Grónsko

Unikátny svet ľadu
Popis zájazdu
 • Prírodné krásy
 • Turistika
 • Max 16 osôb

Ľadovcový fjord Ilulissat, pravdepodobne najobľúbenejšia a najatraktívnejšia destinácia celého Grónska nie je dostupná celkom ľahko. V skutočnosti sem zavíta ročne iba okolo 50 tisíc turistov. Nečudo – letecké spojenie do západného Grónska je pomerne komplikované, a najmä drahé. Investícia sa však určite oplatí – jedná sa o magický svet obrovských bielych krých, jazierok a inuitských tradícií, ktorý o pár desiatok rokov s najväčšou pravdepodobnosťou prestane existovať! Pridajte sa na jedinečný zájazd, o ktorom vôbec nie je isté, že ho ešte v budúcnosti zopakujeme ...

Termíny a ceny
ODLET
prílet
ŠPECIFIKÁ
CENA ZA OSOBU
DOPLATKY ZA OSOBU ?
CENA ZA OSOBU
DOPLATKY ZA OSOBU ?

Program zájazdu

Program zájazdu

1. - 2. DEŇ:

Transfer na letisko Schwechat z Bratislavy, odlet z Viedne. Prestup v Reykjavíku, prílet do mestečka Ilulissat, hlavného mesta provincie Avannaata. „Ilulissat“ znamená po grónsky „ľadovec“. Leží na západnom pobreží ostrova, v ústí malebného, 40 kilometrov dlhého fjordu plného obrovských kusov ľadovca. Tieto sa uvoľňujú z najproduktívnejšieho ľadovca severnej pologule, Sermeq Kujalleq. Pohodová trojhodinová prechádzka pozdĺž fjordu Illulissat Kangerluani s prekrásnymi scenériami. Späť do mestečka sa vrátime cez miestny cintorín s množstvom dekorácie a panoramatickou vyhliadkou na mesto. Ľadovcový fjord Ilulissat je pravdepodobne najobľúbenejšou a najatraktívnejšou destináciou Grónska. Nečudo – veď je zapísaný na zozname UNESCO.  

3. DEŇ:

Presun do dedinky Oqaatsut na motorovom člne (asi 40 minút) – kapitánom bude sám starosta! Keď budeme mať šťastie, určite nám cestou okrem obrovských ľadovcových krých ukáže aj nejakú tú veľrybu (najčastejšie sa tu v letných mesiacoch zdržujú migrujúce vráskavce ozrutné). Obec so 46 obyvateľmi, ktorej Ole šéfuje, je mimoriadne malebná. Fotoprehliadka a oddych pri káve v penzióne s panoramatickými oknami. Zrelaxovaní vyštartujeme na populárny trek pozdĺž úchvatného zálivu Disko (cca 5-6 hodín, 22 km). Výhľady na nekonečnú modrú hladinu plnú bielych ľadovcov tých najrozmanitejších tvarov a veľkostí a typická miestna kvetena, machy, jazierka a malé farebné domčeky. Obedňajší piknik na niektorom z vyhliadkových bodov.  

4. DEŇ: Prehliadka mestečka Illulissat

Farebné domčeky, rušný prístav, malebne umiestnený drevený kostolík Zion, ktorý bol svojho času najväčšou stavbou v celom Grónsku a múzeum slávneho polárnika Knuda Rasmussena, umiestnené v jeho rovnom dome. Pri prechádzkach okrajmi mesta uvidíme oddychovať aj obrovské množstvo psov, podčiarkujúci význam záprahov ako zimného dopravného prostriedku aj v takomto veľkom, modernom grónskom meste. Podvečer si doprajeme kulinársky zážitok – ochutnávku typických grónskych chuťoviek (tapas) v slávnej reštaurácii Mamartut. Posilnení vyštartujeme za snáď najúchvatnejším zážitkom, aký môže krajina ponúknuť – kajakovaním pri mäkkých tónoch farieb polnočného slnka, vo fjorde plnom obrovských ľadových krýh a vynárajúcich sa vráskavcov dlhoplutvých (pri troche šťastia, samozrejme, ale naozaj to býva často). Vôbec nám pritom nie je zima – narábanie s pádlom zahreje a v požičovni kajakov nám okrem šikovného sprievodcu požičali aj fantastické nepremokavé a hrejivé kombinézy. Míňame väčšie aj menšie kúsky ľadu, hrá to tu všetkými odtieňmi modrej.  Kto by nemal na kajakovanie dosť odvahy, ako alternatívu bude mať možnosť absolvovať plavbu medzi ľadovcovými kryhami na vyhliadkovej lodi.  

