máj
8 dní
 • DOOBSADENIE - MUŽ
 • Vstupy v cene
 • ĽAHKÁ TURISTIKA
 • Národné parky
 • Letné prázdniny
Sao Miguel a Santa Maria
Azorské ostrovy
Sao Miguel a Santa Maria
Azorské ostrovy
 • DOOBSADENIE - MUŽ
 • Vstupy v cene
 • ĽAHKÁ TURISTIKA
 • Národné parky
 • Letné prázdniny
 • Odlet: Viedeň
 • Max. 14 osôb

Niekde na polceste medzi Európou a Amerikou, približne v strede Atlantického oceánu sa nachádza exotické súostrovie vulkanického pôvodu patriace Portugalsku. AZORSKÉ OSTROVY. Mnohí návštevníci im (a určite právom) prisudzujú titul "Havaj Európy" - sú preslávené svojou nádhernou prírodou s množstvom jazier, sopečných tvarov, dramatických útesov a zelenej krajiny. Mnohé miesta sú pokryté čarovnými stromami až mystických, rozprávkových lesov laurisilva. Fantasticky sa tu darí nesmiernemu množstvu rastlinných druhov, prím ale hrajú hortenzie - cesty lemované obrovskými fialovými, ružovými a bielymi kvetmi patria k najkrajším ostrovným skvostom. Mnohé z týchto oblastí sú chránené a patria do siete národných parkov. Azorská kultúra je ovplyvnená portugalským dedičstvom, ale s výraznými regionálnymi rozdielmi. Miestni obyvatelia sú hrdí na svoju históriu, tradičné festivaly a rôzne folklórne podujatia. Ostrovy sopečného pôvodu, ktoré niektorí považujú za pozostatky bájnej Atlantídy, zostávajú zatiaľ stále relatívne neznáme ... sú synonymom dokonalej exotiky, a dychberúce dojmy z ich návštevy ich aj u vás poľahky zaradia na popredné miesta. Počas tohoto zájazdu navštívime dva ostrovy: najväčší a najpopulárnejší SAO MIGUEL a najjužnejší a zároveň najvýchodnejší ostrov SANTA MARIA.

Máte otázky? Pýtajte sa

Ďakujeme. Váša správa bola zaznamenaná.

Pošleme vám náš katalóg

Pozrite si náš tlačený katalóg plný nezabudnuteľných zájazdov za skvelé ceny. Plánujte v pohodlí domova o svojej budúcej dovolenke.