Zanzibar - praktický sprievodca pre nezabudnuteľnú dovolenku

Blog

Ak plánujete dovolenku na Zanzibare, mali by ste ste zistiť základné informácie. O tom kedy je správny čas do tohto raja vycestovať, ako sa sem čo najjednoduchšie dostať, aká kultúra je pre ostrov typická a či je ostrov bezpečný. Každopádne, čaká vás tajomný rajský ostrov so zmesou kultúr, nádhernej prírody, pôvabných pláží a tyrkysovou farbou oceánu ako na Maldivách.

Aké je počasie na Zanzibare? 

Pred plánovaním dovolenky na Zanzibare sa uistite, že ste si vybrali termín v tom správnom ročnom období. Zanzibar má dve hlavné obdobia: suché od októbra do marca a obdobie dažďov od apríla do mája, s menšími prehánkami v novembri. Najlepšie je Zanzibar navštíviť od októbra do marca, kedy panuje suché a príjemné počasie s teplotami okolo 30 °C. Pláže sú ideálne na slnenie, koralové zátoky pre šnorchlovanie a večere na romantické prechádzky po plážach pozdĺž nekonečne krásneho oceánu. 

Na Zanzibare nájdete pláže a oceán ako na Maldivách
Na Zanzibare nájdete pláže a oceán ako na Maldivách

Zanzibar je súostrovie v Indickom oceáne, leží približne 25 km od východného pobrežia Tanzánie a na mape ho nájdete tesne pod rovníkom. Slnko tu teda svieti veľmi intenzívne, a preto sa odporúča používať vysoký UV ochranný faktor (až 50tku), nosiť pokrývku hlavy a mať pri sebe hydratačné prostriedky. Ochrana pred UV lúčmi je kľúčová pre bezstarostné užívanie krás ostrova a vašej dovolenky.

Najlepšie je Zanzibar navštíviť od októbra do marca, kedy panuje suché a príjemné počasie s teplotami okolo 30 °C

Je Zanzibar bezpečná dovolenková destinácia?

Rozhodne je! Ostrov každoročne priláka viac než milión spokojných turistov. Mnoho z nich prichádza pre krásne pláže, históriu Stone Town, kultúrnu rozmanitosť a možnosti šnorchlovania v koralových zátokách. Život miestnych obyvateľov sa tu točí v štýle “hakuna matata”, čo znamená žiadny problém alebo v štýle “pole, pole”, čo znamená pomaly.

Zanzibarčania sú milí, veselí a pohostinní.
Zanzibarčania sú milí, veselí a pohostinní.

Zanzibar je bezpečný. Zanzibarčania, sú pohostinní a srdeční. Ostrov každoročne priláka viac než milión spokojných turistov

Zanzibar je domovom rozmanitej a pôvodnej kultúry, kde sa miešajú arabské, africké, indické a európske vplyvy. Obyvatelia, známi ako Zanzibarčania, sú pohostinní a srdeční. Radi sa s vami rozprávajú, ukážu vám ich rozmanité umenie, príbytky a bežný život. A ešte radšej vám niečo predajú. Na plážach často stretnete Masajov, ktorí sa s vami (za drobný poplatok) radi odfotia. Ich každodenný život je ovplyvnený tradičným živobytím, rybolovom, pestrofarebnými trhmi a turizmom. Väčšina oblastí ostrova je pokojná a pohostinná.

Miestni Masajovia sú zážitkom pre cestovateľov. Aspoň jednu fotku v mobile s nimi vždy každý má :)
Miestni Masajovia sú zážitkom pre cestovateľov. Aspoň jednu fotku v mobile s nimi vždy každý má :)

Miestna vláda Zanzibaru prijíma rôzne opatrenia na podporu a rozvoj turizmu. Investujú do rozvoja infraštruktúry, (letisko na, ktorom pristanete je super moderné a vôbec nemáte pocit, že ste pristáli v Afrike), podporuje ochranu prírodných krás Zanzibaru a kultúrneho dedičstva, aby udržala atraktívnosť destinácie a sústreďuje sa na udržateľný rozvoj turizmu s cieľom minimalizovať environmentálny vplyv.