5. DEŇ:

Tento deň je vyhradený na fakultatívne aktivity, a naozaj si je z čoho vyberať: celodenná plavba k ľadovcovému splazu Equi so šírkou takmer 1 kilometer a výškou 200 metrov, z ktorého v pravidelných intervaloch padajú do mora ľadové bloky ako paneláky (divadlo budeme pozorovať z bezpečnej vzdialenosti), plavba do „skrytého“ fjordu Paakitsoq a trek na vrchol s vyhliadkou na ľadovcovú čiapku, nespočetné jazerá a vodopád, kde nás bude vyrušovať len krik vtákov, či plavba do dedinky Ilimanaq spojená s obedom, servírovanom v jednej z krásnych historických budov, domom Poula Egedeho z 18. storočia.  

6. - 7. DEŇ:

Záverečná ranná prechádzka pozdĺž fjordu – prídu sa s nami opäť rozlúčiť vráskavce dlhoplutvé? S priemernou dĺžkou 17 metrov je ich majestátne zanáranie zadnej plutvy a zábava v zálive ľahko pozorovateľná aj priamo z brehu. Transfer na letisko, prelet ponad obrovské zaľadnené územie pevninského Grónska smerom na východ, s krásnymi výhľadmi do fjordov plných krýh a ostrých štítov hôr. Prestup v Reykjavíku vrátane nocľahu - prehliadka centra mesta, prípadne výlet do neďalekého údolia Hveragerdi s kúpaním v parádnej prírodnej termálnej riečke. Alebo možnosť relaxačného kúpeľa v slávnej Modrej lagúne, top atrakcii uprostred čierneho lávového poľa (program na Islande si upravíme podľa dohody skupiny). Návrat do Viedne vo večerných hodinách.  

Dôležité informácie k zájazdu

Cena zahŕňa

 • Medzinárodná letecká doprava (vrátane batožiny do podpalubia), transfer BA-letisko-BA
 • Ubytovanie v 3* hoteloch s raňajkami, 1x špeciálna večera (grónske tapas)
 • Kajakovanie alebo plavba v ľadovcovom fjorde
 • Všetky transfery minubusom a loďou podľa programu
 • Vstupy do múzeí uvedených v programe
 • Služby slovensky hovoriaceho sprievodcu

Cena nezahŕňa

 • Fakultatívne aktivity
 • Príplatok za jednolôžkovú izbu
 • Komplexné cestovné poistenie (je možné pripoistiť sa v CK)

Povinné doplatky

 • Letiskové a servisné poplatky 490 EUR

Upozornenie 1

 • Na vstup do Grónska je potrebný cestovný pas.

Upozornenie 2

 • Zmena poradia navštívených lokalít vyhradená

NÁŠ TIP: Krátku reportáž od Evy Rosíkovej o Západnom Grónsku si môžete prečítať TU.

Prihláste sa ešte dnes

V prípade záujmu alebo doplňujúcich otázok nás neváhajte kontaktovať

Najbližšie termíny

Vyberáme z našich zájazdov

Zanzibar

Tyrkysový raj
O zájazde
 • Max. 16 osôb

Ostrov korenia a voňavých klinčekov ležiaci v teritóriu africkej republiky Tanzánia, bol kedysi dávno križovatkou obchodníkov z Ázie, Európy a Afriky. V ponuke bol hodváb, slonovina, ebenové drevo, zlato, korenie a aj otroci. Skúste si predstaviť, čo všetko videlo a zažilo kamenné mesto Stone Town vybudované z koralového kameňa! Vyberte sa s nami na spice tour - navštívite malú miestnu farmu, kde pestujú tradičné plodiny: klinček, korenie, vanilku, muškátový oriešok, zázvor, šafran, škoricu, ktoré bežne poznáme len v sušenej podobe. Spoznajte vzácne zvieratá v národnom parku Jozani. A potom už len HAKUNA MATATA (žiadny problém): kúpanie a oddych na prekrásnych pieskových plážach a v tyrkysových vodách oceánu.

Detaily a termíny

Novinky do mailu

Odoslaním vašej e-mailovej adresy sa prihlásite k odberu nášho informačného newslettera. Neprídete tak o žiadne dôležité informácie.

Ďakujeme za váš záujem o zasielanie newslettra.

UPOZORNENIE: vašu emailovú adresu je ešte potrebné potvrdiť kliknutím na tlačítko „Áno, prihláste ma do tohto zoznamu“ v emaili s názvom „Prosím potvrďte odber newslettra“, ktorý ste práve dostali do svojej schránky (ak ho nevidíte, skontrolujte svoj pričinok „SPAM“).

Odporúčame

Máte otázky? Pýtajte sa

Ďakujeme. Váša správa bola zaznamenaná.

Pošleme vám náš katalóg

Pozrite si náš tlačený katalóg plný nezabudnuteľných zájazdov za skvelé ceny. Plánujte v pohodlí domova o svojej budúcej dovolenke.