Fínske Laponsko a husky safari. Všetko čo musíte o tomto zážitku vedieť!
Stále viac cestovateľov hľadá nové destinácie, netradičné, výnimočné a autentické dobrodružstvo. A verte, že Laponsko dokonale spĺňa všetky tieto predpoklady a ponúka zážitky, na ktoré budete dlho spomínať. Tento typ turizmu je aktuálne na vzostupe, využite preto príležitosť byť medzi “prvými” Slovákmi, ktorí husky safari zažijú.
Kedy je vhodné za týmto dobrodružstvom vyraziť, čo vás čaká keď sa povie “ide sa na husky safari”, aký je život týchto krásnych psíkov, ale aj to ako sa na záprah obliecť (pretože práve to rozhodne o tom, či na konci zájazdu budete mať úsmev na tvári) nám prezradí sprievodca CK SVET, Michal, ktorý v oblastiach Ivalo, Inari a Saariselkä prežil dve zimné sezóny. Pracoval na rôznych husky farmách, staral sa o psíkov a organizoval psie záprahy.
Aké je fínske Laponsko a miesta, ktoré na zájazde navštívime?
Studené, ale zároveň teplé a krásne. Je to krajina ako z rozprávky o Mrázikovi :) Fínske Laponsko sa nachádza za polárnym kruhom a má atmosféru, ktorú si mi v Európe pamätáme už len zo spomienok spred desiatok rokov. Krásna autentická a často ešte nedotknutá príroda, všade kopa snehu, zasnežené lesy, nekonečné pláne, zaujímavá história previazaná s husky, či sobmi, severská architektúra, fínske saunovanie a na nebi polárne žiary.
Mestá Ivalo aj Inari sú pekné, nejde však o veľkomestá. Ivalo má letisko, na ktoré prilietame a svoje nákupné centrum. Inari je tradičné maličké mestečko a je považované za centrum saamskej kultúry. Nachádza sa tu parlament, múzeum a pekná moderná severská architektúra. Tie pravé zážitky sa však zbierajú práve mimo nich.
Akí sú miestni obyvatelia Laponska, Saamovia?
Sú to pôvodní lokálni obyvatelia a pastieri sobov, ktorí majú aj svoj vlastný jazyk. V minulom storočí bola tendencia Saamov asimilovať, teda dostať ich zvyky a kultúru na európske hodnoty. Našťastie v tomto tisícročí sa škandinávske vlády snažia naopak o ich oživenie a zachovanie.
Aké je počasie v severnom Fínsku?
Mrazivé. Treba počítať s tým, že ideme do chladnejšieho podnebia, teda do oblasti kde sa teploty pohybujú od -15 do -20 stupňov, v extrémnych prípadoch až do -35. Mne osobne aklimatizácia trvala približne 3 týždne. Hoci som bol naobliekaný, stále mi bola zima. Potom som už postupne veci zo seba zhadzoval. Platí tiež, že ak je v severnom Fínsku zamračené, je zväčša okolo -10 stupňov. Polárnu žiaru neuvidíte, ale za to je to komfortná až ideálna teplota pre absolvovanie psieho záprahu. Naopak, ak je obloha jasná, býva teplota na úrovni -20 až -30 stupňov. Pri jasnej oblohe je vyššia šanca na polárnu žiaru, ale na husky safari sa musíte poriadne obliecť, lebo zima bude nekompromisná.
Kedy je najlepší čas vyraziť do Laponska?
Väčšina turistov mieri do Laponska v TOP sezóne, teda v novembri a decembri, pretože najmä rodiny s deťmi sem chodia kvôli atrakcii či vianočnému dobrodružstvu “Meet The Santa”. V tomto období je, prirodzene, všetko najdrahšie. Okrem toho je v tomto čase vonku málo svetla, čo súvisí s polárnou nocou. Február a marec sú oveľa vhodnejšie, tak z pohľadu cien, menšieho množstva turistov, ako aj dostatku svetla, preto je náš zájazd realizovaný v tomto období.
TOP zážitok je husky safari = psie záprahy. Čo to vlastne je?
Husky safari sú psie záprahy, ktoré pre miestnych obyvatelov v minulosti slúžili ako dopravný prostriedok za polárnym kruhom. Neskôr sa z nich stala podoba pretekov a dnes sa, ako pretrvávajúca tradícia, stali súčasťou turizmu. Ide naozaj o netradičný a autentický zážitok.