Život miestnych obyvateľov sa tu točí v štýle “hakuna matata”, čo znamená žiadny problém alebo v štýle “pole, pole”, čo znamená pomaly

Zanzibar je teda bezpečný, no cestovatelia by mali byť vždy obozretní a informovaní o aktuálnych podmienkach. Pred svojou dovolenkou teda nezabudnite sledovať odporúčania miestnych autorít a užívajte si krásy ostrova s opatrnosťou.

Ako sa dostať na Zanzibar a koľko trvá let?

Dĺžka letu na Zanzibar závisí od viacerých faktorov, ako sú miesto odletu, počasie a prípadné prestupy. Vo všeobecnosti Slováci lietajú z Viedne s prestupom v Addis Abeba. Samotná dĺžka letu je 11 hodín. Pri lete s prestupom trvá celý presun cca. 15 hodín. Väčšinou sa lieta spoločnosťou Ethiopian, ktorá je považovaná za “Emirates” Afriky a lietajú modernými a najnovšími dreamlinermi. Perfektnou výhodou Zanzibaru je, že má len malý časovú posun. Plus 1 hodinu v letnom a plus 2 hodiny v zimnom čase.

Informácie o krajine

Zanzibar je súčasťou Tanzánie a má špecifický štatút ako autonómny región. Oficiálnou menou je Tanzánský šilinig (TZS) a oficiálnym jazykom Kiswahili (Swahili). Obe platia tak v Tanzánii, ako aj na Zanzibare. Angličtinou sa však v niektorých obchodných a turistických oblastiach tiež dohovoríte. Hlavným náboženstvom je islam, ktorý sa spája aj s miestnymi tradíciami či sviatkami. Kultúra Zanzibaru je silne ovplyvnená arabskými, africkými, indickými a európskymi vplyvmi. Tradičné odevy, hudba, tanec a kuchyňa sú rozmanité a odzrkadľujú bohatú históriu ostrova.

V Stown towne na trhu nájdete množstvo lokálnych umelcov.
V Stown towne na trhu nájdete množstvo lokálnych umelcov.

Ktorú časť ostrova si vybrať pre svoju dovolenku?

Výber oblasti pre dovolenku záleží hlavne na vašich preferenciách. Uprednostňujete pláže a vodné aktivity, kultúrnu atmosféru alebo prírodu? Zanzibar je skutočne rozmanitý ostrov s množstvom zaujímavých oblastí. Ideálny spôsob ako spoznať ostrov je vyraziť na poznávací zájazd, ktorý je kombináciu poznávania s oddychom pri mori. Toto sú najpopulárnejšie miesta na ostrove, ktoré treba vidieť: Nungwi, Kendwa, Matemwe, Stone Town, Jozani Park, Prison Island, Spice Tour, ale aj lodné výlety a čarovné západy slnka (na Zanzibare patria vraj k tým najkrajším na svete).

Lodný výlet je skvelou kombináciou šnorchlovania a pozorovania delfínov.
Lodný výlet je skvelou kombináciou šnorchlovania a pozorovania delfínov.

Čo o dovolenke na Zanzibare hovoria turisti? 

Ostrov navštívili už tisícky Slovákov a o zážitkoch zo svojich dovoleniek často nechávajú recenzie o Zanzibare. Ak zvažujete vyraziť na dovolenku na Zanzibar a byť čo najlepšie pripravený, oplatí sa si ich prečítať. Cestovateľom sa najviac páči exotická atmosféra, krásne a teplé more, šnorchlovanie, teplé počasie, výlety, ochutnávky exotického ovocia, stretnutia s opicami, korytnačkami či delfínmi, ale aj to, že Zanzibar je cenovo dostupná exotika.

To najdôležitejšie čo musíte vedieť predtým, ako na Zanzibar vyrazíte:

 • najlepšia sezóna na návštevu ostrova je od októbra do marca, kedy je obdobie sucha s teplotami okolo 30 stupňov
 • Zanzibar je bezpečná destinácia a miestni obyvatelia sú veselí a veľmi pohostinní 
 • čistý let trvá 10 - 11 hodín (s prestupom okolo 15 hodín) 
 • na Zanzibare je len malý časovú posun. Plus 1 hodina v letnom a plus 2 hodiny v zimnom čase
 • tešte sa na krásne pláže, tyrkysový oceán a životný štýl “hakuna matata” 
 • Zanzibar leží blízko rovníka a slnko tu je intenzívne. Zoberte si krém s ochranným faktorom 50
Okrem poznávania ostrova si oddýchnete na krásnych bielych plážach.
Okrem poznávania ostrova si oddýchnete na krásnych bielych plážach.

