Vyberte sa na polostrov Yucatan a zažite bezchybnú dovolenku v Mexiku

Blog

Volám sa Andrej a už 15 rokov žijem na Yucatánskom polostrove, konkrétne v koloniálnom meste Merida. Zrejme sa pýtate, kde to ten Yucatan bude a, čo ňom bude také špeciálne, že ja, Slovák, som vymenil naše bryndzové halušky, Tatry, Karpaty a iné nádherné oblasti Slovenska za tento juhovýchodný kraj Mexika.

Buenos días z Yucatánu! Cómo están?

Bolo to tuším okolo roku 2007, keď viac-menej začínala éra internetu, som si všimol, že sa bude diať celosvetové online hlasovanie za novodobé divy sveta. Medzi kandidátov som si všimol jednu zvláštnu a majestátnu mayskú pyramídu boha Kukulkana v mayskom starovekom meste Chichen Itza. Okrem toho, že som túto stavbu obdivoval na diaľku aj ja som dal svoj hlas práve tomuto mayskému chrámu, ktorý vyčnieval spomedzi iných kandidátov na novodobý div sveta. 

Po tom celosvetovom hlasovaní som sa začal zaujímať viac o Mayskej civilizácii a dočítal som sa o výskumníkoch ako John Lloyd Stephens, Frederick Catherwood, Desire Charnay, Jean Waldeck a iných, ktorí v 19. storočí robili prieskumy na Yucatánskom polostrove, kde “objavovali” stratené mestá v nedostupnej džungli v tejto oblasti Ameriky.

Kto sú to tí Mayovia?

Je v Mexiku ešte tato niekoľko tisícročná kultúra Mayov stále živá alebo viac-menej zanikla s príchodom španielskych dobyvateľov?

V roku 2010 som sa rozhodol študovať archeológiu na štátnej univerzite v meste Merida, jednom z najväčších a najrozvinutejších miest na Yucatánskom polostrove. Moje štúdium znamenalo zároveň dovolenka v Mexiku. Práve v tomto období som si začal uvedomovať aká je Mexiko veľká a pestrá krajina. Každý štát v Mexiku je niečím špecifický a výnimočný, každý kraj takisto. Práve od roku 2010 som pomaly zisťoval, že Mexiko a celá Amerika to nie sú len Mayovia, ale aj Olmekovia, Zapotekovia, Chichimekovia, Toltekovia, Aztekovia a iné pradávne civilizácie, ktoré na území Ameriky viac-menej spolužili v jednom mini-globálnom svete. 

Čím viac som tú archeológiu študoval, tým som pomaly zisťoval, ako veľmi málo vlastne vieme o Mayskej civilizácii, ktorá sa nerozprestierala len na Yucatánskom polostrove, ale aj v oblasti dnešných štátov Belize, Guatemala, Honduras, Salvádor. 

Predtým než som prišiel na Yucatánsky polostrov tak som viac-menej vedel, že táto oblasť ma obrovské množstvo Mayských miest zarastenou džungľou, ale, čo som nevedel je, ako je tento kraj (oblasť) bohatý pre ľudí, ktorí radi hľadajú nezabudnuteľné zážitky. 

Zistil som, že Yucatan v Mexiku je aj raj pre milovníkov mora, na ktorých sa usmieva šťastie v tyrkysovej farbe s menom “karibské more". Môj prvý zážitok z Karibského mora na Yucatánskom polostrove bol práve zážitok stanovať priamo vedľa Mayského starovekého pobrežného mesta Tulum, ktorého fotografie dnes zdobia reklamné spoty európskych cestovných agentúr ponúkajúcich Yucatánsky polostrov. Od roku 2011, keď som bol prvýkrát v Tulume ubehlo už skoro 14 rokov, ale dodnes si pamätám tu hviezdnatú oblohu a Mayské stavby v pozadí osvietené mesiacom. Na to sa nezabúda.

Mayská lokalita Tulum s malebnou polohou na útese, ktorej dominuje El Castillo (hrad).
Mayská lokalita Tulum s malebnou polohou na útese, ktorej dominuje El Castillo (hrad).

Čo určite zažiť pri ceste do Mexika?

Karibská oblasť Yucatánskeho polostrova to nie je len Cancun a jeho desiatky kilometrov nádherná pláž gýčovej tyrkysovej farby, ale mame tu nádherné ostrovy ako:

  • Cozumel, ktorý je celosvetovo vyhľadávaný potápačmi, aby preskúmali 2. najväčšiu koralovú bariéru na svete; 
  • Holbox je ďalší ostrov na severe Yucatánu, ktorý vyhľadávajú priaznivci snorchlovania, lebo je to práve tu, kde od júla do septembra môžete mať zážitok plávať vedľa obrovských veľrybích žralokov; 
  • v oblasti Rio Lagartos si priaznivci prírody prídu na svoje, prehliadnutím ekologickej rezervácie plných endemických vtákov ako plameniakov, pelikánov, volaviek, krokodílov a iných tvorov.
  • V oblasti Lás Coloradas môžeme obdivovať nádherné “ružové jazerá”, čo sú vlastne druhým najväčším mexickým solivare a ošpliechať sa v osviežujúcom Mexickom zálive, ktorý pokrýva severnú a západnú stranu Yucatánskeho polostrova.
Autentická fotografia plameniakov na severnom pobreží Yukatánskeho polostrova.
Autentická fotografia plameniakov na severnom pobreží Yukatánskeho polostrova.

Prečo sa oplatí Yucatan navštíviť?