Ty s týmito psíkmi tráviš veľa času. Ako podľa teba vnímajú psie záprahy? Je husky safari pre nich príjemna aktivita?
Tým, že boli generáciami šľachtené na psie záprahy, sú na to zvyknutí, majú veľmi veľa energie a chcú sa každý deň vyblázniť. Akčnosť majú v krvi aj v génoch. Vždy ráno, keď som vyberal psov do záprahu, všetci sa strašne tešili, štekali a šantili. Doslova sa pretekajú, aby som do záprahu v ten deň vybral práve jeho.
Niektorí sa ma pýtajú, či psíkom nie je zima. Kým mi mrzneme, pre psíkov je zima ten najlepší čas a strašne sa tešia, keď napadne sneh.
Počas dovolenky v Laponsku navštívime dve husky farmy a v oboch sa o tieto krásne zvieratá maximálne zodpovedne starajú. Navyše jedna z týchto fariem je, podľa mňa, doslava raj. Na vlastné oči som videl a zažil prekrásne, láskyplné a úctivé prepojenie života človeka a psíkov, kde na prvom mieste je ich vzájomný vzťah.
Ako sa na tieto psie záprahy obliecť?
Tu je odpoveď jednoduchá. Tak, aby vám bolo teplo aj v severnom Fínsku. V žiadnom prípade nikdy nepodceňujte topánky. Myslím tým poriadnu a kvalitnú zimnú obuv (vhodnú do -30 stupňov) a kvalitné teplé ponožky. Pod oblečenie je ideálne si dať termoprádlo, na hlavu čapicu. Odporúčam tiež mať prekrytú aj tvár, napríklad kuklou. Na telo teplé nohavice a poriadnu bundu. Neodporúčam si na psie záprahy obliecť páperovú bundu. Pri šantení so psíkmi vám ju totiž ľahko roztrhajú, zoberte si teda radšej bundu z pevnej látky. A netreba zabudnúť na rukavice, ktoré vám udržia ruky a prsty v teple. Pri návšteve niektorých husky fariem je jedným zo zážitkov aj to, že vás na záprah oblečú do teplých overalov. Na saniach zvyknú byť pripravené aj kožušiny alebo deka.
V žiadnom prípade nikdy nepodceňujte topánky. Myslím tým poriadnu a kvalitnú zimnú obuv (ideálne do -30 stupňov) a kvalitné teplé ponožky.
Ako prebieha samotné husky safari?
Predtým ako na záprah vyrazíme nás čaká krátke zoznámenie sa so psíkmi. Treba však počítať s tým, že ich pozornosť pre vás je pred záprahom výrazne nižšia, pretože sú vzrušení a tešia sa na výbeh. Oveľa milšie a bližšie stretnutie s husky prebieha po skončení záprahu. Vtedy máme možnosť psíkov pohladiť, poďakovať sa im a odfotiť sa. Po krátkom zoznámení sa so psíkmi, naučíme klientov ovládať sane. Sane sú určené pre 2 osoby, ktoré si hneď na začiatku musia rozdeliť pozície či úlohy. Jeden je šofér a druhý je prísediaci. Úlohou šoféra je sane smerovať, v prípade potreby rýchlosť psíkov brzdiť a keď sa ide do kopca, zo saní zostúpiť a sane prípadne aj potlačiť. Prísediaci si vychutnáva jazdu a samotné okolie. Môj názor však je, že vo finále si jazdu oveľa viac užíva šofér, pretože ten čo sedí, celý čas mrzne 😀. Ja osobne vždy odporúčam, aby sa klienti po určitom čase prestriedali a vyskúšali si obe role.
Šoférovať sane je parádny a autentický zážitok, na ktorom všetko regulujete vy osobne. Na jedny sane zväčša pripadne 5 až 8 psíkov do záprahu. Čím je viac psíkov zapriahnutých, tým rýchlejšia je jazda po zasneženom Laponsku a o to viac treba byť opatrný. Dôležité je rešpektovať pokyny sprievodcu, ktoré vám pred jazdou vysvetlí. Keď je všetko jasné a úlohy sú rozdané, nasadnú klienti na sane. Čaká ich zážitok z jazdy prekrásnou, častokrát až panenskou fínskou prirodou, cez zasnežené lesy či zamrznuté jazerá.
