Uzbekistan

Po stopách karaván
Popis zájazdu
 • Max. 16 osôb
 • Nocľah v jurte
 • Termín aj počas májových sviatkov

Kráľovská trasa, ktorú lemujú nádherné minarety, medresy a mešity Hodvábnej cesty. Navštívte bohaté mestá prekypujúce zlatom a tyrkysom, ktoré sú ako vystrihnuté z rozprávky. Orientálne hostince „karavanseraje” vám zas umožnia vychutnať si pocity dávnych pútnikov. Čaká vás nielen lahodná miestna kuchyňa, ale aj vynikajúce ceny.

Program zájazdu

Program zájazdu

1. - 2. DEŇ:

Odlet do hlavného mesta Uzbekistanu. Taškent, čo v preklade znamená Kamenné mesto, je staré viac ako 2000 rokov. V stredoveku profitovalo ako významná križovatka karaván. V metropole plnej kontrastov sa snúbi čaro starého orientu s modernou európskou eleganciou. Súčasnosť reprezentuje Námestie Amira Temura a Námestie Nezávislosti, ducha minulosti k nám zaveje bazár Chors s prekrásnou Piatkovou mešitou a medresou Kukeldash, moslimské centrum Chast Imom s medresou Barok Hon a mešitou a knižnica, kde sa nachádza najstarší známy korán na svete - Osmanov korán zo 7. storočia. Koho lákajú miestne špeciality, musí ochutnať plov!

3. - 4. DEŇ:

Uzbekistan Airlines nás ponad púšť Kyzylkum prepravia do Urgencha, odkiaľ je to už len na skok do prastarej, magickej a jednoducho prenádhernej Khivy. Fantastický komplex mešít, palácov a medres budeme môcť obdivovať aj z výšky hradieb a jedného z minaretov. Dovidíme až do Turkmenistanu: je vzdialený len 10 kilometrov! Nevynecháme návštevu pevnosti a rezidencie vládcov mesta Ichon Quala – Kuhna Ark s vlastnou mešitou, väzením a háremom. V úzkych uličkách nás uvítajú rezbárske dielne, farbiareň hodvábu a drobní trhovníci. Staré mesto je obohnané hlinenými hradbami mäkkých tvarov, aké v Európe nepoznáme a vďaka mimoriadne celistvo zachovanej mestskej štruktúre patrí medzi svetové kultúrne dedičstvo UNESCO. Vyberieme sa aj ku Karapalkakom – muzikanti nomádskeho etnika nás privítajú v tradičnej jurte na území tzv. „40 pevností“ – pieskových hradov postavených ešte pred Kristom. Lahodné jedlo, tanec a spev pri autentickej vatre! Možnosť vychádzkovej jazdy na koňoch.

5. - 6. DEŇ:

Cesta do Buchary, prastarého hlavného mesta obchodu, vzdelanosti, kultúry a náboženstva na Hodvábnej ceste, vedie ponad rieku Amudarja a púšťou Kyzylkum. Historické centrum s námestím Lyabi Hauz – typickým priestranstvom s vodnou nádržou. Pestrá ponuka miestnych bazárov. Folklórne vystúpenie spojené s večerou. V „meste-múzeu“ sa nachádza viac ako 140 architektonických pamiatok! My navštívime aspoň zlomok z nich - architektonický komplex Kaljan (47m vysoký minaret s mešitou so strechou s 288 kopulami a priestorom pre 10 000 veriacich), medresy Mir-i-Arab a Ulugbeka, mauzóleum Izmaila Samaniho, monumentálnu pevnosť Ark (mesto v meste, sídlo vládcov z 5. storočia),a mnohé ďalšie. Voľný čas na nákupy suvenírov.  Možnosť relaxu v tradičný kúpeľoch – hammame, či ochutnávky regionálnych vín.

7. - 8. DEŇ:

Presun pohodlným rýchlovlakom "Afrosiab" do Samarkandu. Povestná metropola centrálnej Ázie je taká stará ako Rím či Babylon. Básnici a historici starovekého sveta jej dávali prívlastky ako „Rím východu“ či „Perla moslimského sveta“. Historické centrum je zapísané v zozname svetových kultúrnych pamiatok UNESCO. Dnes uvidíme mauzóleum Guri-Emir, kde je pochovaný sám Tamerlán alebo Timur dobyvateľ, Ulugbek a ďalší členovia vladárskej rodiny a centrálny bazár so špeciálnymi uzbeckými sladkosťami. Voľný čas na nákupy suvenírov - nechajte sa očariť šarmom orientálneho bazáru Siab. Dnes môže byť aj ten správny čas na šašlik!