Hovorí sa, že kto navštívi Yucatan v Mexiku a nebol na návšteve aspoň jedného starovekého Mayského mesta tak nebol na Yucatáne. Treba avšak doplniť, že Yucatan je výnimočná oblasť Mexika aj tzv. “Cenotes” alebo vodné jaskyne, ktorých je tu údajne okolo 7000-8000. Počítať je ich zrejme zbytočné, lebo Yucatan je len jeden veľký vápenec a každý deň sa môže vytvoriť nový otvor do novej vodnej jaskyne. 

Cenotes sú známe, lebo už v minulosti, starovekí mayovia, uctievali tieto jaskyne nie len, preto, že slúžili ako hlavný zdroj pitnej vody, ale sú to práve tieto jaskyne, kde údajne žil mayský boh dažďov tzv. Chaak, ktorému venovali obetné dary, aby bola dobra úroda kukurice a iných tradičných plodín v oblasti. S vzostupom turistického ruchu v Mexiku od roku 2000 sa tiež spopularizovali cenotes a zrejme sa nenájde návštevník Yucatánu, ktorý by sa rád neosviežil v týchto nádherných mayských jaskyniach zdobenými stáročnými kvapľami a visiacimi koreňmi stromov.

Čím všetkým je Yucatan výnimočný?

Každý kraj Mexika je niečím výnimočný a aj keď som prechodil, aj iné oblasti, Yucatánsky polostrov by som zrejme nevymenil. Okrem toho, že Yucatan je považovaný za najbezpečnejšiu oblasť Mexika, mať celoročne teploty okolo 30 stupňov celzia, 30 minút od domu plážového mesta Mexického zálivu, 45 minút od domu nádherné kvapľové jaskyne “cenotes", mayského a koloniálneho mesta skoro všade na okolí, pohodoví ľudia. Niekedy sa domnievam, že Yucatan je oblasť Mexika, kde sa žije jednoduchšie a, čo môže byť lepšie než archeológ obklopený “neobjavenými” mayskými starovekými mestami. ☺


Autor: CK SVET
Dátum: 06.05.2025

ZDIELAŤ ČLÁNOK

Najnovšie články
z blogu

O autorovi

Väčšinu článkov pre vás napísala majiteľka a zároveň sprievodkyňa CK Svet, Eva Rosíková, ktorá je odborným garantom zájazdov CK Svet. Eva v minulosti spolupracovala aj na obľúbenom dokumentárom cykle "Cestománie", ktorý môžete ešte aj dnes vidieť na programoch českej televízie.

VŠETKY ČLÁNKY

Novinky do mailu

Odoslaním vašej e-mailovej adresy sa prihlásite k odberu nášho informačného newslettera. Neprídete tak o žiadne dôležité informácie.

Ďakujeme za váš záujem o zasielanie newslettra.

UPOZORNENIE: vašu emailovú adresu je ešte potrebné potvrdiť kliknutím na tlačítko „Áno, prihláste ma do tohto zoznamu“ v emaili s názvom „Prosím potvrďte odber newslettra“, ktorý ste práve dostali do svojej schránky (ak ho nevidíte, skontrolujte svoj pričinok „SPAM“).

Odporúčame

16
aug
9 dní
  • DOOBSADENIE - ŽENA
  • Vstupy v cene
  • Ľahká turistika
  • Národné parky
  • Kultúrne pamiatky
  • Veľká Noc
  • Letné prázdniny
Sao Miguel, Terceira a Faial
Azorské ostrovy
Sao Miguel, Terceira a Faial
Azorské ostrovy
  • DOOBSADENIE - ŽENA
  • Vstupy v cene
  • Ľahká turistika
  • Národné parky
  • Kultúrne pamiatky
  • Veľká Noc
  • Letné prázdniny
  • Odlet: Viedeň
  • Max. 14 osôb
  • PLAVBA ZA POZOROVANÍM VEĽRÝB V CENE

Niekde na polceste medzi Európou a Amerikou, približne v strede Atlantického oceánu sa nachádza exotické súostrovie vulkanického pôvodu patriace Portugalsku. AZORSKÉ OSTROVY. Mnohí návštevníci im (a určite právom) prisudzujú titul "Havaj Európy" - sú preslávené svojou nádhernou prírodou s množstvom jazier, sopečných tvarov, dramatických útesov a zelenej krajiny s čarovnými stromami až rozprávkových lesov laurisilva. Fantasticky sa tu darí obrovskému množstvu druhov rastlín, prím ale hrajú hortenzie - cesty lemované obrovskými fialovými, ružovými a bielymi kvetmi patria k najkrajším skvostom. Mnohé z týchto oblastí sú chránené a patria do siete národných parkov. Počas tohoto zájazdu navštívime tri ostrovy: najväčší, najznámejší a najobľúbenejší SAO MIGUEL, jeho "dvojičku" TERCEIRA s historickým centrom hlavného mesta zapísaným v UNESCO a FAIAL, ostrov s impozantnou kalderou a zaujímavou prístavnou tradíciou. Azorská kultúra je ovplyvnená portugalským dedičstvom, ale s výraznými regionálnymi rozdielmi. Miestni obyvatelia sú hrdí na svoju históriu, tradičné festivaly a rôzne folklórne podujatia. Ostrovy sopečného pôvodu, ktoré niektorí považujú za pozostatky bájnej Atlantídy, zostávajú zatiaľ stále relatívne neznáme ... sú synonymom dokonalej exotiky, a dojem z ich návštevy sa aj u vás poľahky zaradí na popredné miesta.

Máte otázky? Pýtajte sa

Ďakujeme. Váša správa bola zaznamenaná.

Pošleme vám náš katalóg

Pozrite si náš tlačený katalóg plný nezabudnuteľných zájazdov za skvelé ceny. Plánujte v pohodlí domova o svojej budúcej dovolenke.