Čaká vás zážitok z jazdy prekrásnou, častokrát až panenskou fínskou prirodou, cez zasnežené lesy či zamrznuté jazerá.
Ako dlhé sú trasy, či okruhy psích záprahov vo Fínsku?
Okruhy a ich dĺžky sú rôzne. Od polhodinových až po celodenné výlety, či niekoľko dňové treky s prespaním v útulniach alebo pod holým nebom. Keďže sane na našom zájazde šoférujú samotní klienti a nie skúsení sprievodcovia, či miestni obyvatelia, sú okruhy vopred dané. Ich dĺžka je zväčša od 40 minút až po 2-3 hodinové okruhy, pričom klientov čaká samotná jazda (za približne 40 minút prejdeme cca 8 km) a program v podobe rozprávania príbehov o živote psíkov, či histórii záprahov.
Je husky safari bezpečné? Čo najhoršie sa mi môže počas záprahu stať?
Nič vážne. Môžete buď stratiť kontrolu nad saňami, alebo neustojíte zákrutu, spadnete do kopy snehu a utečie vám záprah 😀. Ani vtedy sa však netreba báť. Celý čas je tam s vami sprievodca, ktorý psíkov zabrzdí a pomôže vám dostať sa späť na sane. A keby psíkov náhodou nikto nechytil, netreba panikarit. Oni trasy veľmi dobre poznajú a vedia sa bez problémov vrátiť späť domov. Počas jazdy na záprahu teda treba rešpektovať pokyny sprievodcu a nič sa vám nestane. Pred tým ako na záprah vyrazíte si s vami sprievodca dohodne jasné signály. Sú vždy tri. Ideme, spomaľ a stoj. Dôležité je tiež dodržiavať medzi saňami rozostupy, lebo keď sa psy medzi sebou zapletú, už len málokto ich rozpletie 😀.
Čo hovoria klienti, keď zosadnú zo saní?
Že je to jeden z najúžasnejších zážitkov aké kedy zažili … teda hovoria tí, ktorí sa poriadne obliekli 😀. Tí, ktorí oblečenie podcenili, na záprah laponskou zimnou prírodou ešte dlho spomínajú. Môj tip pre vás je: nešetrite teda pri výbave na tento výlet. Na sebe ani na vašich deťoch, ktoré sú senzitívnejšie oveľa viac ako vy.
Sú psie záprahy vhodné pre rodiny s deťmi?
Rozhodne áno. Deti majú počas zájazdu z husky safari veľkú radosť a skvelú zábavu. Mám tu však dve odporúčania. Vek minimálne 8 rokov a poriadne oblečenie. Ak rodičia oblečenie podcenia, ukrátia o zážitok seba aj deti 😀.
Okrem psích záprahov nás počas dovolenky v Laponsku čaká jazda na saniach ťahanými sobmi. V čom je rozdiel?
Sobi patria k Laponsku a preprava saňami, ktoré ťahajú je pre Fínske Laponsko tradičnejšia ako husky záprahy. Sobi sú tu doma už dlhé tisícročia, chovali ich miestni obyvatelia - Saamovia a robia je to aj dodnes. Rozdiel je, aspoň pre mňa, v tom, že oproti husky safari je táto jazda realizovaná slimáčím tempom 🙂. Stále je to však príjemný zážitok, na ktorom vy pokojne sedíte, vychutnávate si okolitú prírodu a kontrolu nad jazdou má váš šofér.
Ďalším zážitkom, za ktorým sa sem turisti tešia je polárna žiara. Aká je v Laponsku?
Je krásna. Ja vždy hovorím, že polárna žiara je ako darček. Buď je alebo nie je. Od čoho závisí? Od dvoch vecí. Či je v daný deň na slnku dostatočná aktivita alebo nie a či je nebo jasné alebo zamračené. Každopádne počas zájazdu vyskúšame šťastie viackrát.
Mohli by sme povedať, že sauna patrí k Fínsku ako bryndza k Slovensku. Je to tak?