9. - 10. DEŇ:

Registan, nazývaný aj „Srdce Samarkandu“, je unikátny architektonický komplex, ide pravdepodobne o najkrajšie námestie na svete. Tvoria ho brány, minarety a hlavne medresy s rozprávkovo krásnou mozaikovou výzdobou. Ani ďalšie pamiatky však v kráse nezaostávajú: mešita Bibi-Khanym (opradená legendou o láske architekta k čínskej manželke Timura, za ktrorú zaplatil životom) či nekropolis Šach-i-Zinda (komplex mauzóleí sústredených okolo „Hrobky žijúceho kráľa“) - všade na stenách a kupolách oslňujúca záplava tyrkysu a zlata. Nevynecháme ani Ulugbekovo observatórium postavené matematikom a astronómom Mirzom Ulugbekom v roku 1420.  Návrat komfortným vlakom do Taškentu. Rozlúčka s Hodvábnou cestou v niektorom z mnohých podnikov s výborným servisom a atmosférou veľkomesta. Polnočný transfer na letisko, návrat do Európy.

Recenzie k zájazdu

Radi pôjdeme aj nabudúce

Ondrej Cjapka

Po stopách karaván
Uzbekistan

Sprievodcovia aj pristup na velmi vysokej úrovni. Radi s Vami pojdeme aj nabudúce.

CK, ktorá nikdy nesklame

Mária Šupínová

Chcem sa veľmi pekne poďakovať CK SVET za dva super zájazdy v tomto roku, so super sprievodcami: Island s Miškom Richterom a úžasný Uzbekistan s Ďurkom Kordíkom. Zájazdy boli zorganizované vysoko profesionálne a sprievodcovia z klientov urobili priateľský kolektív, Ďakujem Evka Rosíková. CK ktorá nikdy nesklame.

+1 RECENZIA
UKÁZAŤ VŠETKY RECENZIE
Zatvoriť

Dôležité informácie k zájadzu

Cena zahŕňa

 • Medzinárodná letecká doprava, transfer BA-letisko-BA
 • Miestny prelet Taškent-Urgench, vlak na trase Buchara-Samarkand-Taškent, vlastný mikrobus s klimatizáciou, prípadne taxíky
 • Ubytovanie v 3 a 4* hoteloch s raňajkami
 • 1x nocľah v jurte (top zážitok!)
 • Každý deň obed alebo večera
 • Folklórne vystúpenie
 • Slovensky hovoriaci sprievodca, miestni sprievodcovia podľa potreby
 • Vstupné do pamiatok a múzeí podľa programu

Cena nezahŕňa

 • Príplatok za jednolôžkovú izbu 330 EUR
 • Komplexné cestovné poistenie (možnosť objednať v CK)
 • Vstupné do kúpeľov (hammamu)

Povinné doplatky

 • Letiskové a servisné poplatky 380 EUR
 • Vstupná turistická taxa 4 USD/osoba/deň, t.j. 40 USD/zájazd (platba v hotovosti na mieste)

Covid-19 situácia

 • S účinnosťou od 10.6.2022 neplatia pri vstupe do Uzbekistanu žiadne obmedzenia.
 • Nie je potrebné preukázať sa očkovacím preukazom ani negatívnym testom.

UPOZORNENIE: S účinnosťou od 1.2.2019 platí pre občanov Slovenska s Uzbekistanom bezvízový styk! Hurá :-)

Prihláste sa ešte dnes

V prípade záujmu alebo doplňujúcich otázok nás neváhajte kontaktovať

Najbližšie termíny

Vyberáme z našich zájazdov

Nórsko

Rozprávkové Lofoty a magická Senja
O zájazde
 • TURISTIKA
 • Max. 8 osôb

Rozprávkové Lofoty a magická Senja – za polárnym kruhom azda neexistuje krajší tandem ostrovov. Typické drevené červené domčeky v malebných zálivoch, prekrásne pláže a dychberúce vyhliadky. Majestátna skalná stena pripomínajúca plachtu – to je Segla, hlavný magnet turistami zatiaľ nepomerne menej navštevovaného ostrova Senja. Mnohé veľkolepé scenérie sú dostupné vďaka panoramatickej ceste aj z auta. Predsa aj tu stále platí, že najkrajšie výhľady sú buď z vtáčej perspektívy, alebo z vrcholov vyšľapaných skalnatých vrcholov.

Detaily a termíny

Novinky do mailu

Odoslaním vašej e-mailovej adresy sa prihlásite k odberu nášho informačného newslettera. Neprídete tak o žiadne dôležité informácie.

Ďakujeme za váš záujem o zasielanie newslettra.

UPOZORNENIE: vašu emailovú adresu je ešte potrebné potvrdiť kliknutím na tlačítko „Áno, prihláste ma do tohto zoznamu“ v emaili s názvom „Prosím potvrďte odber newslettra“, ktorý ste práve dostali do svojej schránky (ak ho nevidíte, skontrolujte svoj pričinok „SPAM“).

Odporúčame

Máte otázky? Pýtajte sa

Ďakujeme. Váša správa bola zaznamenaná.

Pošleme vám náš katalóg

Pozrite si náš tlačený katalóg plný nezabudnuteľných zájazdov za skvelé ceny. Plánujte v pohodlí domova o svojej budúcej dovolenke.