Teraz už poznáte odpovede na všetky podstatné a dôležité otázky, ktoré súvisia s plánovaním dovolenky na Zanzibare. Je čas naplánovať čo vidieť a zažiť na tomto krásnom ostrove. Nech vám cestovanie prináša nezabudnuteľné zážitky a dojmy, a nech sa zamilujete do tejto nádhernej krajiny a jej ľudí.

Autor: Eva Rosíková, CK SVET

ZDIELAŤ ČLÁNOK

Najnovšie články
z blogu

O autorovi

Väčšinu článkov pre vás napísala majiteľka a zároveň sprievodkyňa CK Svet, Eva Rosíková, ktorá je odborným garantom zájazdov CK Svet. Eva v minulosti spolupracovala aj na obľúbenom dokumentárom cykle "Cestománie", ktorý môžete ešte aj dnes vidieť na programoch českej televízie.

VŠETKY ČLÁNKY

Novinky do mailu

Odoslaním vašej e-mailovej adresy sa prihlásite k odberu nášho informačného newslettera. Neprídete tak o žiadne dôležité informácie.

Ďakujeme za váš záujem o zasielanie newslettra.

UPOZORNENIE: vašu emailovú adresu je ešte potrebné potvrdiť kliknutím na tlačítko „Áno, prihláste ma do tohto zoznamu“ v emaili s názvom „Prosím potvrďte odber newslettra“, ktorý ste práve dostali do svojej schránky (ak ho nevidíte, skontrolujte svoj pričinok „SPAM“).

Odporúčame

31
máj
8 dní
 • DOOBSADENIE - MUŽ
 • Vstupy v cene
 • ĽAHKÁ TURISTIKA
 • Národné parky
 • Letné prázdniny
Sao Miguel a Santa Maria
Azorské ostrovy
Sao Miguel a Santa Maria
Azorské ostrovy
 • DOOBSADENIE - MUŽ
 • Vstupy v cene
 • ĽAHKÁ TURISTIKA
 • Národné parky
 • Letné prázdniny
 • Odlet: Viedeň
 • Max. 14 osôb

Niekde na polceste medzi Európou a Amerikou, približne v strede Atlantického oceánu sa nachádza exotické súostrovie vulkanického pôvodu patriace Portugalsku. AZORSKÉ OSTROVY. Mnohí návštevníci im (a určite právom) prisudzujú titul "Havaj Európy" - sú preslávené svojou nádhernou prírodou s množstvom jazier, sopečných tvarov, dramatických útesov a zelenej krajiny. Mnohé miesta sú pokryté čarovnými stromami až mystických, rozprávkových lesov laurisilva. Fantasticky sa tu darí nesmiernemu množstvu rastlinných druhov, prím ale hrajú hortenzie - cesty lemované obrovskými fialovými, ružovými a bielymi kvetmi patria k najkrajším ostrovným skvostom. Mnohé z týchto oblastí sú chránené a patria do siete národných parkov. Azorská kultúra je ovplyvnená portugalským dedičstvom, ale s výraznými regionálnymi rozdielmi. Miestni obyvatelia sú hrdí na svoju históriu, tradičné festivaly a rôzne folklórne podujatia. Ostrovy sopečného pôvodu, ktoré niektorí považujú za pozostatky bájnej Atlantídy, zostávajú zatiaľ stále relatívne neznáme ... sú synonymom dokonalej exotiky, a dychberúce dojmy z ich návštevy ich aj u vás poľahky zaradia na popredné miesta. Počas tohoto zájazdu navštívime dva ostrovy: najväčší a najpopulárnejší SAO MIGUEL a najjužnejší a zároveň najvýchodnejší ostrov SANTA MARIA.

Máte otázky? Pýtajte sa

Ďakujeme. Váša správa bola zaznamenaná.

Pošleme vám náš katalóg

Pozrite si náš tlačený katalóg plný nezabudnuteľných zájazdov za skvelé ceny. Plánujte v pohodlí domova o svojej budúcej dovolenke.