Rozhodne áno. Práve tu má každý dom saunu. Priemerný Fín sa v zime saunuje 3-4 x do týždňa. Hovorí sa tiež, že najviac biznisov sa uzatvorí práve v saune. Počas zájazdu sa vyberieme do sauny s panoramatickými sklenenými oknami otočenými smerom k rieke, údolie a vonkajšia jacuzzi vedľa nej ponúknu perfektný spôsob relaxu.
Ktoré miesto vo Fínskom Laponsku bolo pre teba najkrajšie?
Oblasť okolo mesta Inari.
Čo by si odporúčil z miestnej gastronómie?
Rozhodne rybaciu polievku. Vychutnáme si ju aj počas nášho zájazdu na jednej z husky fariem v tzv. kote - tradičnom stane Saamov, aby sme sa po návrate zo záprahu príjemne zohriali.
Majú tu pivo?
- Áno, a je celkom drahé.
Prezradíš aj nejaké zaujímavosti o Laponsku či vtipné historky?
- Finov nerozhodí keď napadne sneh, hoci aj 50 cm. Najkrajšie je to, že aj napriek tomu sú tu cesty vždy odtrhnuté. Je jedno či je deň alebo noc.
- nie všetko čo sa javí ako cesta, je vždy cesta pre autá! Mnohé cesty sú totiž len pre snežné skútre, aj keď sa javí, že tadiaľ vie prejsť auto, po 3 až 4 metroch zapadne a začína sa iné dobrodružstvo. Ak máte šťastie, doslova vás zo snehu vylopatujú von miestni obyvatelia. Ak toto šťastie nemáte, musí vás prísť vytiahnuť traktor 😀
- je tu vysoká životná úroveň
- očarí vás krásna architektúra
- jazyk, ktorým hovoria je vtipný a unikátny, môžeme ho pokojne nazvať jazyk–olam
Čo patrí k tvojim TOP zážitkom v severnom Fínsku?
- samotný život so psíkmi a momenty, keď mi viac ako 100 husky robilo krásny koncert v podobe ich brechania a zavíjania
- polárna noc - 5 týždňov som nevidel slnko, zapadlo 4. decembra a vyšlo až 15. januára
- pravidelné jazdy na záprahoch cez prekrásnu zasneženú prírodu
- jeden večer, keď som sedel v rozhorúčenej fínskej saune, vyšiel som sa von schladiť, zavíjalo asi 100 husky a nad hlavou sa dialo krásne divadlo v podobe polárnej žiary - bola jedna z najkrajších aké som kedy videl
- samotný život vo fínskom Laponsku. Nič tu totiž nie je tak samozrejmé ako u nás doma. Napríklad urobiť vonku v zime čokoľvek, trvá oveľa dlhšie a samozrejmosťou nie je ani teplo v aute 🙂
Tvojich 5 dôvodov prečo vyraziť na dovolenku do Laponska?
- čaká ich jedinečný zážitok na celý život
- objavia krásnu zasneženú krajinu, častokrát až drsnú zimnú prírodu, všade kde sa pozrú je všetko pokryté snehom - proste niečo čo na Slovensku už dlho nezažívajú
- pozrú si polárnu žiaru na zimnej modrej oblohe
- vyskúšajú pravú fínsku saunu vo Fínsku s výhľadom na prírodu
- poriadne premrznú až do špiku kosti a potom sa postupne roztopia v kote na dobrej rybacej polievke
- obujú si snežnice a vyrazia na miesta, ktoré pripomínajú vianočnú rozprávku
- majú možnosť vyskúšať snežné skútre - je to tiež krásny zážitok jazdiť po zamrznutých riekach a zasnežených cestách
Na zájazde zimnou rozprávkou za polárnym kruhom s CK SVET zažijete v krátkom čase všetko to, čo tu zažiť treba. Veľkou výhodou je, že zájazdom vás bude sprevádzať sprievodca, ktorý vo fínskom Laponsku dve zimné sezóny žil a na husky farmách aj pracoval. Zoberie vás na TOP miesta, vyrozpráva autentické zážitky a husky safari vám zastrešia overené husky farmy.
Autor: CK SVET
Dátum: 17.11.2024
Najnovšie články
z blogu
Máte otázky? Pýtajte sa
Pošleme vám náš katalóg
Pozrite si náš tlačený katalóg plný nezabudnuteľných zájazdov za skvelé ceny. Plánujte v pohodlí domova o svojej budúcej dovolenke.