O dvoch najdôležitejších islandských úradoch

Blog

Islanďania sú vždy v niečom najlepší. Keď sa nudia, hlasujú v súťaži o najkrajšom majáku alebo o najškaredšom slove. Majú tam trollov, veľa druhov machu a čarovnú prírodu. Reportérovi aktuality.sk o ňom porozprávala známa slovenská cestovateľka Eva Rosíková.

Si špecialistka na Island, prezraď čím ťa tak nadchol?

Všetkým. Tým, že som študovala “mat-fyz”, tak ma zaujal ich fantastický štatistický úrad (smiech).

Na Islande ťa fascinuje štatistický úrad? To naozaj?

Ale áno. (smiech). Na Islande sú dve najdôležitejšie inštitúcie: meteorologický úrad a štatistický úrad. Tento rok som sa dokonca dostala do štatistického úradu osobne.

Splnený sen?

Presne tak. Ich štatistický úrad totiž vždy príde s niečim, čo prepočíta na počet obyvateľov a Islanďania sú potom vždy v niečom najlepší. Napríklad najviac kníh na obyvateľa na svete, najviac spisovateľov na obyvateľa na svete. Skrátka, čokoľvek, čo si vymyslia. A to sa mi veľmi páči.

Islanďania majú fascinujúci štatistický úrad. Často sa vyhodnotia ako najlepší národ na svete.

A tiež sa mi zdajú Islanďania vtipní a „praštení“ zároveň. Oni cez zimu cestujú najradšej na Floridu alebo do Španielska. Nie všetci si to však po kríze mohli dovoliť. Tak si povedali, že si urobia vlastnú pláž. V Reykjavíku navláčili tony piesku a do mora doviedli termálny prameň. Teraz tak majú krásne prírodné kúpalisko s 18-timi stupňami. A keď buchne nejaká sopka, tak sa hrozne tešia (smiech).

A potom je tu ešte jedna vec. V zime sú všetci online, lebo nemajú čo robiť, a tak si vyhlásili napríklad hlasovanie o najkrajší maják alebo hlasovanie o najškaredšie slovo - vyhrala bradavica. Toto je úplne čarovné.

Plus je tam to mystično. Island totiž okrem Islanďanov obýva ďalší národ - elfovia, škriatkovia a trollovia.

Maják na vrchole skalných útesov Dýrholaey vyhral v celonárodnom hlasovaní druhé miesto.
Maják na vrchole skalných útesov Dýrholaey vyhral v celonárodnom hlasovaní druhé miesto.

Stretla si nejakých?

Áno, trollovia nám robili problémy. Asi dvakrát. Potom sme sa už snažili byť s nimi zadobre (smiech). To sú teda veci, čo ma na Islande fascinujú. A plus gýčová zelená machov, je ich tam asi 600 druhov spolu s dalšími 700 druhmi lišajníkov. Takú zelenú v kombinácii s tou čiernou neuvidíš nikde inde.

Ty si mi však už dávnejšie hovorila, že napriek tomu by si si na Islande nezvykla žiť. Platí to stále?

Hej, určite. Napríklad prednedávnom tam bolo úplne brutálne. Na západe vraj odfúklo dom, v Reykjavíku bolo 44 centimetrov snehu a mnoho ciest uzavretých. Podmienky v zime sú tam dosť zlé. Ja mám inú vysnívanú destináciu, v ktorej by som chcela žiť.

Ktorú?

Francúzske Nice v Provensálsku.

Ty s tvojou dobrodružnou povahou a Provensálsko?

Nice je veľmi pekné. Napríklad do hôr sa dostaneš mestskou hromadnou dopravou. Od mora si tak za hodinu v Alpách.

Viac sa dočítate na http://cestovanie.aktuality.sk/clanok/20019/cestovatelka-po-svete-vidiet-nieco-autenticke-je-coraz-tazsie/

Autor: Ladislav Bariak, reportér aktuality.sk

ZDIELAŤ ČLÁNOK

Najnovšie články
z blogu

O autorovi

Väčšinu článkov pre vás napísala majiteľka a zároveň sprievodkyňa CK Svet, Eva Rosíková, ktorá je odborným garantom zájazdov CK Svet. Eva v minulosti spolupracovala aj na obľúbenom dokumentárom cykle "Cestománie", ktorý môžete ešte aj dnes vidieť na programoch českej televízie.

VŠETKY ČLÁNKY

Novinky do mailu

Odoslaním vašej e-mailovej adresy sa prihlásite k odberu nášho informačného newslettera. Neprídete tak o žiadne dôležité informácie.

Ďakujeme za váš záujem o zasielanie newslettra.

UPOZORNENIE: vašu emailovú adresu je ešte potrebné potvrdiť kliknutím na tlačítko „Áno, prihláste ma do tohto zoznamu“ v emaili s názvom „Prosím potvrďte odber newslettra“, ktorý ste práve dostali do svojej schránky (ak ho nevidíte, skontrolujte svoj pričinok „SPAM“).

Máte otázky? Pýtajte sa

Ďakujeme. Váša správa bola zaznamenaná.

Pošleme vám náš katalóg

Pozrite si náš tlačený katalóg plný nezabudnuteľných zájazdov za skvelé ceny. Plánujte v pohodlí domova o svojej budúcej dovolenke.